En etkili 30 iş kadını

İşte Türkiye’nin En Güçlü 30 Kadını…

4.07.2017 12:45:070
Paylaş Tweet Paylaş
En etkili 30 iş kadını
1 GÜLER SABANCI Başkan Sabancı Holding 53,6 milyar TL NET SATIŞ
Güler Sabancı, tam 13 yıldır Türkiye’nin en büyük ve köklü kuruluşlarından Sabancı Holding’e liderlik ediyor. Bir finans ve sanayi devi olan Sabancı Holding, geçtiğimiz yıl cirosunu yüzde 12 artırarak 53,6 milyar TL’ye ulaştırdı. Grubun konsolide net kârı ise yüzde 19 artışla 2,7 milyar TL’ye yükseldi. Yatırımlar açısından da hareketli bir yıl geçiren Sabancı Holding, Türkiye’nin özel sektör tarafından yapılan en büyük linyit santrali olan Tufanbeyli Santrali’nin açılışını gerçekleştirdi. Kordsa ve Sabancı Üniversitesi öncülüğünde kurulan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni açtı.

2 SUZAN SABANCI DİNÇER Başkan / Akbank 294 milyar TL KONSOLİDE AKTİF
Akbank 2016 yılında toplam aktiflerini yüzde 17 oranında artırarak, 294 milyar TL’nin üzerine yükseltti. Kredileriyle Türkiye ekonomisine sağladığı destek 219 milyar TL’ye ulaştı. Suzan Sabancı Dinçer, birçok uluslararası kurum tarafından Türkiye’nin en iyi bankası seçilen Akbank’ı global rakipleri arasında yüzde 35 gider/gelir rasyosuyla en verimli banka yaptı. Akbank 2016 yılında Türk bankacılık sektöründe bir ilki daha gerçekleştirerek Euromoney tarafından “Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası” seçildi.

3 Y. BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI Başkan / Doğan Holding 7,8 milyar TL CİRO

Türkiye’nin en büyük medya grubunun yanı sıra enerji, perakende ve sanayi kollarında da çok güçlü yatırımlara sahip olan Doğan Holding’de başkanlık koltuğunda oturan Y. Begümhan Doğan Faralyalı, aynı zamanda 12 bine yakın çalışanı yönetiyor. Doğan Faralyalı, 2016 yılında holdingin konsolide cirosunu yüzde 31 artırarak 7 milyar 774 milyon TL’ye ulaştırdı. Gerek sosyal sorumluluk faaliyetlerinde gerek şirket içinde kadını güçlendiren çalışmalara verdiği önemle ön plana çıkan Faralyalı’nın liderliğindeki grupta çalışanların yüzde 32’si, yöneticilerin de yüzde 38’i kadınlardan oluşuyor.

4 SEMAHAT ARSEL Yönetim Kurulu Üyesi / Koç Holding 2,4 milyar dolar KİŞİSEL SERVET
Merhum Vehbi Koç’un en büyük çocuğu olan Semahat Arsel, geçen yılı 70,9 milyar TL’lik konsolide ciroyla kapatan Koç Holding’in yönetim kurulu üyesi. Vehbi Koç Vakfı ile Setur’un yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Aynı zamanda Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin başkanı. Koç Ailesi’nin en büyük üyesi olarak çok özel ve saygın bir yere sahip olan Arsel, sahip olduğu kişisel servetle Türkiye’nin en zengin kadını.

5 HANZADE DOĞAN BOYNER Yönetim kurulu başkanı Doğan Online 65 milyon ZİYARET
Hanzade Doğan Boyner, Doğan Online ile sektörde dijital dönüşüme liderlik ediyor. Doğan Online, Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Rusya’yı kapsayan çok geniş bir coğrafyanın en büyük teknoloji platformu. Doğan Online bünyesinde Hepsiburada, Nesine.com, Altıncı Cadde ve Evmanya gibi alanında lider şirketler yer alıyor. Grubun amiral gemisi Hepsiburada ise aylık 65 milyon ziyaret ve 10 milyon ürünle Türkiye’de perakendenin dijital dönüştürücü gücü konumunda.

6 ÜMİT BOYNER Yönetim kurulu üyesi Boyner Grup 4 milyar TL CİRO
Boyner Grup’ta yenilikçi iş fikirlerinden büyük finansal kararlara kadar kritik süreçlerde önemli bir rolü bulunan Ümit Boyner, grubun sosyal sorumluluk projelerine de destek veriyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük ticaret sigortası şirketi Euler Hermes’in yönetim kurulu üyesi ve Amerikan Chubb Sigorta’nın Uluslararası Danışma Kurulu’nda. Boyner, iş dünyasındaki etkin kuruluşlarda aldığı sorumluluklarla da güçlü bir iş kadını. TÜSİAD’a 2010-2013 yılları arasında başkanlık yaptı. KAGİDER’in kuruculuğunu üstlendi.

7 CAROLINE KOÇ Yönetim kurulu üyesi Koç Holding 70,9 milyar TL CİRO 
Caroline Koç, Türkiye’nin en büyük özel sektör kuruluşu Koç Holding’de merhum eşi Mustafa Koç’un vefatı sonrasında yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Koç Holding’in geçtiğimiz yıl konsolide cirosu 70,9 milyar TL, ana ortaklık payı net dönem kârı ise 3,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Holding 6,2 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirirken son 5 yılda yaptığı yatırım miktarı da 30 milyar TL’ye ulaştı. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeliği öncesinde Caroline Koç, iş yaşamında hep girişimci olarak yer aldı. Haremlique ve Selamlique markalarını kurdu. Kadın ve aile konusundaki çalışmalarıyla da hep ön planda oldu.

8 GALYA FRAYMAN MOLINAS Başkan Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü 9 YÖNETTİĞİ ÜLKE SAYISI

Galya Frayman Molinas 2007–2012 arasında Coca-Cola Kadın Liderler Konseyi üyeliği, 2011-2015 döneminde İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanlığı yaptı. Halen Coca- Cola Hayata Artı Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı ve 2013’ten bu yana YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerine devam ediyor. Molinas, Harvard Business School Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Bölgesi Danışma Kurulu ve Boğaziçi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi.

9 ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ Yönetim kurulu başkanı Doğan Televizyon Grubu 1,1 milyar TL CİRO
Türkiye’nin en büyük televizyon grubunu yöneten Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD’ın ilk kadın başkanı olarak da iş dünyasında özel bir yere sahip. WEF Medya İcra Komitesi ve Paley Media Center Yönetim Kurulu Üyesi olan Doğan Yalçındağ’ın yönettiği şirketler; Kanal D, CNN TÜRK, Tv2, D-SMART, OTT platformu BluTV, yapım şirketleri D Prodüksiyon & Dark Story, müzik yapım şirketi DMC, 3 ulusal radyo kanalı ve birçok tematik kanal Doğan Televizyon Grubu’nun çatısı altında yer alıyor. Yalçındağ’ın liderliğinde 147 ülkede milyonların üzerinde izleyiciye ulaşan Doğan Televizyon Grubu, bölgede daha da güçlenmeyi planlıyor.

10 ZEYNEP BODUR OKYAY Yönetim kurulu başkanı Kale Grubu 1,7 milyar TL CİRO

Bu yıl 60’ıncı yılını kutlayan Kale Grubu, 400 milyon TL’lik bir yatırım programı başlattı. Seramikte dünyanın 12’nci, Avrupa’nın ise 3’üncü büyük üreticisi olan Kale Grubu, İtalya’da satın aldığı seramik fabrikasını bir tasarım üssüne dönüştürdü. Savunma ve havacılıkta büyüyen Kale Grubu, geçen yıl Türkiye’nin ilk milli piyade tüfeğinde seri üretim fazına geçti. Türkiye’ye teslim edilecek ilk F-35 savaş uçağına 400 kritik motor parçasıyla katkı veren grup, havacılık ve savunma sanayinin yerlileştirilmesi çalışmalarında kilit rol oynuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz