Büyük göç

Bundan 2 yıl önce İstanbul’da lüks plazalardan 60 büyük şirket taşındı...

20.04.2017 11:35:120
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük göç
TANOL TÜRKOĞLU / ABank COO’SU
“OKMEYDANI’NDAN ATAŞEHİR’E TAŞINDIK”
“DAHA MODERN OFİSE TAŞINDIK”

Okmeydanı’ndaki operasyon ve teknoloji merkezimizi ve bazı yönetsel birimlerimizi stratejik konumu, modern mimarisi ve teknik özellikleriyle dikkat çeken LEED Platinum sertifikalı Kozyatağı AND Plaza’ya taşıdık. Bu taşınma ile özellikle bilgi sistemleri birimlerimizin altyapı anlamında ihtiyacını tam karşılayan, aynı zamanda modern ve konforlu bir çalışma ortamı oluşturduk. 
YÜZDE 30’UNU KAPSIYOR
Çalışan sayısı bakımından bankamızın yaklaşık yüzde 30’unu kapsayan bir taşınma operasyonundan bahsediyoruz. Konunun hassasiyeti, azami özeni gerektiriyordu. Taşınma sürecinin her aşamasını çalışanlarımızla detaylı olarak paylaştık, fikirlerini aldık. Yeni ofisimizin sunduğu modern ve teknolojik imkânların yanı sıra erişilebilirlik, tercihimizde büyük rol oynadı. 

MAHİR MERMER / JLL TÜRKİYE OFİS KİRALAMA DİREKTÖRÜ
“OFİSLER BOŞALDI, ÇOK ZOR DOLUYOR”
ANADOLU YAKASI ÖN PLANDA

2016’da 120 kurumsal şirket yer değiştirdi. Son dönemde en fazla taşınma işlemi ise Anadolu yakasında gerçekleşti.
BEYAZ YAKALILAR YAŞIYOR
Bankaların ve finans şirketlerinin dışında kalan firmaların hemen hepsinin ofis lokasyonlarında Anadolu yakasını tercih etme eğilimi arttı. Bunda da beyaz yakalıların yüzde 60’ının Anadolu yakasında oturması etkili oldu. Ancak hala Levent bankalar için prestij unsuru. Ataşehir’de kurulacak Uluslararası Finans Merkezi’ne özel bankaların çok ilgisi yok. Bunların taşınmasını devletin teşvik etmesi gerekiyor.
TALEP AZ ARZ FAZLA
Ofis piyasasında talep az, arz fazlası yaşanıyor. Son dönemde boşalan ofisler çok zor dolmaya başladı. Çoğu boş kalıyor. Bunların kentsel dönüşüm gibi yeniden elden geçirilmesi, otele veya üniversiteye dönüştürülmesi gündeme gelebilir.


TUBA YAPINCAK TCHIBO TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
“YÜKSEK KİRALAR ANADOLU’YA YÖNELTTİ”
“SÖZLEŞMELER 3-5 YILLIK”

İstanbul’da müşteri frekansı yeni açılan AVM’ler nedeniyle çok hızlı yer değiştiriyor. Çok parlak sonuçlar elde ettiğiniz bir lokasyonu bir yıl içinde çok kötü bir noktada bulabiliyorsunuz. Ancak ödediğiniz kiralar değişmiyor çünkü kira sözleşmelerimiz 3-5 yıllık oluyor.
NEDEN ANADOLU’YA YÖNELDİK?
Bizim de son dönemde tek yapabileceğimiz büyük şehirlerden ziyade yeni mağazalarımızı Anadolu’da açmak oldu. Anadolu’da 13 ildeyiz. Artık bulunmadığımız illere gitmek istiyoruz.
“KİRALAR İSTANBUL’A GÖRE DÜŞÜK”
Anadolu’nun İstanbul’a göre birçok avantajı var. En önemlisi kira giderleri çok daha düşük. İstanbul gibi büyük şehirlerde müşteri bağlılığı çok az. Ancak Anadolu’da müşteri bağlılığı ve ziyaret sıklığı çok daha yüksek. Ayrıca çalışan ve personel giderleri çok daha az.
MAKAS KAPANIYOR
Anadolu’daki AVM’ler kur sabitlemeden, geçici süreliğine kirada indirime kadar pek çok konuda bize daha yardımcı oluyor. Anadolu ve İstanbul’daki cirolar arasında da eskisi kadar büyük bir uçurum kalmadı. İstanbul’da çok daha fazla seçenek olduğu için çok yüksek kiralar ödediğiniz lokasyonlarda bile istediğiniz ciroları yapamayabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz