Kişi başına büyük hayal

Önümüzdeki 5 yılda Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 15 bin dolara çıkacağı ön görülüyor.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişi başına büyük hayal

2011 sonu itibarıyla abone başı aylık gelirin Türkiye'de 11 dolar olduğunu hatırlatan Avea Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan, "Şu anda 20 TL'lerde olan sektördeki abone başına gelirin, kişi başı gelirin 15 bin dolara gelmesiyle 25 TL üzerine çıkması mümkün. 15 milyar TL'lik pazar da 20-25 milyar aralığına çıkabilir" diyor. GSM'de gelir artışının sektör üzerinde önemli yansımaları olacak. Katma değerli servisler ve akıllı telefon satışlarının artması kaçınılmaz bulunuyor. Boysan, bu konuda olabilecek gelişmeleri şöyle anlatıyor: "Telekomu büyütecek başka sebepler de var. Artan akıllı telefon kullanımı mobil veri gelirlerini hızla artıracak. Abonelerin yeni mobil ürün ve servislere yönelmesiyle katma değerli servis gelirleri yükselecek." Sektör yüksek yatırım gerektirdiği için pazar büyümesinin oyuncu sayısını değiştireceği düşünülmüyor. Ancak mobil sanal operatörlerin pazara girebileceği tahmin ediliyor.

"KONUTTA ARZ AÇIĞI ARTAR"
KÜRŞAT TUNCEL / UKRA İNŞAAT CEO'SU
GELİRİN YÜZDE 30'U

Özellikle konut sektöründe aylık konut kredisi ödeyebilme sınırı, harcanabilir gelirin yaklaşık yüzde 30'u olarak hesaplanıyor. Böylece aylık taksitlerde kişilerin alabileceği konutun üst sınırını belirleniyor. Milli gelir yükseldikçe harcanabilir gelir de aylık taksit miktarı da artıyor. Dolayısıyla ödenebilecek maksimum fiyat yükseliyor.
KONUT ALABİLEN KİTLE
Mevcut durumda konut kredisi ödeyebilen kitle en fazla nüfusun yüzde 20'si olarak hesaplanıyor. Yani kalan yüzde 80'lik kısmın konut ödemelerini yapabilme kapasitesi yok. Dolayısıyla müşteri tabanı çok dar bir alana sıkışmış durumda. Buna karşın konut talebi olan ama ödeme gücü olmayan geniş bir kitle söz konusu. Milli gelir 15 bin dolara çıkarsa yılda ödenebilir konut kredisi tutarı 5 bin dolara yükselir. Yani 10 yıl vadeyle faiz ve anapara dahil 50 bin dolarlık bir konut kredisi ödenebilir. Hanehalkı için eşlerin her ikisi de çalışıyorsa bu tutarı 2 ile çarpabiliriz. Dolayısıyla konut sektöründe orta gelir grubunda henüz evi olmayan bu kitle çok büyük bir ivme yaratacak.
10 YILA İHTİYAÇ VAR
Halihazırda bir talep fazlası olan sektörümüzde 7 yılda 7 milyon konuta ihtiyaç duyuluyor. Ancak yılda en fazla 500 bin gibi bir üretim var. Dolayısıyla arz açığı yaşanıyor. Kişi başına milli gelir 15 bin dolara çıkarsa 7 milyon adetlik konut ihtiyacına 4 milyon adet daha ekleneceğini hesap ediyoruz. Bu şekilde orta gelir grubuna yönelik üretimin ve şirket sayısının artması beklenir. Mevcut açığın kapanması için 10 yıllık bir beklenti varken hızlı milli gelir artışı bu süreyi daha da uzatacak.

GİYİMDE TALEBİN ROTASI
Yapılan hesaplamalara göre 2011 sonunda Türkiye'de kişi başı hazır giyim harcaması 300 dolar düzeyinde... Gelirin 15 bin dolara ulaşmasıyla bu oranın da 480-500 dolar seviyesine çıkması muhtemel görünüyor. Şu anda kişi başı gelirin yaklaşık 3,4'ünün hazır giyime harcandığını belirten TGSD Başkanı Cem Negrin, "Refah arttıkça hazır giyim harcamalarının payı azalır. Harcamalar tüketici elektroniği ve mücevherat gibi daha pahalı ürünlere kayar. Alınan ürün sayısı aynı kalsa bile daha pahalı ürünler tercih edilir" diye konuşuyor. İpekyol Başkanı Yalçın Ayaydın da Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin artışıyla kendileri gibi fiyat segmenti yüksek olan markalara daha fazla talep olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz