İran Cumhurbaşkanı Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti

İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğini duyurdu.

19.05.2024 22:34:160
Paylaş Tweet Paylaş
İran Cumhurbaşkanı Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırında baraj açılışına katılan İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin bulunduğu helikopter dönüş yolunda kötü hava koşulları nedeniyle kaza geçirdi.

İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Daha önceki haberler neydi?

Henüz yeri tespit edilemedi

CNN International'ın haberine göre İran Kızılay Derneği Başkanı Pir-Hossein Koulivand, İran devlet televizyonu IRINN'e yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinin İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin düştüğü yeri henüz tespit edemediğini söyledi. Devlet haber ajansı IRNA'ya göre daha önce bir askeri komutan, helikopterden ve mürettebattan birinin cep telefonundan gelen bir sinyal aracılığıyla uçağın tam yerinin tespit edildiğini söylemişti. Koulivand, mürettebatın halen sinyallerin tespit edildiği yerde arama yaptığını söyledi. Sert hava koşulları ve yoğun sis arama çalışmalarını zorlaştırıyor. 

Helikopterin yeri tespit edildi mi?

CNN'nin IRNA'ya dayandırdığı haberine göre bölgedeki askeri komutanlardan biri, askeri ekiplerin İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin düştüğü yere doğru ilerlediğini söyledi. Söz konusu komutana göre, helikopterden ve kaza mahallindeki mürettebat üyelerinden birinin cep telefonundan bir sinyal alındı. IRNA'ya göre komutan, "Askeri güçler bölgeye doğru gidiyor ve iyi haberler almayı umuyorlar" dedi. 

Zorlu hava koşulları

Reisi'nin helikopterinin sert iniş yapmasının ardından arama çalışmaları gün boyu yoğun sis ve coğrafi koşullar nedeniyle güçlüklü ilerledi. İran'ın yarı resmi Tasnim haber ajansı, gece çökerken aşırı soğukların arama çalışmalarını daha da aksatacağı uyarısında bulundu. CNN International meteoroloji uzmanlarına göre, kazanın meydana geldiği uzak dağlardan kesin hava durumu verileri elde etmek zor, ancak  sıcaklıklar gece donma noktasına yaklaşacak.

Daha önceki açıklamalar neydi?

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Mansuri daha önce yaptığı açıklamada helikopterin kazaya uğramasından sonra helikopterde bulunan 2 kişiyle birkaç kez telefon irtibatı kurulduğu bilgisini verdi. Mansuri, "Biri helikopter personeli diğeri yolculardan 2 kişiyle, birkaç kez telefon irtibatı kuruldu. O sırada bu durum bize, hadisenin çok büyük olmadığı kanaatini verdi" demişti.

Konvoyda 3 helikopter vardı

Reisi'nin konvoyunda 3 helikopter olduğu bilgisi paylaşıldı. Reisi'nin helikopteri ile bağlantı kesilince 2 helikopterin bir süre bölgede arama yaptığı belirtildi.

Helikopterde kimler var?


Peki, kaza geçiren helikopterde kimler var? İran basınına göre İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin bulunduğu helikopterde ayrıca Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim'in de bulunuyor.

Türk arama kurtarma ekibi, İran'a intikal için yola çıktı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin kazaya uğramasının ardından Türkiye'den gece görüşlü arama kurtarma helikopteri talep edildiğini belirterek, "Van ve Erzurum AFAD il müdürlüklerimizden 32 dağcı arama kurtarma personeli ile 6 araç bölgeye intikal etmek üzere yola çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

AFAD'dan yapılan açıklamada, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin, İran-Nahçıvan sınırında kaza yaptığı bilgisi alındığı belirtildi. İran'ın, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Türkiye'den gece görüşlü arama kurtarma helikopteri istediği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Van ve Erzurum AFAD il müdürlüklerimizden 32 dağcı arama kurtarma personeli ile 6 araç bölgeye intikal etmek üzere yola çıkmıştır. Ayrıca Ankara, Diyarbakır ve Konya'dan 15'er kişilik dağcı arama kurtarma personelimiz teyakkuz halindedir. Gelişmeleri takip ediyoruz."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz