Gözler Fed'in faiz kararında

Fed'in faiz kararını açıklayacağı günde küresel piyasalar, ABD vadeli endekslerindeki artılar öncülüğünde iyimser bir başlangıç yaptı. Dün 7 lirayı geçen dolar/TL ise 6,98 seviyelerinde

29.04.2020 11:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gözler Fed'in faiz kararında

Küresel piyasalar, Fed'in bu akşam TSİ 21.00'de açıklayacağı faiz kararı ve sonrasında Fed Başkanı Powell'ın açıklamalarına odaklanmış durumda. Dün satıcılı kapatan ABD borsalarının ardından bu sabah ABD vadelilerinde yüzde 1'e yakın artılar söz konusu. Asya borsalarında alış ağırlıklı bir seyir izlendiği gün geride kalırken; Avrupa borsalarında da seanslar yükselişle başladı.

Dolar 6,98 seviyelerinde; Borsa İstanbul artıda

Fed'in faiz kararı öncesinde yurt içinde ise nisan ayı ekonomik güven endeksi verileri takip edilecek. Dün çok kısa bir süreliğine 7 liranın üzerini gören dolar/TL kuru, bu sabah itibarıyla 6,98; euro/TL ise 7,57 seviyesinde...

Dün 101 binin altında kapanan BIST, bugünkü açılışını yüzde 0,5 artışla 101.212 puandan gerçekleştirdi.

Yurt içinde şirketlerden 2020 ilk çeyrek bilançoları gelmeye devam ediyor. Dün Akbank'ın bilançosunun ardından bugün de Garanti BBVA'nın bilanço açıklaması bekleniyor.

Petrol fiyatları sert düştükten sonra bugün toparlanıyor

Petrol fiyatları, tekrar negatif fiyatların görüleceği endişesi ile yatırımcıların ve büyük bir fonun Haziran vadeli kontrattan çıkması sonucu son iki günde değerinin dörtte birinden fazlasını kaybettikten sonra yükseldi. ABD ham petrolü yüzde 10'un üzerinde değerlenirken haziran vadede 13 dolara çıktı. Brent petrol ise yeniden 20 doları aşarak 21 dolar düzeyine tırmandı. 

Fed'in faizlerde değişiklik yapması beklenmiyor

Bu akşam saat 21.00'de gelecek olan Fed faiz kararından yarım saat sonra Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları da takip edilecek. Piyasalarda beklenti faizlerde değişiklik olmayacağı yönünde bir beklenti oluşurken; faiz kararından çok Powell'ın açıklamaları merak ediliyor. 

Fitch, İtalya'nın  notunu indirdi

Fitch Ratings, İtalya'nın kredi notunu BBB- seviyesini indirdi ve yapılan not indiriminin koronavirüs salgınının İtalya ekonomisine ciddi etkisini yansıttığı bildirdi.İtalya Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri, Fitch'in not indirimi kararının Avrupa Birliği ve Avrupa Merkez Bankası tarafından alınmış önemli ekonomik kararları hesaba katmadığını savundu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz