Yerli otomobil tanıtılıyor: İsmi ile ilgili ilk açıklama

Türkiye’nin merakla beklediği yerli otomobili ön gösterimi Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde başladı.

27.12.2019 15:22:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yerli otomobil tanıtılıyor: İsmi ile ilgili ilk açıklama

“Türkiye’nin Otomobili”nin ön gösterimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla başladı. Tanıtımda ilk konuşmayı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş yapıyor.

Gürcan, “Projeye başlamadan önce 18 şirketi inceledik. Aylardır heyecandan uyuyamıyoruz” dedi. Gürcan, “Markanın isimlendirilmesini önümüzdeki senenin ortasında yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Gürcan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Türkiye’nin özlemini gidermek amacıyla çıktığımız yolda hayallerimizi ileri taşımak üzere otomobilden daha fazlasını yapmak üzere söz verdik, önce kendimize sonra sizlere. Bugün sizlere geldiğimiz noktayı anlatmak, otomobilimizi tanıtmak ve otomobilden daha fazlasını ifade etmek istiyoruz.

Böyle bir faaliyete başlamanın tam zamanı olduğunu düşünüyoruz. Dünyada otomotiv ile ilgili kurallar değişiyor. Otomobilimiz akıllı bir cihaza dönüşmekte, otomobil yeni bir yaşam alanı olarak kullanılabilmekte…

Artık nesnelerin internetiyle bağlantılı otomobiller, otomobilin kendisinin internetli olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Şehirlerimiz, evlerimiz, fabrikalarımız akıllandıkça otomobillerimiz bir yaşam alanına, her birinin iç içe girdiği bir alana dönüşüyoruz. Bu nedenle biz diyoruz ki, doğru zamanda yola çıktık. Bize soruldu geç kalmadınız mı? Artık eskiden olduğu gibi büyükler değil, çevik olan, yaratıcı olan, işbirlikçi olan ve kullanıcıyı faaliyetlerin merkezine koyan şirketler, organizasyonlar başarılı olabiliyor.

Bizim yola çıktığımızda iki hedefimizi olmazsa olmaz olarak belirledik. Birincisi fikri sinai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye, Türkiyemize ait küresel bir marka olarak, bunu yaparken teknolojinin en güncelini yeni neslini kullanmak. Biraz önce de söylediğimiz gibi, doğuştan elektrikli bir otomobil geliştirmek. Nesnelerin internetiyle başından planlayarak akıllı bir cihaz olarak düşünmek ve küresel rekabet etmek.

Neden SUV’u seçtik. Çünkü Türkiye’nin en uygun segmenti. Müşterilerin beklentilerini aldık. Samimi yenilikçi bir marka bizden bekliyor.

Markanın isimlendirilmesi önümüzdeki seninin ortasında yapmayı düşünüyoruz.

500 KM MENZİL, 30 DAKİKANIN ALTINDA ŞARJ İMKANI


Ürünümüze baktığımızda 200 beygir ve 400 beygir iki alternatif olacak. 500 km menzil ve hızlı şarj ile 30 dakikanın altında şarj imkanı sağlıyoruz. Akıllı bağlantı, internet üzerinden güncelleme; otomobilimizde standart olarak sunulacak. Otonom seviyesine hazır bir teknolojiyle yola çıkıyoruz. En çok önemsediğimiz konulardan birisi sürüş güvenliği. Her türlü ön görüleri düşünerek ve ürün geliştirme sürecini kısaltacak şekilde ilerliyoruz.

Aracın holografik asistanı var.

Peki teknoloji odağımızda ne var? Bir, özgün teknoloji var. Bataryasını sıfırdan geliştirdiğimiz, hiçbir yerden almadığımız, tamamıyla bizim ihtiyaçlarımıza uygun bir teknoloji. Yetkinlik; ülkemizde savunma sanayiinde mükemmel mühendislerimiz var. Otomobilimizin modellemesiyle bir sürü simülasyonu hızlı şekilde yapabiliyoruz.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz