Kar haritası nasıl değişti?

Sektör bağımsız tüm şirketlerin hedefi aynı: Kâr etmek. Ama bunu sağlamanın eskiye göre çok daha zor olduğunu rakamlar da açıkça gösteriyor. Capital’in kârlılık araştırması, 20 sektörden 11’inde özellikle net kârlılıkların 2008’e göre önemli oranda azaldığını ortaya koyuyor. Üstelik birçok sektör, dünya ortalamalarının da gerisine düşmüş durumda. Uzmanlara göre bu trend gelecekte de sürecek. Hatta beyaz eşyadan giyime, gıdadan perakendeye kadar kâr etmek daha da zorlaşacak. Çare ise inovasyon, verimlilik ve farklılaşma da… Ancak kârlılıktaki bu düşüş eğilimine rağmen marjlarını koruyabilen, hatta artıran sektörler de var…

23.06.2015 12:33:340
Paylaş Tweet Paylaş
Kar haritası nasıl değişti?

Orkun Dizdar / Homend Genel Müdürü
"Her kanalda oranlar farklı"
YÜZDE 35-40
Küçük ev aletleri pazarında brüt kâr marjı ortalama yüzde 35-40 civarında. Ancak kanal bazında ciddi farklar var. Geleneksel kanalda markaların kâr marjı yüzde 50-55’e kadar çıkarken, zincir mağazalar ve AVM’lerde elde edilen kârlar yüzde 10-15 bandına geriliyor. Homend’in tüm kanallarda ortalama kârlılık oranı brüt yüzde 40. 
NE YAPIYORUZ? Düşük maliyet yapısı içinde çalışma alışkanlığımız var. Bu sebeple gerek hammadde ve iş gücü, gerekse kurdan kaynaklı nedenlerle ortaya çıkan ve yüzde 20’ye varan maliyet artışını kaldırabiliyoruz. Masraf yapımızı kontrol altında tutarak gereksiz maliyet yüklerini müşterilerimizin ve satış kanallarımızın üzerine yıkmıyoruz. 
DARALMA OLACAK Değişen tüketici alışkanlıkları ve alışveriş eğilimlerine paralel artan rekabet gelecekte marj yapıları daha da daralacak. Bundan çıkış yolu oluşturabilecek iki önemli kavram, AR-GE ve müşteri memnuniyeti olacak.

4 sektörün kâr haritası
BEYAZ EŞYADA NASIL?
Beyaz eşya, rekabetin yoğun olduğu bir sektör. BEYSAD Başkan Yardımcısı Burak Özaydemir, “Ortalama kârlılıklarla ilgili net veri söz konusu değil. Ancak operasyonel hatalara marj bırakmayan bir yapı olduğu söylenebilir. Ancak sektörümüz Avrupa’daki pazar daralması ve sonrasındaki deflasyon baskılarına rağmen sağlıklı yapısını koruyabildi. Batı Avrupa’da ise sektörün kârlılığı Türkiye’den daha olumsuz. Kapanan ve iflas eden şirketler de bu görüşümüzü destekliyor.” 
OTOMOTİV 1’İN ALTINDA Oyak Çimento ve Otomotiv Grubu Başkanı Celal Çağlar, otomotivdeki kârlar hakkında bilgi veriyor: “2013 ve 2014’teki en büyük sıkıntı Euro’nun aşırı yükselmesi oldu. Sektör kârlılıktan fedakarlık etmek zorunda kaldı. Özellikle satış bacağında çok düşük kârlı bir yıl yaşadık. 2015’in daha iyi bir yıl olacağını bekliyorum. Otomobilde satıştaki kâr marjları yüzde 1-2, üretimde ise yüzde 5’ler civarında. 2014’te satıştaki oran 0,5-1 düzeyindeydi.” 
BETON DA GERİLEDİ Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, sektördeki kârların düşük olduğunu söylüyor: “Kâr marjı beton sektöründe mevsimsel olarak ve talebe bağlı değişir. ABD ve Avrupa örneklerinde kriz olmayan yıllarda ortalama yıllık kâr marjı yüzde 3-4 civarındadır. Ülkemizde ise ortalama yüzde 1-2 bandında. Hatta bazı yıllarda zarar ediliyor. Çünkü ülkemizdeki beton sektöründe ciddi bir rekabet var.” 
SÜTTE YATAY SEYİR SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, süt ve süt ürünleri sektöründeki kârlılıklara dair şu bilgileri veriyor: “Kârlılıklar, işletmelerin ölçeğine, lokasyonlarına, inovatif üretimi gerçekleştirmelerine göre tabii ki farklılık gösteriyor. O nedenle tek bir rakam vermek sağlıklı değil. Ancak 2008’den bu yana kârlılık oranının düz ya da aşağı yönlü ilerlediğini ve bu durumun sadece Türkiye’de değil, dünyada da böyle olduğunu belirtebiliriz.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz