Bu Konferansı Kaçırmayın

Büyük gün yaklaştı. “İnternetin bir numaralı gurusu” Nicholas Negroponte, Capital’in 28 Mayıs 2001 Pazartesi günü düzenlediği konferansta Türk iş dünyasıyla buluşuyor. “Yılın konferansı”nda ünlü gu...

1.05.2001 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Büyük gün yaklaştı. “İnternetin bir numaralı gurusu” Nicholas Negroponte, Capital’in 28 Mayıs 2001 Pazartesi günü düzenlediği konferansta Türk iş dünyasıyla buluşuyor. “Yılın konferansı”nda ünlü guru, teknolojinin sektörleri ve günlük yaşamı nasıl etkileyeceğini, neler getireceğini anlatacak, katılımcıların sorularını yanıtlayacak...

Capital Dergisi’nin, Garanti Bankası’nın ana sponsorluğunda düzenlediği “yılın konferansı”, 28 Mayıs 2001 Pazartesi günü Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. “İnternetin bir numaralı gurusu” olarak adlandırılan Nicholas Negroponte, bu müthiş konferansta, teknolojinin iş dünyasını ve günlük yaşamı nasıl değiştireceğini anlatacak, katılımcıların sorularını yanıtlayacak.

MIT  (Massachussetts Institute of Technology)  Medya Laboratuarı’nın kurusu ve direktörü olan Negroponte, yaklaşık 300 araştırmacı ile çeşitli sektörler ve ürünler üzerinde çalışıyor. Çok sayıda öngörüsü gerçekleşen ve bu nedenle şirketlerin peşinden koştuğu bu ünlü guru esas şöhretini 1995 yılında yazdığı, “Being Digital” (Dijitalleşmek) adlı kitabı ile elde etti. Perakende, medya-eğlence, beyaz eşya gibi birçok sektöre ilişkin tahminleri doğru çıktı. Dijital evlerden, küçük akıllı cihazlara kadar bir zamanlar “çılgınca” görülen pek çok yeni fikrin hayata geçmesini sağlayan projeler onun yönettiği MIT Medya Laboratuarı’nda yürütüldü.

Garanti Bankası’nın ana sponsorluğu ve Hürriyet Gazetesi ile “Yenibir.com” sitesinin basın sponsorluğunda düzenlenecek bu konferansta konuşacak Nicholas Negroponte’nin bazı sektörler konusundaki öngörüleri şöyle:

PİYASANIN YARINI: En çok etkilenecek olanlar ise yapı pazar ve rekabet olacak.

Pazar çok çok daha küresel ve kişisel olacak. Pazar ve müşteriler gelişmeler hakkında daha bilgili olacak. Rekabet hiç tahmin edilmeyen yerlerden kaynaklanacak.

ŞİRKET YAPISI: Şirketlerin organizasyon yapısı daha yalınlaşacak, daha az hiyerarşik, daha şeffaf olacak ve 7 gün 24 saat işleyen yapılar daha fazla yaygınlaşacak.

PERAKENDE: Genel olarak iki büyük alanda stratejik değişim yaşanacak: yeni ekonomik modeller ortaya çıkacak ve toptan satış yapanlar-perakendeciler gibi aracılar ortadan çekilmeye başlayacak. Daha ekstrem olarak, perakendecilik kaybolacak ve üreticiler her şeyi aracısız, doğrudan satmaya başlayacak.

ABONE SİSTEMİ: Çok geleneksel “İzlediğin kadar öde” uygulamalarında abonelik uygulamaları baş göstermeye başlayacak. Aldığın ürün kadar öde uygulamaları ise sabit ücretli pazar segmentine doğru kayacak.

BANKACILIK: Anahtar teknolojilerden biri de “anonim dijital nakit “ ile mikro ödemeler olacak. Ödeme sistemleri genelde önemlidir ve dijital çağda ekonomik büyümeyi  ve değişimi etkileyecek.

YAŞLI KUŞAK: Önümüzdeki on yıl içinde yetişkin insanların çağın gerisinde kalmaması için onları teknolojinin faydalarıyla tanıştırmak ve eğitmek için çok büyük çaba sarf etmemiz gerekiyor. Emeklilik farklı bir yaşam biçimi haline gelecek, yaşlı insanlar her açıdan daha verimli bir yaşam sürebilecek.

MEDYA VE EĞLENCE: Medya ve eğlence sektörü, 2005’e dek her yıl daha kişisel ve online hale gelecek. Kişiselleştirme, insanların tesadüflerden sıyrılıp kendi ilgi alanlarına hitap eden haberlere doğru şık bir geçiş yapmasıdır. Bu güç algılanan ince fakat önemli bir değişimdir.

GAZETELER: Gazeteler elbette kaybolmayacak, varlıklarını sürdürecekler ama biçimleri değişecek. Ancak kağıda basılmayacak ve elektronik ortamda yayınlanacaklar. Elektronik ortamdaki görünümleri de kağıt hissi veren ve kağıt gibi görünen bir şekil alacak.

BU SÜPER GURUNUN KONFERANSINA NASIL KATILACAKSINIZ?

Daha önce Türkiye’ye hiç gelmeyen, ABD’de “Teknolojinin bir numaralı gurusu” olarak adlandırılan MIT’den Nicholas Negroponte, Garanti Bankası’nın sponsorluğunda İstanbul’da konferans verecek. 28 Mayıs 2001 Pazartesi günü, İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Salonu’nda düzenlenecek konferansa katılmak isteyenler, konferans danışmanımız FED Training’in 0212 284 42 84 nolu telefonunu ve Capital’in 212 622 1228 nolu telefonunu arayabilir... Ayrıca, fedtraining@fedtraining.com.tr ya da  capital@dbr.com.tr adresine email gönderebilirler. Ya da www.capital500.com sitesindeki formu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

 


 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz