Yabancı yatırımcının son 8 ayda en çok alım yaptığı 10 hisse

Yılbaşından bu yana yabancıların en çok tercih ettiği hisseler hangileri?

1.09.2022 11:54:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yabancı yatırımcının son 8 ayda en çok alım yaptığı 10 hisse

Ekonomist'in haberine göre; Son dönemde yabancı yatırımcıların piyasaya yeniden girdiği ve borsada alım yaptıkları görülüyor. Yabancı takas oranı dip seviyelerden dönmek üzere konumlanırken, bilançoların beklentileri aşması ve likiditenin artması da yatırımcıları BİST’e yönlendiriyor. TCMB’nin verilerine göre; 19 Ağustos ile biten haftada yabancı yatırımcılar hisse senetlerinde 366 milyon dolarlık alım yaptı. Bu, dokuz aylık periyotta en yüksek tutarlı haftalık alım oldu. 22-29 Ağustos haftasında da yabancı yatırımcılar alım yapmaya devam etti ve ilgili haftada borsada yüzde 0,42 oranında alım gerçekleştirdi. 

2022’nin başından itibaren borsada yoğun şekilde satış yapan yabancı yatırımcıların son dönemde alıma geçtiği görülüyor. Bu süreçte başta bankacılık olmak üzere hisselere gelen alımlar, borsadaki yükseliş hareketini de destekleyen bir unsur oldu. TCMB’nin verilerine göre; 19 Ağustos ile biten haftada yabancı yatırımcılar hisse senetlerinde 366 milyon dolarlık alım yaptı. Bu, dokuz aylık periyotta en yüksek tutarlı haftalık alım oldu. Böylece ağustos ayının ilk üç haftasında borsada toplam yabancı alımı tutarı 724 milyon dolara ulaşırken yabancıların hisse senedi stok tutarı ise 16,9 milyar dolardan 18,2 milyar dolara yükseldi. 19 Ağustos ile biten haftada BİST’te hisse senetlerinde yabancı payı da yüzde 35’in üzerine çıktı ve haziran ayındaki seviyesini yakaladı.

Alım yapılan hisseler

22-29 Ağustos haftasında da yabancı yatırımcılar alım yapmaya devam etti ve ilgili haftada borsada yüzde 0,42 oranında alım gerçekleştirdi. İş Yatırım’ın verilerine göre, bu süreçte en çok alım yapılan ilk 10 hisse; DO&CO, Doğan Holding, Beşiktaş Futbol Yatırımları, Edip Gayrimenkul, Makim Makine, Sönmez Filament, Desa Deri, Halk GYO, Safkar Ege Soğutmacılık ve Yünsa olarak sıralandı.

Son haftalarda gelen alımlarla birlikte yıl başından 29 Ağustos’a kadarki süreçte yabancı yatırımcıların satış oranı yüzde 5,99’a gerilerken, borsadaki yabancı payı yüzde 34,61 seviyesinde bulunuyor.


Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz