Çeşitlilik ne getirdi

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırmamızın sonuçları...

18.03.2016 16:26:530
Paylaş Tweet Paylaş
Çeşitlilik ne getirdi
YENİ ALANLARA GİRİYORLAR
Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, son yıllarda eğitim, kültür ve sanat alanlarındaki yatırımlarına kadının güçlendirilmesi, kadın ve erkek arasında fırsat eşitliği sağlanması konularını da eklediklerini söylüyor. Uğur, “Annemin İşi Benim Geleceğim” projesi kapsamındaki çalışmalarını şöyle anlatıyor: “On farklı ilde yer alan 10 OSB’de 0-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik Borusan Neşe Fabrikası adını verdiğimiz kreş ve gündüz bakım evleri açmaya başladık. Birleşmiş Milletler tarafından örnek olarak seçilen projemiz uluslararası çapta da beğeni topluyor.” Akbank ise özellikle kültür sanat alanındaki yatırımlarıyla fark yaratanlar arasında. Akbank CEO’su Hakan Binbaşgil, sadece kültür sanata yatırımla kalmadıklarını belirtiyor. Binbaşgil, eğitim, girişimcilik ve kültür sanat alanlarında KSS projeleri yapmaya devam edeceklerinin altını çiziyor. Binbaşgil aldıkları sonuçları şöyle ifade ediyor: “Akbank Çocuk Tiyatrosu, 43 yılı geride bıraktı, yüzbinlerce çocuğa ulaştı. 22 yıldır hayatımızda olan Akbank Sanat, yılda 700’ün üzerinde sergi, söyleşi, konferans, film gösterimi ve konsere imza atıyor. 26 yılda Akbank Caz Festivali’yle 300 bin kişiye cazın coşkusunu ulaştırdık. Kısa Film Festivalimiz, üniversite gösterimleriyle birlikte 115 bin izleyiciye ulaştı.” Migros Genel Müdürü Özgür Tort, başarılı bir sosyal sorumluluk projesi için projenin toplumsal etkisinin büyüklüğü, mekanizması ve sürekliliğinin önem kazandığını söylüyor. Tort, açıklamasını şöyle sürdürüyor: “İklim değişikliğinin önlenmesi, biyo çeşitliliğin korunması, doğal kaynakların verimli kullanımı, toplumsal gelişim konularında sorumlu bir duruş sergiliyor ve tüm çalışmalarımızı sürdürülebilirlik ilkesi ışığında şekillendiriyoruz.”
ÇOK İDDİALI HEDEFLER
KSS konusunda başarılı pek çok şirket iddialı hedeflerle gelecekte de KSS alanında varlıklarını sürdürmek niyetinde. Bunlardan biri de P&G. P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, 2020 yılına kadar sosyal programları sayesinde dünyada 50 milyon kişinin hayatını değiştirmek ve saatte 1 kişinin hayatını kurtarmayı hedeflediklerini söylüyor. Turnaoğlu, “P&G Türkiye olarak sadece geçen yıl 3,5 milyon insana ulaşmayı başardık. Son projemiz ‘Olimpik Anneler’le çocukların sporla büyümesini amaçlıyoruz. 8,3 milyon anneye ulaştık” diye anlatıyor. Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, 71 yıldır kültür sanat çalışmalarından, eğitim ve çevreye kadar birçok alanda proje yürüttüklerinin altını çiziyor. Açıkalın, önümüzdeki dönemde de kültür sanat alanındaki varlıklarını aynı disiplinle sürdüreceklerini belirtiyor ve devam ediyor: “Eğitim, çevre ve doğal kaynakları korumak da uzun soluklu desteğimizi sürdürmeye kararlı olduğumuz ana faaliyet alanlarımızın başında geliyor.”

TÜRKİYE'NİN SABANCISI'YIZ
ZAFER KURTUL / SABANCI HOLDİNG CEO’SU
TEMEL ÖNCELİĞİMİZ 

Sabancı Topluluğu olarak tüm faaliyetlerimizde, ‘Türkiye’nin Sabancı’sı felsefesiyle ve sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Bu yönetim anlayışımızın temel ve değişmez unsurlarından biri. Ticari işlerimizin yanında içinde bulunduğumuz topluma ve çevremize sosyal sorumluluk faaliyetlerimizle katkıda bulunmak temel önceliklerimizden. 
GÜVEN DUYULAN MARKA 
Eğitimden kültür sanata ve spora kadar uzanan geniş bir yelpazede hayata geçirdiğimiz tüm projelerle insanlarımızın hayatına dokunmayı, toplumumuza değer yaratmayı hedefliyoruz. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Şampiyonları Araştırması da gösteriyor ki Sabancı, Türkiye’nin en itibarlı ve güven duyulan markalarının başında geliyor. Bu güvenin temelinde topluluğumuzun tüm kademelerine yayılan ve bütün çalışanlarımızca sahiplenilen sosyal sorumluluk bilinci yatıyor. 
42 YILDIR ÇALIŞIYORUZ 
1974 yılında kurulan Sabancı Vakfı’mızla 42 yıldır yürüttüğümüz çalışmalarımızın etkilerini bugün Türkiye’nin dört bir yanında görüyoruz. Vakıf kuruluşundan bu yana geçen sürede, Türkiye geneline dağılmış 78 yerleşim merkezinde okullar, öğrenci yurtları, öğretmen evleri, sağlık kurumları, spor tesisleri, kültür merkezleri ve sosyal tesisler yaptırarak 120’den fazla kalıcı eser meydana getirdi. Bugüne kadar 42 bin 500’den fazla gence burs veren Sabancı Vakfı gençlerin eğitim süreçlerinde de onların yanında oldu. Kadınlar, gençler ve engellilere eşit fırsatların yaratılması da her zaman ilgi alanımızda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz