Büyüme yarışı

Lojistikçiler için 2016, zor bir yıldı. Ancak sektör, 2017 yılına iyimser girdi...

4.08.2017 12:58:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme yarışı

Yasemin Erdoğan

yerdogan@capital.com.tr

Lojistik pazarı 2016’yı son yıllardaki genel performansının oldukça gerisinde tamamladı. Bunun ardında çok farklı dinamikler etkili oldu. Öncelikle terör olayları nedeniyle artan güvenlik tedbirleri ve sınır geçişlerinin sıkılaştırılması, özellikle Avrupa pazarına iş yapan şirketleri zorladı. İçerideki belirsizlikler, sınır komşularıyla olan gerilim, Rusya krizi, dövizdeki ani yükseliş derken toplam pazar ancak yüzde 4-4,5 seviyesinde büyüyebildi. Ancak sektör temsilcileri bu yıla ilişkin iyimserliklerini koruyor. Gerekçeleri ise Rusya ile ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi, İran pazarına dönük ambargonun kalkması ve ihracatçılara açılan yeni kapılar. Yılın ilk aylarına dair rakamlar da sektör oyuncularının umutlarını haklı çıkarıyor. UTİKAD’ın Mart 2017 raporuna göre hem ihracat, hem ithalat, hem de transit taşımalarda artış var. Örneğin bu yılın mart ayında Türk araçlarının yaptığı toplam taşıma, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 arttı. Ocak-mart toplamına bakıldığında ise büyümenin yüzde 11 olduğu gözleniyor. UTİKAD’ın raporu, ilk 3 ayda Türkiye üzerinden yapılan transit taşımalarda da yüzde 22 artış olduğunu gösteriyor. Özetle sektör uzmanlarına göre bu yıl 2016’ya kıyasla biraz daha rahat geçecek. Peki sektörün büyük oyuncuları yeni dönemde nasıl büyüyecek? Hangi alanlara odaklanacaklar? 2017’yi nasıl kapatacaklar? İşte yanıtlar… 

EKOL’DEN 4.0 ATAĞI

Sektörün en yenilikçi şirketlerinden Ekol Lojistik, 2017’ye büyüme hedeflerinin yanı sıra iddialı bir stratejik dönüşümle girmiş durumda. Şirket, Endüstri 4.0’dan aldığı ilhamla pazara yeni nesil bir bakış açısı getiriyor. “27 yıllık yolculuğumuzun ilk gününden itibaren yenilikçiliğe inandık” diyen Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, bu stratejilerini şöyle özetliyor: “Her türlü orijinal ve yenilikçi fikrin daimi savunucusu olduk. Aklı, duyguyu ve bilinci birleştiren yaklaşımımızı, tecrübemiz ve uzmanlığımızla harmanladık. Alışagelmiş iş yapış modellerini ‘Lojistik 4.0’ stratejimizle kökten değiştirecek, müşterilerimiz için entegre, esnek ve etkin çözümler sunacağız. Etik değerlerimiz ve sürdürülebilirlik politikamızla çevresel, finansal ve sosyal faydalar da sağlayacağız. En önemlisi, müşterilerimizle birlikte değer yaratmaya devam edeceğiz.” Ekol Lojistik, Almanya, İtalya, Ukrayna, Fransa, Romanya, İran gibi 15 ülkede, 750 bin metrekareyi aşan dağıtım merkezinin yanı sıra 6 Ro-Ro gemisi, haftalık 48 sefer yapan blok trenleri ve 5 bin 500 aracıyla Avrupa’nın önde gelen lojistik sağlayıcıları arasında yer alıyor. Şirketin 2017 büyüme planındaki odak noktası intermodal taşımacılık olacak. “Ekol olarak intermodal taşımacılığının sektörümüz için bir kurtuluş olduğunu düşünüyoruz ve bu alanda yaptığımız çalışmalara çok önem veriyoruz” diye konuşan Musul, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Daha verimli, sürdürülebilir ve rekabetçi çözümler için Ro-Ro yatırımlarımıza devam ediyoruz. 100 milyon Euro’yu aşan gemi yatırımlarımızla özvarlık filomuzu genişletirken uğrak liman sayımızı da artırıyoruz. Filomuza şu anda kiralık olan bir gemimizin yerine, 2018’de yeni Ro-Ro’muz dahil olacak. Açılış için gün sayan önemli yatırımımızdan birisi de Yalova Ro-Ro terminali. Daha entegre ve yüksek kalitede servis verebilmek için 40 milyon Euro’yu aşan bir yatırımla Yalova’da inşa edilen Ro-Ro terminalinde gümrük binası, acenteler için ofisler, sürücüler için sosyal tesisler, gümrüklü ve gümrüksüz depolar yer alacak. Yurt dışındaki hizmet ağımızı da genişletiyoruz. İran ve Bulgaristan’ın ardından yurt dışındaki 15’nci şirketimizi Slovenya’da kurduk. Fas ve Kazakistan’ı da yatırım programımıza aldık.” 

ARKAS YÜZDE 15 BÜYÜYECEK 

Arkas, lojistik pazarının önemli oyuncuları arasında yer alıyor. 2016’daki tüm zorluklara ve belirsizliklere rağmen kârını dolar bazında yüzde 15, TL bazında ise yüzde 31 düzeyinde artırmayı başardı. Geçen yılı 200 milyon dolar ciroyla kapatan şirketin bu yıla dönük hedefleri iyimser. Dolar bazında yüzde 15 büyümeyi planladıklarını söyleyen Arkas Lojistik Genel Müdürü Onur Göçmez, “Hizmet çeşitliliği ve farklı sektörlere yönelik uzmanlıklar geliştirmeyi önemsiyoruz. Büyümemiz de mevcut devam eden işlerimize ek olarak yeni girdiğimiz alanlardan gelecek” diyor. Şirket, büyümesini mevcut işlerinin yanı sıra yatırımlardan da sağlayacak. “Hem ekipman yatırımı yapıyor hem de daha geniş bir coğrafyada hizmet vermek üzere hizmetlerimizi kurguluyoruz” diyen Göçmez, 2017’ye dönük planlarını ve büyüme hedeflerini şöyle açıklıyor: “Ulaştırma hizmetlerinde 30 çekici, 50 dorse ve 5 iş makinesi yatırımı yaptık. 500’e yakın özvarlık aracımız ve 300’e yakın nakliyecimizle Türkiye’nin 81 iline hizmet sunuyoruz. Yurt dışı ofislerimizde de faaliyetlerimizi büyütme hedeflerimiz mevcut. Uluslararası karayolu taşımalarını geliştiriyoruz. Türkiye’den ofislerimizin bulunduğu ülkelere deniz, kara yolu ve tren yolu taşımalarını artırmanın dışında bu ülkeler arasındaki ticarete ve yük trafiğine de katkıda bulunmak istiyoruz. Yurt içi demiryolu taşımacılığı konusunda iç bölgeler ve limanlar arasında yerel hatlar geliştiriyoruz. Ayrıca açık ve kapalı depo hizmetleri yanında antrepo hizmeti de sunuyoruz.” Geçen yıla kıyasla dolar bazında yüzde 15 büyüme hedeflediklerini belirten Onur Göçmez, pazara dair ise şu beklentileri paylaşıyor: “Sektörün zor bir dönemden geçtiğini düşünüyorum. Dünya ortalamasında lojistiğin kâr marjı en fazla yüzde 12’lerde. Bu yıl yüzde 8-9’a düştüğü için zorlanma var. Yaşanan birleşme ve satın almalar sonucunda rekabet fiyat odaklılıktan, kalite ve teknoloji odaklılığa dönecek. Pazarın büyümesi yatırımların devam etmesine ve ticaret rakamlarına bağlı olacak.” 

REYSAŞ DEPOYA ODAKLANIYOR

Reysaş, sektördeki tüm zorluklara rağmen 2016 yılını yaklaşık yüzde 15 büyümeyle kapattı. Şirketin büyüme planlarında odaklandığı en önemli alan ise depo yatırımları. Depo yatırımlarının artarak devam ettiğini söyleyen Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, 2017 planlarını şöyle anlatıyor: “Hedefimiz, depolama segmentinde depo geliştirmeye odaklanmış ilk ve tek gayrimenkul yatırım ortaklığı olan iştirakimiz Reysaş GYO ile sahip olduğumuz ‘Türkiye’nin Depocusu’ unvanını, gelecekte de hep lider konumda tutmak. Bunlara ilave olarak demiryolunda üstyapı ekipmanları, vagon, istasyon ve özellikle de yeşil lojistik kapsamında karbon salımını azaltmaya dönük yatırımlarımız devam ediyor. 2017’de daha önceden anlaşmaları yapılmış, Orhanlı 6, Çayırova 11,12 ve 13 ve Esenyurt projelerini bitirmeyi planlıyoruz. Bu projeler bittiğinde kapalı depo alanımız 300 bin metrekare daha artacak. 2023’te net kâr ve ciro olarak 100 milyon dolar hedefine ulaşmış, 1,5 milyon metrekare kapalı alana sahip bir şirket konumuna geleceğiz.” Planları hayata geçirirken verimlilik ve gider kontrolüne odaklandıklarını ifade eden Döven, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu konularda çok titiz ve dikkatli davranıyoruz. Kârlılığımızı artırmak, kesin nakitte kalmak ve mevcut nakdimizi korumak 2017 ve önümüzdeki yıllardaki hedefimiz. Tüm Türkiye’de depo, tren, tarım-hayvancılık, istif makineleri ve lojistik yatırımlarımız, yurt dışında ise İngiltere, Belçika, Hollanda, Avusturya, Macaristan ve Polonya’da tren yatırımlarımız devam ediyor. Bu işten kazandığımızı bu işe harcıyoruz. Aktif olmayan şirketimiz yok. 2017 yılı için büyüme hedefimiz yaklaşık yüzde 15.” 

BARSAN’DAN 20 YENİ MERKEZ

Barsan Global, 2017’de büyümeye odaklanacak şirketler arasında. Şirketin büyüme harekatı, yeni merkezler açarak sürecek. 22 ülkede 59 lojistik merkezi olan firma, 2017’de 20 yeni merkez daha açacak. “Büyüme hedeflerimizi ve yatırım planlamamızı eksiksiz olarak uyguladığımız bir dönemdeyiz” diyen Barsan Global Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çaptuğ, “Hedefimiz, dünya ekonomisinin yoğun olduğu ülkelerde ülkemizi temsil ederek büyümek, aynı zamanda en kaliteli hizmeti vermede de en iyi olabilmek” diyor. Büyümenin ardındaki dinamiklerde teknoloji yatırımlarının altını çizen Çaptuğ, “Teknoloji ve inovasyon ise her zaman olduğu gibi öncelikli konumuz” diye konuşuyor ve ekliyor: “Kurulduğumuz günden bu yana teknolojiye önemli ölçüde bütçeler ayırarak yatırım yapıyoruz. Yazılım uzmanlarımız tarafından geliştirilen BARSİS programımız, dünyada 22 ülkede 59 lokasyonda gerçekleştirdiğimiz tüm lojistik iş süreçlerini tek çatı altında topluyor ve diğer sistemlerle sorunsuzca entegrasyon sağlıyor. Büyümemizi, hizmetlerimizi çeşitlendirip farklılaştırarak sürdürmek istiyoruz.”Lojistik sektörünün 2016’yı durağan geçirdiğini söyleyen Cengiz Çaptuğ’un pazara dair beklenti ve değerlendirmeleri ise şöyle: “Bölgemizdeki ve dünya genelindeki gelişmelerin de etkisiyle sektörümüz, 2016’da önemli bir büyüme kaydetmedi. 2017’ye daha umutla girildi. Sektörü olumsuz etkileyen dinamiklerin azalması veya ortadan kalkmasıyla bu yıl sektör olarak daha iyi bir büyüme performansın ortaya konulacağına inanıyoruz. Bilhassa son günlerde sektörle ilgili yayınlanan endeksler, coğrafi konumumuzun da avantajıyla ülkemizi hızla gelişen ülkeler arasında gösteriyor. Bu nedenle 2017’nin başarılı geçeceği ümidindeyiz.” 

HOROZ “KATMA DEĞER” DİYOR 

2016 yılını 675 milyon TL ciroyla kapatan sektörün öncü şirketlerinden Horoz Lojistik, “Türkiye’nin 3 katı” büyüme hedefiyle yoluna devam ediyor. “Büyümenin yanı sıra daha fazla katma değer üretebileceğimiz projelere yoğunlaşacağız” diyen Horoz Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Horoz, katma değer odaklı projelere dair şu bilgileri veriyor: “Büyümek kadar dönüştürme hedeflerimiz ve uygulamada daha kompleks işlere geçme hedeflerimiz var. İş süreçleri kompleks olan firmalarla daha çok ilgileniyoruz. Çünkü bu işlerde katma değer yaratabiliyor, problem çözme kabiliyetimizi ortaya koyabiliyoruz. Bu sayede işe deneyimimizi katabiliyor, uzmanlığımız çerçevesinde tasarım ve planlama anlamında katkı sağlayabiliyoruz.” 2017’de 75’inci yılını kutlayan şirketin büyüme motoru ise ürün ve hizmet çeşitliliği olacak. “Ürün çeşitliliğimiz oldukça geniş. 2017’de ürünlerimizi gerek Anadolu’da gerekse yurt dışında daha geniş bir müşteri kitlesine ulaştırmayı planlıyoruz” diyen Taner Horoz, yeni yatırımların da altını çiziyor: “Bizim yatırım şeklimiz genel olarak yeni işlere, yeni coğrafyalara girmeye ve oraya servis ulaştırmaya yönelik oluyor. Yatırımlarımız bu yıl da sürecek. Ayrıca bu yıl bizim için çok özel. Kuruluşumuzun 75’inci yılını kutluyoruz. 75’inci yılımızda e-ticaret hizmetimizle ön plana çıkıyoruz. Dünyayı 24 saat açık küresel bir pazar haline dönüştüren internetin sahip olduğu imkanlar, e-ticaret aracılığıyla işletmelere fayda sağlarken müşteriler için de hızlı ve kaliteli bir hizmet anlamına geliyor. 75 yıl gibi derin bir geçmişi ardımıza alarak yeni yatırımlarımızla son kullanıcıların adreslerine kadar yapılan ürün teslimini e-ticaret sistemimizle kısa sürede ve başarıyla yerine getiriyoruz.”


“YATIRIMLARLA BÜYÜYORUZ”

GARİP SAHİLLİOĞLU MARS LOGISTICS YÖNETİM KURULU BAŞKANI

NASIL GEÇTİ?
Geçen yılı Euro bazında yüzde 12 büyüme ve 250 milyon Euro ciroyla kapattık. Sürdürülebilir büyümemizi devam ettirdiğimiz bir yıldı. 2017 ve önümüzdeki dönemde de büyümemizi sürdüreceğimiz faaliyetlerimiz devam edecek. Yeni pazarları çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl Avrupa’nın yanı sıra Doğu pazarına da açıldık. 2017’de bu trafiğimizi artırmayı planlıyoruz.
YENİ MERKEZ 2016’da ihtiyaçlarımız doğrultusunda filo ve depolarımıza önemli yatırımlar yaptık. 2017’de de bu yatırımlar devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde 30 milyon Euro’luk bir yatırımla Hadımköy’deki yeni lojistik merkezimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda Almanya-Türkiye ve Lüksemburg-Türkiye arasındaki intermodal hatlarımızı 2017’de daha da geliştirmek üzerine çalışmalar yürütüyoruz.
HEDEFTE NE VAR? Mars Logistics, her yıl belirlediği hedefleri gerçekleştiren ve sürdürülebilir büyümeyi yakalayan bir şirket. 2017’de de Euro bazında yüzde 12 büyüme hedefliyoruz. Türkiye’nin 2017 ve sonrasında dış ticarette önemli bir başarı elde edeceğini düşünüyoruz. Yeni havalimanı, köprüler, otoyol yatırımları ve demiryolunda iyileştirme çalışmaları, ülkemizi bölgesinde daha güçlü konuma getirecek. Sektöre yapılan yatırımlar Türkiye’yi 2023 hedefine biraz daha yaklaştırıyor.MOBİLJET’TEN İNOVATİF ÇÖZÜMLER

AHMET ÖZTEKİN / MOBİLJET YÖNETİM KURULU BAŞKANI

NELER YAPIYORUZ?
MobilJet, sektör içinde yeni bir lojistik alanı yaratmış bir şirket. 2009’da kurulan MobilJet, sadece mobilya sektörüne ve e–ticaret şirketlerine entegre lojistik hizmeti veriyor. Birlikte çalışılan şirket ve markaların ürünlerini depoluyor, taşıyor, kuruyor, teknik servis hizmeti veriyor ve marka adına tüm CRM uygulamalarını yürütüyor.
ALANINDA LİDER Bu bağlamda MobilJet, inovatif bir şirket modeliyle ön plana çıkmasının yanı sıra kendi alanında tek ve lider konumda bulunuyor. Kurulduğumuzdan beri her yıl yüzde 80-100 büyüme yakaladık. MobilJet olarak şu an 9 lojistik üs ile 25 ilde hizmet veriyoruz. Büyümemize hizmet ağımızı genişletme alanında göstereceğiz.
81 İLDE OLACAK Yeni depo ve cep depolarla Türkiye genelinde 81 ilde olmayı hedefliyoruz. Yatırımlarımızla 2017’nin ikinci çeyreğinde tüm Türkiye’de olacağız. 2016 ciromuz 25 milyon TL ve 2017 ciromuzu da 45 milyon TL olarak hedefledik. Bu yılı da yüzde 75’lik büyümeyle kapatacağız.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz