Rekabet kurumlara kayıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), hızlı büyüme trendini sürdürüyor.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rekabet kurumlara kayıyor

Dolayısıyla net bir veri de yok. Ancak Capital 500'deki şirketlerin özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir merkezli olanlarında yüzde 70 oranında kurumsal katılım olduğu tahmin ediliyor. Meral Eredenk, "Bu oran içinde şu an çalışanları adına ödeme yapan firma sayısının yüzde 30'un altında olduğunu söyleyebiliriz" diye konuşuyor. Son 3 yıldır vakıf, dernek ve sandıklardaki birikimlerin BES'e aktarımı gündemde. Ancak, bunların önemli bir bölümü henüz sisteme dahil olmadı. Dolayısıyla bu yıl da bu grup BES şirketlerinin takibinde olacak. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, "Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da çok uluslu ve yabancı sermayeli şirketlerin ağırlıklı olarak takip edileceğini ve bunun yanı sıra KOBİ çalışmalarına da ağırlık verileceğini öngörüyoruz" diyor. Görünen o ki BES şirketleri bu yıl ve sonrasında ilk 500 şirket arasında yer alan henüz sisteme dahil olmamış 350 büyük şirketi ve KOBİ'leri yakın takibe alacak.

Şirketlerin planı
Vakıf Emeklilik geçtiğimiz yıl iki büyük şirketle işbirliği yaptı. İlksan ve Polsan şirketlerinin 400 bin çalışanını sisteme kattı. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Vakıf Emeklilik portföyünün yüzde 38'inin işveren katkılı ve gruba bağlı sözleşmelerden oluştuğunu söylüyor ve ekliyor: "Sektördeki işveren katkılı ve gruba bağlı sözleşmelerden yüzde 17,3'ü portföyümüz içerisinde yer alıyor." AvivaSA, kurumsal pazarda, işveren katkılı sözleşmelerde yüzde 31'lik pazar payıyla lider. AvivaSA CEO'su Meral Eredenk, gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmelerinde 2011'in son çeyreğinden başlayarak pazar payını artırma eğiliminde olduklarını söylüyor. Eredenk, "Büyüme stratejimiz çerçevesinde 2012 sonuna kadar, banka kanalı üzerinden ve kanallar arası referans yoluyla kurumsal pazar payımızda büyük bir artış yaratmayı hedefliyoruz" diyor. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, işveren katkısı içeren grup emeklilik planlarının yeni dönemde sistemdeki büyümenin lokomotifi olacağını söylüyor. Anadolu Hayat'ın toplam 147 bin 535 adet kurumsal sözleşmesi var. Uğurlu, yeni dönemde daha çok şirketi sisteme katarak kurumsal pazardaki pazar paylarını artıracaklarını söylüyor. Garanti Emeklilik'in ise grup planlarında 153 bin sözleşmesi var. Yüzde 25,7 pazar payıyla pazarda lider konumda. Garanti'nin portföyünün sözleşme bazında yüzde 26,3'ü, yatırıma yönlendirilen katkı payında ise yüzde 28,6'sı grup planlarından geliyor. Sadece işveren katkılı planlarda bu oranlar yüzde 2,3 ve yüzde 1,7 düzeyinde. Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, "Sektörün geleceğinin kurumsal işlerde olduğunu düşünüyoruz ve bu paralelde önümüzdeki dönemde toplam portföyümüzün içindeki kurumsal işlerimizin ağırlıklarını artırmayı planlıyoruz" diye konuşuyor.

Yeni dönem ne getirecek?
Gelişmiş ülkelerde toplam fonlarının yarısından çoğunu kurumsal katkılı fonlar oluşturuyor. Bu da Türkiye'nin önünde uzun bir yol olduğu anlamına geliyor. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, "Yasal düzenlemelerin tamamlanması ve şirketlerin insan kaynakları politikalarında insana yatırım bilincinin yerleşmesiyle kurumsal katılımdaki gelişim, sisteme ciddi bir fon büyüklüğü sağlayabilir" diyor. Anadolu Hayat Genel Müdürü Mete Uğurlu, halihazırda çok uluslu şirketlerin sisteme olan ilgisinin artarak devam ettiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz