Küresel piyasalar ABD'nin tarım dışı istihdam verisine odaklandı

ABD'de resesyon fiyatlamaları 2000'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller vermeyi sürdürüyor.

2.12.2022 09:03:030
Paylaş Tweet Paylaş
Küresel piyasalar ABD'nin tarım dışı istihdam verisine odaklandı

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın çarşamba günkü açıklamaları risk iştahını artırsa da iş gücü piyasasına yaptığı vurgular nedeniyle bugün açıklanacak ABD'nin istihdam raporu öncesinde yatırımcılar temkinli hareket ediyor.

Global ekonomiye ilişkin enflasyon ve resesyon ikilemi devam ederken, ABD'de bugün yayımlanacak istihdam raporundaki tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

ABD'de resesyon fiyatlamaları 2000'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller vermeyi sürdürüyor.

ABD'de açıklanan verilere göre Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, yüksek borçlanma maliyetlerinin mal talebini baskılaması nedeniyle Mayıs 2020'den bu yana ilk defa daralmaya işaret eden 50 seviyesinin altında kaldı. Ülkede kişisel gelirler, ekimde aylık yüzde 0,7 ve kişisel tüketim harcamaları da beklentiler dahilinde yüzde 0,8 artış kaydetti.

Söz konusu gelişmelerle ABD'de gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisinin arasındaki fark yaklaşık 75 baz puanla 2000'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in yüzde 80 ihtimalle bu ayki toplantıda 50 baz puan faiz artıracağı öngörülürken, 75 baz puanlık faiz artışı ihtimali de yüzde 20 seviyesinde bulunuyor.

Powell'ın açıklamalarıyla gerileyen dolar endeksi, 104,7 ile ağustostan bu yana en düşük seviyeye inerken, emtia fiyatlarının zayıflayan dolarla birlikte yükseliş eğiliminde hareket ettiği görülüyor.

Buna göre, altının ons fiyatı dün yüzde 1,9 değer kazanarak ağustostan bu yana ilk kez 1.800 doların üzerine çıkarken, yeni günde tarım dışı istihdam verileri öncesi sınırlı satıcılı seyrediyor.

New York borsasında karışık bir seyir izlenirken, S&P 500 yüzde 0,09 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,56 değer kaybetti, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,13 yükseldi. ABD'de endeks vadeli kontratlar yeni güne düşüşle başladı.

Avrupa'da enflasyonun uzun süre sonra yavaşlaması bölgeyi sınırlı da olsa rahatlatırken, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bu ay 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

ECB yetkilileri bölgede açıklanan enflasyon verilerinin ardından sözle yönlendirmelerde belirgin bir ton değişikliğine gitmezken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda şubattaki toplantıda faiz artırım hızının 50 baz puana gerileyebileceği öngörülüyor.

Almanya'da perakende satışlar beklentilerin altında kalırken, imalat sanayi PMI ise Almanya, İngiltere ve Avro Bölgesi'nde sınırlı şekilde yükselse de ekonomik aktivitedeki daralmanın sürdüğüne işaret etti.

Verilerin ardından Almanya'da DAX 40 endeksi 0,65, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,23 ve İtalya'da FTSE MIB endeksi yüzde 0,31 yükselirken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,19 geriledi. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar yeni güne ise düşüşle başladı.

Asya borsalarında haftanın son işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Çin'de devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını risk algısını artırıyor.

Hükümetin giderek artan sosyal ve ekonomik sıkıntılara yol açan Kovid-19 salgınıyla mücadele stratejisinde değişim işaretleri vermesi sıkıntıları nispeten yatıştırsa da, salgında vaka sayılarının hızla artması halinde yaşanabileceklere ilişkin belirsizlikler sürüyor.

Söz konusu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,7, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,1 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,6 geriledi.

Yurt içinde, BIST 100 endeksi dün yüzde 1,38 yükselerek 5.046,19 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 5.091,68 puana taşıdı.

Dolar/TL dün yatay seyirle 18,6342'den kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,6360'tan işlem görüyor.

Analistler, bugün Almanya'da ödemeler dengesi, Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve ABD'de istihdam raporundaki verilerin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 seviyesinin direnç, 5.000 ve 4.950 puanın destek konumuna gelebileceğini ifade etti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Almanya, ekim ayı dış ticaret ve cari işlemler dengesi

13.00 Avro Bölgesi, ekim ayı Üretici Fiyat Endeksi

14.30 Türkiye, eylül ayı finansal kesim dışındaki firmaların döviz pozisyonu

16.30 ABD, kasım ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz