Yarışma sanal VOB piyasası gerçek

Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması'nın üçüncüsü, 3 Ekim-31 Ekim tarihleri arasında yapılıyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yarışma sanal VOB piyasası gerçek

Akbank ile Ekonomist dergisi işbirliğinde düzenlenen Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması'nın üçüncüsü, 3 Ekim-31 Ekim tarihleri arasında yapılıyor. VOB'da işlem yapan yatırımcı tabanını ve Akbank'ın payını artırmayı istediklerini söyleyen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı GALİP TÖZGE, ilk üçe girenlere ödül verileceğini belirtiyor. AKBANK VE EKONOMİST işbirliği ile gerçekleştirilen Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması'nın üçüncüsü Ekim ayında yapılıyor. Yatırımcılar yarışmaya 100 bin TL sanal portföy ile başlayacak ve yarışma sonunda portföyünün TL cinsinden değeri en yüksek olan yarışmacı birinci ilan edilecek. Katılımcılar, risk almadan gerçek piyasa şartlarında kendini test etme imkanı bulacak. Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, "Banka olarak Vadeli İşlemler Borsası'nda (VOB) işlem yapan müşteri tabanının genişlemesine yardımcı olurken, işlem yapan müşteri sayımızı da artırmayı hedefliyoruz" diyor. Galip Tözge'nin sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle;

Capital: Akbank'ın VOB'a bakışını anlatır mısınız?
- Vadeli İşlem Borsası'nın (VOB) Türkiye'de önemli ufuklar açacağına inanıyoruz. VOB'un yatırımcılar kadar, sanayici, ihracatçı, ithalatçı, çiftçi için de riskten korunma amacı olarak kullanılabileceğini düşündüğümüz zaman ne kadar büyük bir potansiyel taşıdığını daha iyi görebiliyoruz. VOB'da sadece dövize, İMKB endeksine veya faize dayalı sözleşmeler değil, pamuğa, altına, buğdaya dayalı sözleşmeler de işlem görüyor. Gelecekte, dünyada olduğu gibi daha çok sayıda emtiaya dayalı sözleşmelerin de işlem görmeye başlaması, VOB'un reel sektörün önemli bir parçası olmasını sağlayacak.

Capital: Akbank'ın VOB'da hedefleri nelerdir?
- Akbank olarak VOB piyasasında işlem yapan müşteri tabanının genişlemesine yardımcı olurken, işlem yapan müşteri sayımızı da artırmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken iki konuya önem veriyoruz. Birincisi, müşterilerimize işlem yapabilecekleri hızlı, kolay ve güvenilir platformlar sağlamak. İkinci konu ise bu piyasada işlem yapan ya da yapacak yatırımcılarımızın en doğru teorik ve pratik bilgiye sahip olmaları için eğitim ve sanal araçlar sağlaması. Bu amaçla, yatırımcılara VOB'u daha iyi tanıtmak için internet sitemizde zengin içerikli bir "VOB Okulu" kurduk ve vadeli işlemlere ilgi duyan ancak bu piyasaya girmekten çekinen kişilere gerekli donanımı kazandırmak için kaynaklarımızı açtık. 2009 yılından itibaren "Akbank VOB Okulu" ve Sanal Portföy yarışmalarıyla yatırımcıların bilinçli işlem yapmaları için gerekli ortamı sağlamaya çalışıyoruz.

Capital: VOB'un kurulduğu günden bu yana gelişimini anlatır mısınız?
-Türkiye'de vadeli işlemler ilk olarak 2005'te başlamasına karşın kontrat sayısı, açık pozisyon, hesap sayısı gibi borsanın gelişmişliğini gösteren veriler açısından ciddi gelişme kaydetti, hatta tahmin edilenden hızlı büyüdü. İşlem hacmi 2005 yılından 2010    yılının sonuna kadar 144 katına yükseldi. 2005'te toplam 3 milyar TL olan işlem hacmi, 2006'da 18 milyar, 2007 118 milyar, 2008'de 208 milyar, 2009'da 334 milyar, 2010'da 432 milyar TL olarak gerçekleşti. 2011 yılı sonunda 500 milyar TL'ye ulaşacağını tahmin ediyorum. Son iki yıllık büyümeye bakarsak bile işlem hacminin bu dönemde bile iki katına çıktığını görüyoruz. Hesap sayısına baktığımızda da 2007 sonunda 25 bin olan hesap sayısının bugün 70 bin olduğunu görüyoruz. Bu artışın gayet yüksek bir oranda gerçekleşmesine karşın, Türkiye'deki toplam potansiyeli düşündüğümüzde, bu rakamların katlanarak büyüyeceğini görmek zor değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz