Sürücüsüz araç projesine 1,5 milyon avro destek

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Fatma Güney'in projesi erişilebilirlik, yakıt verimliliği, zamandan tasarruf, ekoloji gibi birçok alana fayda sağlamayı hedefliyor.

6.09.2023 10:36:300
Paylaş Tweet Paylaş
Sürücüsüz araç projesine 1,5 milyon avro destek

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Fatma Güney'in, olası gelecekleri hata payıyla tahmin ederek, sürücüsüz araçlara akıl yürütme kapasitesi kazandırmayı amaçlayan projesi, Avrupa Araştırma Konseyi'nden (ERC) 1,5 milyon avro değerinde hibe almaya hak kazandı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Fatma Güney, "ENSURE: Muhtemel Akıbetler Rehberliğiyle Kazaları Önleyen Tahminler" başlıklı projesiyle ERC'den "Başlangıç Desteği" (Starting Grant) almaya hak kazandı.

ERC'nin "Başlangıç Desteği" doktora sonrası 2-7 yıllık deneyimi bulunan ve bilimsel çalışmaları büyük umut vadeden araştırmacıların bağımsız araştırma projeleri için veriliyor. Akademik çalışmalarını Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürüten Güney'in projesi erişilebilirlik, yakıt verimliliği, zamandan tasarruf, ekoloji gibi birçok alana fayda sağlama potansiyeli olan sürücüsüz araçların geleceği için ümit vadediyor.

Otonom sürüşün güvenli yaygınlaşmasını sağlayacak

Olası gelecekleri hata payıyla tahmin ederek, sürücüsüz araçlara akıl yürütme kapasitesi kazandırmayı amaçlayan ENSURE projesi, halen kısıtlı uygulama alanı bulunan otonom sürüşün bu sayede güvenli şekilde yaygınlaşmasına katkıda bulunacak.

ENSURE, otonom aracın gerçek dünyanın dinamiklerini kesintiye uğramadan öğrenmeye devam etmesini ve karar alırken hem kendi hatalarını hem de onu çevreleyen nadir olasılıkları göz önünde bulundurmasını hedefliyor. Otonom aracın hareket ederken hangi olasılıkları düşünerek karar verdiğini görmek, bu teknolojinin güvenilirliğini ve insanlar tarafından anlaşılabilirliğini artırarak bu alandaki kritik bir eksikliğe çözüm olması hedefleniyor.

ENSURE projesi, sürücüsüz aracın gerçek dünyada var olan ihtimalleri doğru şekilde hesaplamasını sağlayacak bir "dünya modeli" üzerine kurulu. Bu alandaki mevcut çözümler, gelecek senaryolarının ayrıntılı şekilde hesaplandığı planlar ortaya koymaktansa, anlık çözümler sergiliyor.

Ciddi bir güvenlik sorununu da beraberinde getiren bu durum, otonom araçların yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri. Güney'in projesi, yalnızca dış dünyadaki olasılıkları değil, aracın kendi sistemindeki hataları da kontrol altına almayı hedefliyor.

Önerilen yöntem, henüz hesaplanmamış, çözümün sınırlarını aşabilecek örneğin aracın önüne bir yabani hayvanın atlaması gibi tehlikeli durumlarda ise aracın kontrolü hızlıca sürücüye bırakmasını sağlıyor. Böylece aracın başa çıkamayacağını öngördüğü olası durumlarda kontrol yeniden insana geçiyor.

Henüz olgunlaşmamış mevcut çözümlerle büyük tehlike oluşturabilecek olan sürücüsüz araçların ticari potansiyelinden çok, insan güvenliğini önceliklendiren proje, 5 yıl devam edecek ve Koç Üniversitesi'nde Güney ve ekibi tarafından gerçekleştirilecek.

Türkiye'deki 49 ERC desteğinin 27'si Koç Üniversitesi tarafından yürütülüyor

Verilen bilgiye göre, bu yıl 2 bin 696 başvuru arasından seçilen 400 projeden biri olan ENSURE, ERC tarafından 1,5 milyon avro desteğe layık görüldü. Halihazırda Türkiye'ye gelen 49 ERC desteğinin 27'si Koç Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yürütülüyor.

Bu projelerin 19'u ana proje desteği, 8'i ise ticarileştirme amaçlı ek ERC desteği olan Kavram Kanıtlama desteği aldı. Bugüne kadar Koç Üniversitesi bünyesinde ERC desteği alan projelerin 17'si mühendislik, 7'si sosyal bilimler ve 3'ü de moleküler biyoloji ve genetik alanındaki araştırmalardan oluşuyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz