14 endişe sinyali

14 sektörden gelen “tehlike sinyallerini” araştırdık.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
14 endişe sinyali

YENİ ÖTV GELİR Mİ?
Sektördeki bir başka düşündüren gelişmeyi ise KPMG Otomotiv Sektör Lideri Ergün Kış vurguluyor. Kış, "Ocak-temmuz döneminde otomobil ve hafif ticari toplamı bir önceki yıla göre yüzde 13 artarak 453 bin adete ulaştı. Bu rakamlara göre yıl sonu hedefi olan 800850 bin rahatlıkla yakalanır. Ama buradaki asıl endişe satışların çok büyük kısmının ithal olması. Yüzde 80'e yakını ithal. Bu durum sektörde 'yeni ÖTV gelir mi' kaygısı yaratıyor. Çünkü geçmiş deneyimlerde böyle olmuştu. Geçen yıl hafif ticari satışları çok arttığında, ÖTV artışı gelmişti.”
FAİZLER NE OLACAK?
Doğuş Oto CEO'su Ali Bilaloğlu, faiz ile dövizdeki hızlı artışın maliyetleri olumsuz etkilediğini vurguluyor ve ekliyor: "Farklı göstergeleri yakından izliyoruz. Para piyasaları önemli. Maliyetlerimiz Euro olduğu için kurdaki değişimleri anında hissediyoruz. Fiyat yapımızı, stok yapımızı ve üretim programlarımızı Euro beklenti seviyelerine göre gözden geçiriyoruz. Müşterilerin alım kararı üzerinde çok etkili olan faiz oranları da bizim için önemli. Ayrıca tüketici güven endeksindeki değişimin takip eden 1-2 ay içinde satışlarımızı etkilediğini gözlemledik.”
EURO YÜKSELİR Mİ?
Toyota Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt ise hızlı kur artışının yanı sıra faizlere dikkat çekiyor: "Bizi endişelendiren en önemli gelişme son 3 aydır yaşadığımız hızlı kur artışı. Ağustos ayı itibarıyla 2,66 seviyesine yükselen Euro/TL kuru mayıs ayına göre toplamda yaklaşık yüzde 13 oranında artış gösterdi. Buna karşılık otomotiv şirketleri kur artışını fiyatlarına bu seviyede yansıtamadı ve sonuç olarak kârlılık baskısı yaşanmaya başladı. Kurların yukarı yönlü hareketinin sürmesi, şirketleri önümüzdeki aylarda da ek zamlar yapmaya itecek.

4 SEKTÖRDEKİ SON GELİŞMELER
SİGORTACILARIN KORKUSU

Sigortacıları endişelendiren rakam, artan kur nedeniyle daha da yükselen maliyetler, Axa Sigorta Genel Müdürü Cemal Ererdi, "Dövizdeki yükseliş hasar maliyetlerimizi ciddi anlamda etkileyecek, Enflasyonun artışı ise genel giderlerimizde öngördüğümüzün üzerinde artışla karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor, Bu tür iniş-çıkışlar sektör açısından çok ciddi sorunlar yaratabilir” diyor, Kârların eridiğini söyleyen Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin ise şunları ekliyor: "Tüm elementer sigorta için 76 hasar prim oranı bizi endişelendiren bir rakam, Bu oranda komisyon ve genel giderlerden sonra yüzde 10 zarardayız, Bunun düzelmemesi, daha kötüye gitmesi korkutucu.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz