İdealin peşinde

19 sektörün büyüme potansiyeli

3.12.2015 14:55:080
Paylaş Tweet Paylaş
İdealin peşinde
HİLAL SUERDEM / KİĞILI CEO'SU
"HAZIR GİYİM İDEALİ YAKALAR"
DÖVİZ ARTIŞI OLUMSUZ

Bu yıla sektör olarak baktığımızda ilk çeyrekte dolar kurunun hızlı artışı sektörü son derece olumsuz etkiledi. Dolar kuru üstünden yapılan tedarikçi anlaşmaları, AVM kiraları gibi konularda sektör sıkıntılı bir dönem geçirdi. Ekonomi, siyasi ve toplumsal dalgalanmalar yerli tüketicinin ani kur değişimine verdiği tepki, piyasalarda ve sektörde temkinli bir bekleyişe sebep oluyor.
İDEAL ORAN YÜZDE
10 Sektör olarak bu yılı ideal büyümeye yakın oranlarda, yüzde 8-10 düzeyinde bir büyümeyle kapatacağımızı öngörüyoruz. Bununla birlikte dolar artışı sebebiyle küçük markaların ne yazık ki etkileneceğini düşünüyoruz. Bu anormallik yatırımcıların ve şirketlerin koşullara daha hakim olduğu bir piyasa normaliyle kendiliğinden çözülecektir. Siyasi istikrarın sağlanması beklentisiyle serbest piyasa kendi içinde dengesini kuracaktır.    


TEMEL GÜZELOĞLU / FİNANSBANK GENEL MÜDÜRÜ
"BANKACILIKTA KREDİ ÖNEMLİ"
PARAMETRE NE?

İdeal büyümede bankacılık için kullanılması en doğru parametre kredi büyümesidir. Son yıllarda politika yapıcıların “ideal” kabul ettiği kredi büyümesi oranı yüzde 15’lerde. Gerçekten de sektör için kredi/mevduat oranının yüzde 100’ü aştığı düşünülürse yüzde 15’in üzerinde kredi büyüme oranlarını fonlayabilmek için sektörün daha yoğun bir şekilde yurtdışından borçlanması gerekir ki mevcut koşullarda bu gerçekçi görünmüyor. Öte yandan yüzde 15’ten daha yavaş kredi büyüme oranları da GSYİH büyümesi için son yıllarda norm haline gelmiş olan yüzde 3 seviyesinin de altında kalınması sonucunu doğurur.
2015 NASIL KAPANIR?
2014’te sektörün kredi büyümesi yüzde 18 olurken kur etkilerinden arındırılmış kredi büyümesi yüzde 17 oldu. Yani ideal kabul edebileceğimiz seviyelerde bir büyüme kaydedildi. 2015’te ise ağustosun ilk haftası itibarıyla yüzde 15’lik kredi büyümesine ulaşıldı. Ama bu yıl kur etkilerinin oynadığı rol daha büyük. Kur etkilerini dışarıda bıraktığımızda ise yılbaşından bu yana yüzde 10 seviyesinde bir kredi büyümesi görüyoruz. Dolayısıyla yılın geri kalan bölümünde iç siyasi belirsizlikler sebebiyle kredi talebinde çok keskin bir yavaşlama olmazsa, yılın tamamı için kur etkisinden arındırılmış olarak yine yüzde 15’ler düzeyinde bir kredi büyümesi mümkün görünüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz