İşe alımın şaşırtan ekonomisi

Bütün yönleriyle işe alım ekonomisi...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımın şaşırtan ekonomisi
Yanlış işe yerleştirilen bir yönetici, yıllık ücretinin 3 katı maliyet oluşturuyor. Bu nedenle şirketler, yönetici alırken ince eleyip sık dokuyor. Bir CEO bulmak için 6 ay, hukuk direktörü için»20 hafta, CIO, CTO pozisyonları için ise 18 hafta harcanıyor. Uzunarama süreleriyse alım maliyetlerini artırıyor. CEO düzeyinde işe alım maliyeti 90 ila 30o bin TL arasında değişiyor. Direktör seviyesinde rakam 35 ila 60 bin TL'ye iniyor. Orta ve alt seviyelerde alımları İK departmanları yapıyor. Ancak aday bulma kaynakları, yöneticinin süre ve emek maliyeti gibi harcamalarla rakam 35 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. İşte bütün yönleriyle işe alım ekonomisi...
Pazarlama ve şirket kültürü konularında dünya çapında üne sahip olan yönetim uzmanı Jeffrey Fox, hiçbir şeyin bir şirketin kültürüne ve performans beklentilerine yanlış eleman alımı kadar fazla zarar veremeyeceğine inanıyor. Ona göre mükemmel şirketler, mükemmel insanları işe alır. İşe alım süreçleri yavaştır ve bu şirketlerin CEO'ları daima kimin, niçin ve nasıl işe alındığını takip eder. Peki Jeffrey Fox, doğru işe alım konusuna neden bu kadar çok dikkat çekiyor? Bu sorunun yanıtını, Amerikan insan kaynakları şirketi Corporate Leadership Council'in yaptığı araştırma ortaya koyuyor. Araştırmaya göre yanlış işe yerleştirilen bir yöneticinin şirkete olan maliyeti, yıllık ücretinin 3 katına kadar çıkıyor. Egon Zehnder International Yönetim Danışmanı Murat Yeşildere de hatalı bir işe alımın, şirkete orta ve uzun maliyetinin çok yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Yeşildere, "Dünyada yapılan farklı araştırmalara göre idari anlamda yöneticinin yıllık maaşının 2-3 katı kadar bir maliyet yaratıyor ki bu rakama, yöneticinin aldığı hatalı kararlar ve kaçırdığı fırsatlar dahil değil" diyor. İşte bu nedenle belli pozisyonlarda işe alım süreleri giderek uzuyor ve buna paralel işe alım maliyetleri de yükseliyor. Dolayısıyla doğru adayı bulmak isteyen şirketler, özellikle CEO ve direktör pozisyonlarında daha çok danışmanlık firmaları ile çalışmayı tercih ediyor. Orta düzey yönetici ve ilk işe giriş seviyelerindeki alımları ise şirketlerin insan kaynakları departmanları gerçekleştiriyor.

AĞIR BEDEL
İşe alım maliyeti söz konusu olunca görünen ve görünmeyen pek çok kalem var. KoçSistem İnsan Kaynakları Direktörü Vedat Korkmaz, bir pozisyonun doldurma maliyeti içinde yer alan kalemleri şöyle sıralıyor: "İşe alım uzmanımızın ve ilgili yöneticinin harcamış olduğu süre ve emek maliyeti, açık pozisyonun getirmişolduğu maliyet, aranan pozisyonun uzmanlık ya da yöneticilik seviyesinde olma durumuna göre maliyet, işe alım portalı ve kaynak maliyetine, eğitim ve oryantasyon maliyetleri ve eğer alındıysa danışmanlık bedeli eklenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz