Koronavirüse karşı 14 gün kuralları

Sağlık Bakanlığı, koronavirüse karşı evde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

11.03.2020 09:50:000
Paylaş Tweet Paylaş
Koronavirüse karşı 14 gün kuralları

Türkiye’de dün ilk kez koronavirüs vakası görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gece yaptığı açıklamada,  “Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir” dedi.

Sağlık Bakanlığının sosyal medya hesaplarından yayımlanan “Yeni koronavirüs evde izleme (karantina) kuralları” başlıklı paylaşımda, “Son 14 gün içerisinde yeni koronavirüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız” uyarısı yapıldı.

Evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takılması ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısında bulunulan paylaşımda, evde yapılması gerekenler de şöyle sıralandı:

- “Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın.

 - Odanızı sık sık havalandırın.

-  Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın.

 - Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin.

  - Sık sık el hijyeni sağlayın. Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın.

   - Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.”

ATEŞ, ÖKSÜRÜK, SOLUNUM SIKINTISI

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılması gerektiği belirtilen paylaşımda, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemine işaret edildi.

Yeni koronavirüs hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün internet sitesi “hsgm.saglik.gov.tr” ve bakanlığın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi istenildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz