Lider yaratan 8 etken

Capital, P&G kökenli yöneticilerin perspektifinden bu şirketi “CEO fabrikası” yapan 8 etkeni araştırdı…

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Lider yaratan 8 etkenMicrosoft CEO’su Steve Ballmer ve General Electric CEO’su Jeffrey Immelt’in geçmişe dayanan, ancak iş dünyasında pek bilinmeyen çok güçlü ortak bağları var. Bu iki yıldız yönetici, iş hayatlarının ilk yıllarında aynı ofisi paylaşmış, aynı markanın pazarlamasında, aynı ekip içinde çalışmışlar. Bu bağın kurulmasını sağlayan şirket ise Procter &Gamble olmuş.
P&G’nin yetiştirdiği ve bugün global şirketlerin başındaki CEO’lar bu iki isimle de sınırlı değil… eBay’in eski CEO’su Meg Whitman, America Online’ın eski CEO’su Steve Case, Boeing’in CEO’su James McNerney ile Liz Clairborne’un başkanı Paul R. Charron… Bu yöneticilerin hepsi P&G ekolünden mezun olmuş, farklı alanlarda başarılarını kanıtlamışlar.
Şirketin aynı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de adeta bir CEO okulu olma özelliği var. Öyle ki bugün hızlı tüketim malları sektöründe ağırlıklı olarak pek çok şirketin CEO’sunun ya da genel müdürünün kariyeri P&G’de başlamış.
Vodafone Türkiye’nin CEO’su Serpil Timuray ya da Türk Tuborg CEO’su Damla Birol, Mavi Jeans’ın başına gelen Cüneyt Yavuz bu isimlerden bazıları… Bir de Mobilera’nın CEO’su Barış Öney ya da GFK Araştırma’nın yönetici ortakları Elçin Üner ve Ali Levent Orhun gibi girişimci kimlikleri ağır basarak kendi işlerinin patronu olanlar var.
Kariyerlerinde P&G tecrübesi bulunan yöneticileri bu kadar farklı ve başarılı kılan ne? Capital, P&G kökenli bugün ister kendi işini kurmuş ister bir şirketin başına gelmiş Türk yöneticilerden bu sorunun yanıtı aldı. İşte P&G’yi “CEO fabrikası” yapan 8 etken…

1-DOĞRU İNSANA, GÜÇLÜ YATIRIM
P&G’nin başarılı yöneticiler yetiştirmesinin ilk adımı, doğru insanları, iyi okullardan zeki yeni mezunları bünyesine çekmesiyle başlıyor. “Çalıştığım 1993-1996 yıllarında dahi son derece organize bir insan yetiştirme programı vardı. Her şeyden önce şirket yarattığı pozitif repütasyonla en iyi adayları çekebiliyor” diyen Novartis Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman’a göre, şirket en belirgin farkı çalışanlarının kişisel gelişimine verdiği önemle yaratıyor.
Bugün Coca-Cola ve diğer pek çok şirketin yönetim kurulu üyeliğini üstlenen Cem Kozlu da Berkman’a katılıyor: “İnsan kaynakları tabirinin daha doğmadığı ve önemi bugünkü gibi anlaşılmadığı yıllarda bile her yönetici zamanının önemli bir bölümü astlarını yetiştirmeye ayırıyordu” diyor.
Chicco Türkiye Genel Müdürü Doğan Murat Altınoğlu, 15 yıl çalıştığı P&G’yi bir okul olarak görüyor ve şöyle konuşuyor:
“P&G’ye adım atmayı başardığınızda kariyeriniz ve seçtiğiniz alanla ilgili master ve doktora yapmaya başlıyorsunuz. Çalışanlarına yurtiçinde ve dışında sürekli eğitim programı uyguluyor.”
Sofra Grubu CEO’su Yaşar Büyükçetin, P&G’nin bir farklılığına daha dikkat çekiyor: “İş değerlendirme ve eğitim anlamında bütün bunları ‘yaptık oldu’ anlamında değil, üst düzey kalite anlayışıyla yapar.”
P&G Kökenli 22 profesyoneli görmek için görsele tıklayın


2-SINIRSIZ İNİSİYATİF OLANAĞI
P&G kökenli yöneticilerin çoğu, şirketin birinci günden itibaren çalışanlarına büyük sorumluk verdiğini belirtiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz