İlk öğretmenim

Capital, Türkiye’nin en önemli aile şirketlerinin babadan çocuğa devir hikayelerini araştırdı.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk öğretmenim

Zekatı kuruşu kuruşuna hesaplatıp dağıtırdı. Babamdan öğrendiğim en önemli konu buydu. Ondan çok çalışmayı ve paylaşmayı öğrendik.” İzmir’in önde gelen ailelerinden Küçükbay Ailesi’nde de benzer bir süreç yaşandı. Küçükbay Yağ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, babası Akif Küçükbay’la tam 37 yıl birlikte çalıştı. Yetkiyi ise 22 yaşında askerden dönünce devralmıştı. Babasına en çok insani ilişkileri ve ticari prensipleri danıştığını söyleyen Küçükbay, “Ondan insanlara değer vermeyi ve sözünde durmayı öğrendim. Hem insani ilişkilerde hem finansal işlerde büyük destek verdi. Birlikte uzun ve yorucu mesailer yaptık. Bana empatiyi öğreten de babam oldu” diyor.

"SİYASETE GİRME" UYARISI
Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, üniversiteden hemen sonra 1972 yılında babasıyla çalışmaya başladı. 1994’te ise tüm yetkileri devralarak Dedeman Holding’in yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi. 22 yıl boyunca babasıyla birlikte çalışan Murat Dedeman, babasından neler öğrendiğini şöyle anlatıyor: “1998’de aramızdan ayrılan babam Mehmet Kemal Dedeman, vatanını sevmek, iş ahlakına bağlı kalmak, yılmadan çalışmak, sürekli yeni şeyler öğrenmek, insana saygı duymak, sosyal sorumluluk bilinciyle davranmak gibi ilkelerle yaşardı. Bu değerleri bana aktardı, öğretti. Şimdi bu değerler bana rehber oluyor.” Zor durumda kaldığı her konuda babasına danıştığını belirten Dedeman, babasından aldığı en önemli tavsiyeleri şöyle anlatıyor: “Çoğunlukla insan ilişkileri ve bürokrasiyle ilgili konularda tecrübelerinden yararlanırdım. Bana her zaman ‘Bir işadamı olarak serbest ekonomiye inan ve hiçbir partiye girme’ tavsiyesinde bulundu. Ben de bunu uyguladım ve benden sonrakilere de bu tavsiyeyi aktarıyorum.” Dedeman ana işleri turizmle ilgili babasından öğrendiği en önemli konuyu ise şu sözlerle aktarıyor: “Dedeman Ankara açıldıktan sonra otele gelenlerle bizzat ilgilendi. Onların ‘müşteri’ değil ‘misafir’ olduğunu çalışanlara telkin etti. ‘İnsanın insana hizmeti bir tür ibadettir’ inancı Mehmet Kemal Dedeman’ın ve grubumuzun turizmdeki felsefesi oldu.”


"PARA ATEŞTİR, HERKES TUTAMAZ"
Kayalar Kimya’nın temelleri, 1976’da 150 metrekarelik bir atölyede, tiner üreticisi Yılmaz Kayalar tarafından atıldı. İlk 15 yıl farklı süreçlerden geçen şirket, 1990’dan itibaren büyüme sürecine girdi. Çünkü, Yılmaz Kayalar’ın oğlu Ersin Kayalar, 1992 yılında İngiltere’deki uluslararası işletme eğitimini tamamlayarak Türkiye’ye döndü ve aile şirketinde çalışmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz