İşe alımın şaşırtan ekonomisi

Bütün yönleriyle işe alım ekonomisi...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımın şaşırtan ekonomisi

" Bu toplam maliyet, pozisyon yükseldikçe ve aranan nitelikte kişiyi bulma süresi uzadıkça farklılık gösteriyor. Özellikle CEO ve hemen altındaki genel müdür yardımcıları ve direktör seviyesinde, hem tüm yetenek havuzunu kapsamak hem yanlış karar almamak adına danışman firmalarla çalışılıyor. Heidrick&Struggles Türkiye Yönetici Ortağı Ayşegül Dicle Aydın, Türkiye'de bu hizmete daha geç alışıldığı için geçtiğimiz dönemde danışmanlık maliyetlerinin dünya seviyesinin altında tutulduğunu, ancak son 2-3 yılda bu rakamların dünya standartlarına ulaştığını belirtiyor. Aydın, "Bugün CEO ve direktör seviyesindeki beyin avcılığı işini,şirketin büyüklüğüne ve içinde olduğu faza bağlı olarak değişmekle beraber 40 bin ila 200 bin Euro aralığında ele alıyoruz" diyor. Zaten dünyada da sistem aynı şekilde işliyor, danışmanlık şirketleri alınacak kişinin yıllık brüt ücreti üzerinden bir yüzde alarak bu hizmeti veriyor. Türkiye'de bu oran maksimum yüzde 33, pazar genelinde ise yüzde 12 ile 20 arasında değişiyor. Yani danışmanlık hizmeti alan şirket, pozisyonun yıllık brüt ücretinin en az yüzde 12 ila 20 arasını ödemeyi kabul ediyor.

AYŞEN ARIDURU / FORTUNE KARİYER VE DANIŞMANLIK YÖNETİCİ ORTAK
ALIM MALİYETİ NASIL DÜŞER?
HERGÜN MALİYET ARTAR

Bir personelin hangi seviye olursa olsun maliyeti işletmeye büyük. Her geçen gün de bu maliyet artıyor. Tabii diğer tarafta personel ararken, orta düzey yöneticilerin kaybettiği zaman da var. Bir de bulunan adaydan verim alınamaması, performansının iyi olmaması durumunda değiştirilmek istenmesi, o andaki söz konusu fonksiyonun etkin anlamda yönetilemiyor olması ayrıca yerine yeni bir aday bulmak ve zaman maliyetini ekleyince bedel ağır oluyor.

ŞİRKETE BAĞLI

En başta doğru seçimler yapmak önemli ve hassas bir yaklaşım. O nedenle danışmanlık şirketleri bu yükü ve sorumluluğu şirketlerle paylaşıyor. Danışmanlık şirketlerinin başarısı, bu açıdan önemli... Yerleştirilen elemanların kalıcılığı, uyumu ve olumlu performansı da ilk etapta danışmanların başarısıdır. Eleman aldıktan sonra da o elemanı kaybetmemek için motivasyon kaynaklarının yaratılması gerekir. Doğru adayın işe alımı, motivasyon kaynakları, doğru ve dengeli ücret politikası, çalışan kişinin uzun dönemli çalışmasına ve verimli olmasına neden olacaktır. işverenlerin de bu konuda üzerine düşen görevler ve sorumluluklar var. Bu şekilde işe alım maliyetlerinin düşeceğini düşünüyorum.


ALTTA ÇÖZÜM FARKLI

Murat Yeşildere, aranan pozisyonun ilk işe giriş ya da 2-3 yıl deneyimli uzman görevi olduğunda maliyetlerin daha aşağı çekilebildiğine dikkat çekiyor. Burada şirketler, gazete ilanları, kariyer siteleri ve kendi şirketlerinin internet sayfalarını daha yoğun kullanıyor. Akkök İnsan Kaynakları Direktörü Şerife Füsun Ömür, sabit maliyet olarak gördüğü başvuru kaynakları ve veri tabanlarındaki aday sayıları arttıkça yıllık maliyetlerin de yükseldiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz