Tesla'ya Almanya'dan kötü haber

Alman mahkemesi, çevreci grupların yeni kurulacak Tesla fabrikası için binlerce ağacın kesilmesine yaptığı itiraz sonrasında, fabrika hazırlıklarının durdurulmasına karar verdi.

17.02.2020 12:21:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tesla'ya Almanya'dan kötü haber

Alman yargısı, Tesla'nın Berlin'de kuracağı yeni fabrika için yaptığı hazırlıkların geçici olarak durdurulması kararını aldı.

Mahkeme, fabrika inşaatı için yüzlerce ağacın kesilmesine itiraz eden çevreci grupların itirazlarının değerlendirilmesi için çalışmaların durdurulmasına karar verdi.

Tesla'nın sahibi Elon Musk, Kasım ayında Berlin'de Gigafactory isimli bir fabrika kurulacağını duyurmuştu. Fabrikanın kurulması için 91 hektarlık alandaki ağaçların kesilmesi çevreci grupların tepkisini çekmişti. Çevreci gruplar ormanlık bir alana kurulacak fabrikanın bölgedeki doğal yaşamı ve su kaynaklarını tehdit edeceğini savunmuştu.

Mahkeme kararında ağaç kesme işlemlerinin, mahkemenin son kararını vermesinde daha önce tamamlanabileceği ve bu nedenle durdurma kararının verildiği vurgulandı.

Avrupa'daki ilk fabrikası olacak

Hristiyan Demokratlar ve Hür Demokrat Parti, Gigafactory'e yönelik hukuk savaşının uzun vadede Almanya'nın sanayi yatırımları konusundaki imajına zarar verebileceğini savundu.

Tesla, Berlin'in dışındaki ormanlık alanda, toplam 300 hektarlık bir bölgeye Avrupa'daki ilk araba ve batarya fabrikasını kurmayı planlıyor. Ancak bu konuda Alman resmi makamlarından tüm onaylar henüz alınabilmiş değil. Buna karşın Alman hükümeti, 'riskleri şirkete ait olmak üzere' Tesla'nın hazırlıklara başlamasına onay vermişti.

Halihazırda Tesla'ya ait ABD'de iki Çin'de ise bir Gigafactory bulunuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz