Büyük zam hazırlığı

Önümüzdeki günlerde hangi sektörde, nasıl bir fiyatlama yaşanacak araştırdık.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük zam hazırlığı
Son bir yılda hammadde maliyetleri önemli oranda arttı. İşlenmiş deri, elyaf, petrokimya gibi girdilerde artış yüzde 15’i aştı. Ancak bazı üreticiler bu artışın yarısını fiyatlara yansıtabilirken bazıları ise hiç yansıtamadı... Başka bir deyişle şirketler, fedakarlık yapmak zorunda kaldı. Bir bölümü kârdan vazgeçti, bir bölümü maliyetleri azaltacak verimlilik çalışmalarına odaklandı. Ama bu durum fazla uzun sürmeyecek gibi. Çünkü birçok sektörde, kademeli zamlar yolda. 2014’te mobilya, halı, ayakkabı gibi pek çok sektör, fiyatlarını yükseltmeye hazırlanıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Son 4 ayda piyasalarda çok önemli değişimler oldu. 2 TL’yi gören dolar, yıl başından bu yana yüzde 13 değerlenen Euro, öngörülmeyen dalgalanmalar, sektör bağımsız tüm şirketlerin planlarını adeta alt üst etti. Zaten yüksek olan enerji ve işçilik maliyetlerine bir de döviz bazında artan hammadde girdileri eklenince son 1 yılda hemen hemen tüm sektörlerdeki üretim maliyetleri yüzde 5 ila yüzde 20 arasında yükseldi, 2013’ün ilk aylarında yıl boyunca ciddi bir zam öngörmeyen şirketler, artık yaşadıkları bu fiyat artışlarını sineye çekmekten yorulmaya başlamış durumda. 2014 itibarıyla kaçınılmaz olan net bir gerçek var ki yeni zamlar yolda... Bazı sektörler son 6 ayda yaşanan artışları kademeli biçimde tüketiciye yansıtmayı planlarken bazıları en fazla enflasyon oranında zam öngörüyor. Minimum düzeyde fiyat artışıyla idare edecek olanlar da var.

Peki son 1 yılda hangi sektördeki ana girdiler ne kadar arttı? Bu artışlar, şirketlerin fiyat stratejilerine nasıl yansıdı? Daha da önemlisi, önümüzdeki günlerde hangi sektörde, nasıl bir fiyatlama yaşanacak? İşte yanıtları...

FİYATLAR NİYE ARTTI?
Son 1 yılda üretim maliyetleri en çok yükselen sektörlerin başında plastik geliyor. Nedeni ise petrol fiyatları. Sem Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu, “Ortadoğu’daki krizlerden çok etkileniyoruz. Son 1 yılda bu ürünlerin fiyatları ortalama yüzde 10 arttı. Buna dövizdeki yükseliş de eklenince ana girdideki maliyet artışı yüzde 18’e kadar çıktı” diyor. Kozmetik de girdi maliyetleri rekor düzeyde yükselen sektörlerden. Neva Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Armağan Okay, “Piyasalardaki dalgalanma yüzde 99’u ithalat olan sektöre fiyat artışı olarak yansıdı. Hem TL hem döviz bazında yüzde 20 gibi bir artış oldu” diye konuşuyor.

Tekstil sektöründe de çok farklı bir manzara yok. Taha Grubu bünyesindeki Talu Tekstil’in genel müdürü Mustafa Gültepe, “Pamuk borsası dolara endeksli olduğu için kurdaki yükseliş de direkt girdi maliyetlerimize yansıyor. Örneğin bir ay önce ipliğe yine yüzde 10 zam geldi. Bir yıl öncesine göre ise toplamda yüzde 7-8 zamlandı” şeklinde konuşuyor. Seramikteki artışı Ece Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, “Doğalgazda yüzde 10, elektrikte yüzde 3, işçilikte yüzde 10 artış oldu. Hammadde girdilerimizde ise son 1 yılda yüzde 8,5 fiyat artışı yaşandı” sözleriyle özetliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz