Kişi başına büyük hayal

Önümüzdeki 5 yılda Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 15 bin dolara çıkacağı ön görülüyor.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişi başına büyük hayal
Son 10 yılda Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 3 kat arttı. Gelecek 5 yılda ise kişi başı milli gelirin yüzde 50 artacağı tahmin ediliyor. Bu tahmin birçok sektörü harekete geçirdi. Aralarında hızlı tüketim ürünleri, sigorta, elektrikli ev aletleri ve mobilyanın da bulunduğu birçok sektör, gelir artışı karşısında en az yüzde 50'lik büyüme beklentisi içinde... Artan gelirden daha fazla pay alma hayalleri kuran çok sayıda şirket, büyüme planları yaparken yapılanmasını ve ürün gamını yeniden gözden geçiriyor. Gelir artışının sektörlerde AR-GE'ye ve markaya yatırım yapan şirketleri öne çıkaracağı dile getiriliyor. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 15 bin dolara çıkacağı ön görülüyor. Sektörler de bu beklenti üzerinden kendi büyüme planlarını yapıyor. Kişi başına artan gelirin artışıyla birlikte nasıl bir değişim yaşayacaklarını şimdiden hayallerinde canlandırmaya çalışıyorlar. Sektör yetkililerinin açıklamalarına göre, kişi başına milli gelirin yüzde 50 oranında artması birçok alanda rekabeti daha da kızıştıracak, konsolidasyonlara neden olacak ve yatırımların rotasını da katma değerli ürünlere yöneltecek. İçlerinde hızlı tüketim ürünleri, sigorta, elektrikli ev aletleri ve mobilyanın da bulunduğu birçok sektör, gelir artışı karşısında en az yüzde 50'lik büyüme beklentisi içinde...
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Artan talebin maliyetleri düşürürken kârlılığı artırmasını bekleyen çeşitli sektör oyuncuları, markalaşmanın ivme kazanacağını ve rekabette daha üst bir aşamaya geçileceğini düşünüyor. Bu beklentilerde son 10 yılda yaşanan kişi başı milli gelir artışının sektörlere yaptığı olumlu etki önemli rol oynuyor. Çok değil 10 yıl önce Türkiye'de kişi başı milli gelir 3 bin 500 dolardı. Bugün ise 10 bin 79 dolara ulaştı. Bu gelişme birçok sektörü hızla büyüttü. 2002'de 23 milyon olan GSM abone sayısı, şu an 65 milyonu aştı. Pazar gelirleri de 3,5 milyar TL'den 15 milyar TL'ye ulaştı. Sigorta sektöründe aradan geçen dönemde kişi başına sigorta primi 36 dolardan 128 dolara yükseldi. Özel okulda okuyan öğrencilerin oranı yüzde 1,7'den yüzde 2,8'e çıktı. Mobilya sektörü de 3 kat büyüdü ve 9 milyar TL'lik bir hacmi yakaladı. Peki bundan sonra neler olacak? Gelecek 5 yılda kişi başına düşen milli gelirin 15 bin dolara çıkması hangi sektörü nasıl etkileyecek?

SİGORTADA YARIŞ HİZMETE KAYACAK

Sigorta sektörünün bir ülkede gelişme göstermesinde ve toplumdaki sigortalı sayısının artmasında kişi başına düşen milli gelirin düzeyi çok önem taşıyor. Sektörün ancak daha fazla alım gücüne sahip kişilere ürün satarak büyüyebileceğini söyleyen Ray Sigorta Genel Müdürü Levent Şişmanoğlu, kişi başına düşen milli gelirin yüzde 50 artmasıyla sektörün yüzde 50 büyüyeceğini belirtiyor. "2011 yılında 130 dolar civarında olan prim tutarı en az yüzde 50 oranında büyüyecek. Türkiye'de sektörün milli gelirden aldığı pay yüzde 1,4. Kişi başı milli gelir yüzde 50 artarsa, bu oran yüzde 2,5'in üzerine çıkabilir. Şu anda 1,2 oranında olan kişi başına düşen poliçe sayısı da 27'ye yaklaşacaktır" diyor. Sektörlerde beklenen büyüme yaşandığı takdirde Türkiye pazarının yatırımcı açısından cazibesini artıracağı ve rekabetin de fiyattan hizmete kayacağı öngörülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz