Liderlik formülleri

İşte güçlü kadınların başarı sırları…

4.07.2017 14:59:540
Paylaş Tweet Paylaş
Liderlik formülleri

İş dünyasının en güçlü kadınlarına bu yıl farklı bir açıdan bakmak istedik. Yönettikleri şirketlerden ya da kurumlardan bağımsız olarak onları yakın mercek altına aldık. Güç katan alışkanlıklarını, yaşama bakış açılarını sorguladık. Nasıl bir tempoda çalışıp yaşadıklarını, nasıl bir denge formülleri olduğunu, kimlerden ilham aldıklarını, hayatta en çok hangi konuda detaycı olduklarını öğrendik. İşte güçlü kadınların başarı sırları…

Nilüfer Gözütok

ngozutok@caepital.com.tr

3 "EN ÖNEMLİ DEĞERLERİM ADALET VE DÜRÜSTLÜK”

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Y. BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI, kendisi için iş hayatında başarıyı getiren alışkanlığının dengeleme, arınma ve spor olduğunu söylüyor. Nasıl bir lider olduğunu da şöyle anlatıyor: “Ben genel olarak bir liderin güven oluşturabilmesi için önce kendi değerlerini yaşamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Benim en önemli değerlerim olan adalet, dürüstlük ve samimiyeti liderliğime yansıtabilmiş olduğumu umuyorum.”

MOTTOSU“ ‘Olduğun gibi görün, göründüğün gibi ol’ benim hayat felsefem. Samimiyete ve gerçekliğe çok değer veriyorum.”

EN BEĞENDİĞİ LİDERLER “Cesur ve yaratıcı kişiliğiyle Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, aklıma ilk gelen isimlerden oldu. Müthiş bir stratejist olan Jack Welch bir başka duayen. En çok örnek aldığım isim babam Aydın Bey.”

YÖNETİM TARZI “Demokratik.”

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Detaycılık, mükemmeliyetçilik, şeffaflık ve adil olmak sanırım en öne çıkan huylarım.”

GELİŞİM İÇİN NE YAPIYOR? “Merak ediyorum. Merakımın beni götürdüğü yerlere gitmek için de cesaret buluyorum.”

GÜNLÜK TEMPOSU “Her sabah 07.00’de uyanıyorum. 6-7 saat uyumaya özen gösteriyorum. Günde ortalama 9 saat çalışıyorum.”

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Sanırım doğru takım, doğru insanla çalışmak konusu en çok önem verdiğim, en özen gösterdiğim alanlardan biri.”

5 “GERÇEK LİDER PES ETMEDEN HEDEFE YÖNLENDİRİR”

Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı HANZADE DOĞAN BOYNER, sürekli öğrenmenin, kendini geliştirmenin ve kendini eleştirmeye açık olmanın iş hayatında başarı getiren en önemli alışkanlıkları olduğunu söylüyor. Bugüne kadar kendisine örnek aldığı liderin babası Aydın Doğan olduğunu açıklayan Doğan Boyner, “Onun liderliğinden çok şey öğrendim” diyor. Kendi bakış açısıyla lideri de şöyle tanımlıyor: “Bana göre lider, vazgeçmeyen, çabuk toparlanma esnekliğinde ve kabiliyetinde olan kişidir. Gerçek bir liderin engellere takılsa bile pes etmeden ekibini hedefe yönlendirebiliyor olması gerekir.”

MOTTOSU “İçindeki gücü hisset, hiçbir zaman vazgeçme.” Her zaman isteklerimin peşinden gittim ve bana verileni doğrudan kabul eden biri olmadım. 

YÖNETİM TARZI “Şeffaf.” 

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Yönettiğim şirketlerin başarısını; yarattığı etkiye, paydaşlarına ve topluma katkısına bakarak ölçüyor olmam.” 

HUYLARI “Takipçi olmak ve hızlı karar verebilmek.”

GELİŞİM İÇİN NE YAPIYOR“Trendleri takip ederim ve herkesle iletişim kurup yeni bir şeyler öğrenmeye çalışırım.” 

GÜNLÜK TEMPOSU “06.30’da uyanıyorum, 23.30-00.00 arası uyurum. 

DENGE FORMÜLÜ “Ailemle olduğum zamanlarda iş konularının, yaşadığımız anı bölmemesine özen gösteririm.” 

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Müşteriye değen süreçlerde çok detaycı olurum.”

6 “KATILIMCI VE SONUÇ ODAKLIYIM”

Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi ÜMİT BOYNER, iş hayatında kendisine başarıyı getirenin detaycılığı, istişareye önem vermesi, mevzuat okuması ve erken kalkması olduğunu düşünüyor. Yönetim tarzını katılımcı ve sonuç odaklı olarak nitelendiren Boyner, en beğendiği iş liderlerinin ise Elon Musk, Bill Gates, Hüsnü Özyeğin ve Güler Sabancı olduğunu söylüyor. Bu isimleri neden beğendiğini de şöyle açıklıyor: “Elon Musk’ı inovasyona yaptığı yatırım ve ileri görüşlülüğü, Bill Gates’i sosyal sorumluluk hassasiyeti için beğeniyorum. Hüsnü Özyeğin, girişimciliği ve sosyal alanlara yaptığı yatırımlar, Güler Sabancı tüm kadınlara müthiş bir rol model olduğu için beğendiğim iş liderleri” diyor.

MOTTOSU “Kendini değil ‘sorumluluklarını’ ciddiye al. Her gece temiz bir vicdanla kafanı yastığa koy.” 

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Dinlemek, empati.” 

GELİŞİM İÇİN NE YAPIYOR? “İş hayatının yanı sıra sosyal alanlarda da faaliyetlerimde sürekli öğrenmeye açığım ve gayretliyim.” GÜNLÜK TEMPOSU “7’de kalkıyorum. 8 saat uyumaya çalışıyorum. 8 saat çalışıyorum.” 

DENGE FORMÜLÜ “İletişim hızı maalesef ortadan kaybolmaya imkan vermiyor. Sadece spor yaparken telefon kapalı.” 

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Bir işin yapış biçiminin de sonuç kadar etkili, etik ve sürdürülebilir olmasına özen gösteriyorum.”

9 “EN ÖNEMLİ KRİTERİM SİSTEMATİK VE DÜZENLİ OLMAK”

Doğan TV CEO’su ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ, iş hayatında kendisi için en önemli kriterin sistematik, düzenli ve esnek olmak olduğunu dile getiriyor. Mantık ve duygu dengesini doğru oturtarak, mevcut koşulları doğru değerlendirerek geleceği planlamanın da önemli alışkanlıklarından biri olduğunu söylüyor. “İş ve özel hayatımı dengelemek her zaman düsturum olmuştur. Bu alışkanlıklar iş hayatımın vazgeçilmezi” diyor.

MOTTOSU “Aslolan aile ve insan.” 

EN BEĞENDİĞİ LİDERLER “Rahmetli Mustafa Koç, iş dünyası için büyük kayıp. Ve şüphesiz babam.” 

YÖNETİM TARZI “Yönetim tarzım her zaman ‘önce insan’ olmuştur.” 

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Ekip çalışmasına olan inancım ve uzmanlığa önem vermem.” 

HUYLARI “Erken kalkmak, bir konunun her yönden ele alınıp değerlendirilmesini istemek, sonuç odaklı olmak.” 

GELİŞİM İÇİN NE YAPIYOR? “Şiir ve edebiyat her zaman hayatımın bir parçası. Bunların dışında da dönem dönem farklı konulara yöneliyorum. Mesela bu aralar mitolojiye ilgim var.” 

GÜNLÜK TEMPOSU “Güne erken başlarım, ‘Zaman planlaması’ benim için çok önemli. Doğru bir zaman planlamasıyla başarının kaçınılmaz olduğuna inanıyorum.” DENGE FORMÜLÜ “Aile ve iş hayatı dengesi başarının olmazsa olmazı.” 

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Zamanı doğru kullanmak konusunda titiz davranırım. Ürünün içeriği ve finansal konularda da detaycıyım.”

13 "TARZIM KUSURSUZA YOLCULUK"

Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi NURTEN ÖZTÜRK, iş hayatında en önemli alışkanlıklarının kendi kendini disipline etmek, ileriyi görmeye çalışmak, bugünün işini yarına bırakmamak olduğunu söylüyor. “Başladığım işi mutlaka bitirmek, aklıma gelen fikirleri ve takip etmem gereken işleri not almak da benim için önemli alışkanlıklar. Bu alışkanlıklarım da kararlılık, tutarlılık, takipçilik olarak iş yaşamıma yansır” diyor. Öztürk, kendi yönetim tarzını ise “kusursuza yolculuk” sözleriyle tanımlıyor.

MOTTOSU “İşin büyüğü küçüğü yoktur. Önemli olan yaptığın işi en iyi şekilde yapabilmektir.” 

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Beni ben yapan en önemli vasfım; kendi kendimi disipline edebilme yeteneğim ve sevmekten yorulmayan kalbimdir.” 

EN BEĞENDİĞİ LİDERLER “Kadın olarak Kraliçe 1. Elizabeth, Halide Edip Adıvar, Angela Merkel’i beğenirim. Erkeklerde ise efsane liderim Atatürk.” 

HUYLARI “Ya sevdiğim işi yapar ya da yaptığım işin sevecek yönünü bulmaya çalışırım. Hiçbir işte kolay pes etmem. Kafama koyduğumu mutlaka yapmaya çalışırım. Dinlemeyi, mütevazı olmayı ve kendim olmayı severim.” 

GELİŞİM İÇİN NE YAPIYOR? “İçinde yaşadığım toplumdan kopmamaya, yalnız teorik bilgilerle değil dinleyerek, yaparak, yaşayarak kendimi geliştirmeye ve yenilemeye özen gösteriyorum.” 

GÜNLÜK TEMPOSU “Sabah 7.00-8.00 civarında uyanıp yürüyüş veya egzersiz yapıyorum. İş seyahatim yoksa 6-8 saat iş yerinde çalışıyorum. Sağlıklı uyuyabildiğim 6-7 saat beni yeni güne hazırlayan en ideal süre oluyor.” 

DENGE FORMÜLÜ “Daima ailemi yaşamımın merkezine koyar, işlerimi o merkezin çevresindeki yörüngelere oturturum. Böylece sevdiğim, sorumluluğunu aldığım şeyleri görme ve ilgilenme fırsatım olur.” 

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Objektif ve adil olmak konusunda çok detaycı davranırım.”

15 "YENİLENMEK İÇİN EĞİTİM ALIYORUM"

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili FEYHAN YAŞAR, için ona başarı getiren alışkanlıkları okumak, dinlemek ve yeniliklere açık olmak. Gelişmek ve yenilenmek için sürekli eğitim aldığını ifade eden Yaşar, “Konferanslara katılıyor, okuyor, farklı ve yeni alanlarda çalışmalarda bulunarak kendimi geliştiriyorum” diyor. 

MOTTOSU “Sürdürülebilirlik, disiplin, uzun soluklu konular başarı için olmazsa olmazlarım.” 

EN BEĞENDİĞİ LİDERLER “Kendini yenileyen, sürdürülebilir başarılar sağlayan liderleri takdir ederim.” 

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Hızlı karar vermek, iyi dinlemek, pozitif düşünmek.” 

HUYLARI “Dakiklik, bilgiye dayalı karar ve inovasyon” 

GÜNLÜK TEMPOSU “7 saat uyurum. Sabah en geç 7’de kalkarım. Gerektiği saat kadar çalışırım. Müzik ve yürüyüş vazgeçilmezim.” 

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Uzun vadeli düşünmeye, tepkisel davranmamaya, karşı tarafı anlamaya özen gösteririm ve çözüm odaklı olmak isterim.”

17 "MÜCADELE VERİRKEN EĞLENMEYİ SEVERİM"

Koton Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Eş Başkanı GÜLDEN YILMAZ, başarısında tek bir özelliğinin çok güçlü bir etkisi olduğuna inanıyor ve bu özelliğini de “İşime tutku ve aşkla bağlı olmak” sözleriyle ifade ediyor. Yılmaz, “Bu bir alışkanlık değil ancak ben inanıyorum ki iş hayatında başarılı olmak, olmazı oldurmak, ancak tutku ve aşkla mümkün olabilir” diyor. Gülden Yılmaz, yönetim tarzını da takım kaptanlığı olarak tanımlıyor. Oyunu iyi kurduğunu ve kurduğu oyunu iyi oynadığını söylüyor. “Mücadele verirken eğlenmeyi ve paylaşmayı severim” diye konuşuyor.

MOTTOSU “Yüzeyde kalmamak, derine inmek ve hayatın özünü insanlarda aramak benim dünyamın zenginliğinin kaynağı.” 

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Yüksek motivasyon, yoğun konsantrasyon, mükemmeliyetçilik benim liderliğimin üç ana özelliği.” 

HUYLARI “Mükemmeliyetçilik, kesinlikle kendime yakıştırdığım bir tanımlama. Mükemmelliğin ayrıntılarda gizli olduğuna samimiyetle inanırım. Detaylarla uğraşırım. Hiçbir zaman ‘Olmaz’, ‘hayır’, ‘yapılamaz’ sözcükleriyle işe başlamam.” 

GELİŞİM İÇİN NE YAPIYOR? “Farklı konu ve disiplinlerde okumayı severim. Dünyayla, insanlarla ve işimle ilgili gelişmeleri daha iyi kavramak için araştırır, inceler ve seyahat ederim.” 

GÜNLÜK TEMPOSU “06.00 civarında kalkar, 8.00 gibi işte olurum. Mesaimi de iş yoğunluğuma göre bitmesi gerektiği zamanda bitiririm. Evde geçirdiğim zamanlarda da işimle uğraşmaktan keyif alırım.” 

DENGE FORMÜLÜ “Hayat benim için bir bütündür. İş hayatı ve özel hayat şeklindeki ayrım bana son derece yapay geliyor.”

18 "KENDİMİ BASKETBOL KOÇU GİBİ GÖRMEK İSTERİM"

Citibank Türkiye Genel Müdürü SERRA AKÇAOĞLU, 60 ülkeden sorumlu bir yönetici olarak tek bir konuya odaklanmasının imkansız olduğunu söylüyor. Bu noktada en büyük şansının aynı anda birkaç konuya odaklanabilme alışkanlığı olduğunu dile getiren Akçaoğlu, “Bu nedenle farklı konulara gereken özeni göstererek odaklanmak benim için iş hayatımda büyük önem taşıyor. Ayrıca ekibimin görüşlerine çok önem veririm” diyor. Akçaoğlu, yönetim tarzını ise ‘ekibinin potansiyelini ortaya çıkaran, enerjik yönetim tarzı’ olarak tanımlıyor. “Kendimi bir basketbol koçu gibi görmek isterim” diyen Akçaoğlu sözlerine şöyle devam ediyor: “Her bir ekip üyemin içindeki potansiyeli ortaya çıkarmak çok önem verdiğim bir konu. Onları motive ve teşvik etmeye gayret ediyorum. Onlar da beni motive ediyor.”

MOTTOSU “ ‘Büyük hayalleriniz olsun’. Yaptığım işlerde elimden gelenin en iyisini yapmaya özen gösteririm.” 

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Kararları tek başıma almam, ilgili departmanlar ile ortak kararımız neticesinde yolumuza devam ederiz. Profesyonel olarak çalıştığım şirketi kendi şirketim gibi yönetmeyi hedeflerim.” HUYLARI “Biraz mükemmeliyetçiyim.” 

GELİŞİM İÇİN NE YAPIYOR? “Y kuşağından bir mentorum var: Kübra Ayar. Kendisiyle sık sık bir araya geliyor, fikir alışverişinde bulunuyoruz. Ayrıca müşterilerimiz, fintech şirketleri ve çalışanlarımızla beyin fırtınaları düzenliyoruz, eğitimler alıyoruz.”

GÜNLÜK TEMPOSU “Çok az uyuyorum. Sabahları da erken kalkıyorum. İşimi çok sevdiğim için zor gelmiyor.” 

DENGE FORMÜLÜ “Ailem de işim de benim önceliğim. Sanırım en büyük şansım birkaç konuya aynı anda odaklanabilmem. Hem ailemle ilgileniyor hem işlerimi yapmayı sürdürebiliyorum.” 

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Müşterilerimiz ve çalışanlarımızla ilgili konularda çok detaycıyım.”

19 "İNSANA YATIRIM YAPMAYA ÖZEN GÖSTERİYORUM"

Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı EBRU ÖZDEMİR, mutlaka iyi bir takım kurup takım oyunu oynayarak sonuca ulaşmaya çalıştığını söylüyor. İyi takımlar kurabilmek için yüksek potansiyele sahip ekip üyelerini doğru seçmek ve en önemlisi de ekibe yatırım yapmak gerektiğini belirtiyor. 

MOTTOSU “Mücadeleden vazgeçme! Mücadele etmeyi seviyorum. Kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin diye düşünüyorum.” 

YÖNETİM TARZI “Yönetim tarzımda ‘paylaşım’ ve ‘ortaklık’ anlayışı çok belirleyici. ” 

HUYLARI “Mücadeleciyim; ama bir adım atmadan, işin her aşamasını değerlendirir ve tartarım.” 

GÜNLÜK TEMPOSU “Programım çok yoğun ve değişken olduğu için stabil bir uyanma saatim veya uyuma sürem yok. Ancak sabahları erken kalkmaya özen gösteriyorum.” 

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Projenin tüm aşamalarını baştan sona titizlikle inceleyip analiz ederim. Çok iyi risk analizi yapmaya çalışırım. Hesaplamalar ve modellemeler benim için son derece önemli. İyi ve kötü senaryoların neler olabileceğini detaylı bir şekilde incelerim.”

24 "HEP KENDİMLE YARIŞMAYA ÖNEM VERDİM"

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı NEŞE GÖK, iş hayatında en dikkat ettiği alışkanlığın dinlemek olduğunu söylüyor. İyi dinlemenin doğru karar vermenin sırrı olduğuna inanıyor. 

MOTTOSU “Sağlığınız yerindeyse, her şey yolundadır.” 

YÖNETİM TARZI “Yenilikçi bir bakış açısı ile olayları ele almaya özen gösteriyorum. Bir diğer özen gösterdiğim konu ise açık kapı politikası.” 

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Hayatta her zaman, başkalarıyla yarışmaktan çok kendimle yarışmaya önem verdim.” 

HUYLARI “Dakiklik benim için çok önemli.” GELİŞİM İÇİN NE YAPIYOR? “İşimizle ilgili farklı zirve, konferans ve seminerlere katılmayı seviyorum.” 

GÜNLÜK TEMPOSU “7.30 gibi kalkıyorum, oğlumla kahvaltı edip onu okula gönderdikten sonra ofise gidiyorum. Akşam 7.30’da ailece akşam yemeğinde beraber olmak bizim için önemli.” 

DENGE FORMÜLÜ “İşi eve taşırken işin stresini eve taşımamak ya da aileme yansıtmamak.” 

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Adil olmak.”

25 "TATLI SERT BİR YÖNETİCİYİM"

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Alvemedica Yönetim Kurulu Başkanı LEYLA ALATON, iş hayatında öne çıkan alışkanlıklarının ertelememek olduğunu söylüyor. Her şeyi not alarak ilerlemenin hayatını kolaylaştırdığını, dolaylı değil doğrudan iletişim kurmanın da yönetici olarak kendisine kazandırdığını düşünüyor. Alaton, yönetim tarzını da tatlı sert olarak tanımlıyor. “Ben ne istediğini bilen, bunu çok açık ve dobra şekilde ifade eden, şans veren ama sonuç bekleyen bir liderim” diyor.

MOTTOSU “Ertelememek ve yaptığın işin zevkine varmak.” 

EN BEĞENDİĞİ LİDERLER “Babam İshak Alaton ve Üzeyir Garih… Her ikisi de hakiki lider ve rol modeldi. Vizyonerlerdi, örnek olmak vasfına sahiplerdi. Ayırıcı değil birleştiriciydiler, güven verirlerdi.” 

LİDERLİĞİNİ ETKİLEYEN ÖZELLİĞİ “Pes etmemek. Hep alternatif yaratmak.” 

HUYLARI “Üşengeç değilim, not tutarım, kısa toplantılar yapar sıkı iletişim kurarım.” 

GELİŞİM İÇİN NE YAPIYOR? “Yeni çıkan kitapları takip etmeye çalışıyorum. Sosyal medya ve bloglardan da gelişmeleri izliyorum.” 

GÜNLÜK TEMPOSU “Sabah 7’de uyanıyorum. 7 saat uyumaya çalışıyorum. Tam bir çalışma saatim yok.” 

DENGE FORMÜLÜ “İş ve özel hayatı iç içe yaşıyorum. Çocuklarımla çıktığım seyahatlerde işle ilgili konular acil olmadığı sürece sadece onlara odaklanıyorum.” 

EN DETAYCI OLDUĞU NOKTA “Takip konusunda çok detaycıyım.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz