Güç katan projeler

Türkiye’nin en güçlü kadınlarının, daha fazla haz aldıkları ve kendilerini içinde görmekten mutlu oldukları projeler farklı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Güç katan projeler


“Novartis’te uzunca bir süredir uyguladığımız ‘Çeşitlilik ve Dahil Etme’ isimli bir projemiz var. 2004 yılında yapılan bir çalışmayla Novartis’in hangi konularda yeterince çeşitliliğe sahip olup olmadığına bakıldı. Göze çarpan ilk husus genel müdür, yönetim kurulu gibi üst yönetim seviyelerinde kadın yönetici sayısının artırılması ihtiyacı oldu. Oluşturulan bir program dahilinde şirketimizin üst yönetiminde gelecek vaat eden kadın yöneticilerimiz seçildi ve sonrasında mentorluk programına dahil oldu.”

Berkman, 2004’te Novartis’te dünya çapında projeye toplam 10 kadın yöneticinin seçildiğini, kendisinin de bunlardan biri olduğunu söylüyor. Projenin çok faydasını gördüğünü söyleyen Berkman, şöyle devam ediyor: “İlk başlarda kadınlar adına bu şekilde pozitif ayrımcılık yapılmasını anlamlı bulmamıştım. Ancak gördüm ki bizim ülkemizde kadına genel bir saygı var. Türkiye’de kadınların yükselmeleri yurtdışındaki kadınlara göre daha kolay. Bu program tüm kadın çalışanlarımıza daha eşit bir çalışma ortamı sağlamak adına önemli bir adım oldu.”

İNCİ'NIN FAVORİSİ ATIK İŞİ
Perihan İnci, 1 milyar TL cirosu olan İnci Holdingin yönetim kurulu başkanı. Holdingin, babası Cevdet İnci’den sonraki 3’üncü başkanı. 2013 yılı başında liderlik koltuğunu oturan İnci, kendisini en çok etkileyen projenin atık yönetimi yatırımları olduğunu söylüyor. “Kariyer hayatımda beni gerçekten heyecanlandıran birkaç önemli proje oldu” diyen İnci, bu projenin yeni ve güncel olmasından dolayı kendisini daha fazla heyecanlandırdığını söylüyor. İnci, 2 yıl önce başlattıkları projeyle ilgili şunları söylüyor:

“2 yılda yatırımımızın ilk fazını, bazı zorluklara rağmen hayata geçirdik. Şu anda yolumuza, alanında kuvvetli bir yabancı ortakla devam etme aşamasındayız. Önümüzdeki birkaç ayda ortaklık anlaşması tamamlanmış olacak. Atık yönetimi ve geri kazanım alanında Türkiye yolun henüz başında. Regülasyonların yayınlanmasıyla hızla gelişecek bir alan olduğu kesin. Ortağımızla birlikte bu alanda büyümeyi hedefliyoruz.” İnci, atık alanında hayata geçirdikleri yeni projeyle hammadde ve sürdürülebilirlik alanında avantaj sağlayacaklarını da belirtiyor. Projenin yaratacağı fırsatları ise şöyle özetliyor: “Stratejik planlarımızda çevre yatırımları, önceliklerimiz arasında. Bu hedef yolunda önceliklerimiz son teknolojilerle atıkları geri dönüştürmek ve geri kazanmak. Geri dönüştürülemeyen veya geri kazanılamayan atıkları ise çevre dostu yöntemlerle bertaraf etmeyi amaçlıyoruz. Her tür atığın geri dönüşümüyle ilgili yürürlüğe giren yönetmelikler sayesinde ekonomiye yapılacak katkı son derece büyük. Bu sayede bazı üretim alanlarında daha düşük maliyetli hammadde kullanma olanağı olacak. Aynı zamanda her tür kaynağımızı daha verimli kullanmış olacağız.”

ARAS'IN ZOR PROJESİ
Evrim Aras, Aras Holding’in patronu. Babasının erken vefatı sonrasında genç yaşta holdingin başına geçti. 4 yıl gibi kısa sürede krize rağmen holdingini yüzde 64 büyütmeyi başardı. Ancak Aras, tüm bunların kolay olmadığını, liderlik koltuğuna oturduğu ilk yıllarda pek çok akşam işte sabahladığını söylüyor. Aras’ın unutamadığı proje ise ilk hafta “başarısızlıkla” sonuçlanan ancak kendinin geri adım atmadığı yeni teknoloji yatırımı olmuş. Aras bu projeyi şöyle anlatıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz