14 endişe sinyali

14 sektörden gelen “tehlike sinyallerini” araştırdık.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
14 endişe sinyali

BANKACILIĞIN KRİTİK VERİLERİ
Bankacıların en önemli gündemi, BDDK tarafından kredi kartlarına getirilen yeni düzenlemeler. Asgari ödeme oranının artırılması, limit sınırlandırılması gibi değişiklikler, kâr marjlarından takibe dönüşüm oranlarına kadar birçok göstergeyi yakından etkileyecek. Bankacılık sektörünün duayen isimlerinden Burhan Karaçam’ın yorumları şöyle:

“Bankacılık sisteminin toplam kredisi 953 milyar 456 milyon TL. Bunun yaklaşık yüzde 60’ı bireysel kredilerden, kredi kartlarından oluşuyor. Yani bankalar son dönemde gelirlerini artırmak için ticari tarafa değil bireysel tarafa odaklandı. Ama bireysel tarafa bu kadar ağırlık vermeleri, aslında kredi riskini ve sistemin kırılganlığı artıran bir durum. BDDK’nın kredi kartı kullanımına dair yaptığı son düzenleme ise özellikle bireysele çok fazla ağırlık veren bankaları etkileyecek.” Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz ise şu anda 2,8 olan ama 3’ün psikolojik sınır olarak görüldüğü takibe dönüşüm oranlarına (TDO) dikkat çekiyor: “Bankacılıkta özellikle aktif kalitesini bozan, takipteki kredi tutar ve oranlarındaki artışı tehlike sinyali olarak algılıyoruz. Normal zamanlarda yüzde 2,5-2,8 civarında olan takip rakamı, 2008, 2009, 2010 yıllarındaki gibi kriz dönemlerinde yüzde 3,8-5,5 seviyelerine yükselebiliyor. Bunun yanında özellikle kredi portföyünde gözlenen orantısız artışlar, örneğin kişi başına gelirden fazla artan kredi kartlarındaki harcama rakamları, sektördeki kırılganlığın arttığını gösteren öncü bir göstergedir.”

SAĞLIKTA KRİTİK GÜNLER
Özel sağlık ve hastane sektörü de hem makro göstergeleri hem sektöre has kritik verileri yakından izliyor. Sektördeki endişeleri körükleyen en önemli gelişme ise faizlerdeki yükseliş, 20 ayın ardından ilk kez çift haneye yükselen ve yüzde 10’u gören gösterge faizler, özellikle küçük ölçekli yatırımcıları zorlayacak gibi görünüyor, Sağlık sektörünün önde gelen oyuncularından Medical Park’ın CFO’su Levent Özdemir, pazarda son dönemde yaşananlara dair şunları söylüyor:

“Ekonomik verileri çok yakından izliyoruz. Enflasyon ve döviz kurları bu göstergelerin başında geliyor, Son aylarda yaşadığımız gelişmelere baktığımızda endişe verici bir manzara ortaya çıkıyor. Kurlardaki artışa paralel yükselen faiz oranları, orta ve küçük ölçekli hastaneleri olumsuz etkileyecek. Şirketler mevcut yatırımlarını veya işletmelerinin ihtiyacı olan günlük nakit akışını finanslamada büyük zorluklar çekecek. Bu durum büyük ölçekli yerli ve yabancı şirketlerin, küçük ölçekli olanları satın almasına kadar devam edebilir. Yani önümüzdeki günlerde kısmi bir konsolidasyon süreci başlayabilir. Ancak bu süreç gerçekleşene kadar çalışan, tedarikçi, banka gibi taraflar için endişe verici durumlar ortaya çıkması muhtemel.”

MOBİLYADA KÂR SİNYALİ
Perakendenin birçok alanında olduğu gibi mobilyadan da kârlarda erime sinyali geliyor. Özellikle iç pazar ağırlıklı çalışan şirketlerin önümüzdeki dönemde daha da zorlanacağı ortada. Nedeni ise yükselen maliyetlerin tüketiciye yansıtılamaması... Pazarın öncü oyuncularından Çilek Mobilya’nın genel müdürü Muzaffer Çilek, “Sektöre baktığımızda iç pazarımız büyüyor. Diğer tarafta ihracat rakamlarında da artış yaşıyoruz. Ama endişe veren durumlar da var” diyor ve ekliyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz