Rekabet kurumlara kayıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), hızlı büyüme trendini sürdürüyor.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rekabet kurumlara kayıyor

"Yerli şirketlerin ise en azından çok uluslu şirketlere benzer bir ivme yakalamaları için zamana ihtiyaçları var" diyor. Bireysel Emeklilik Sistemi'nin bu yıl 20 milyar TL düzeyinde bir fon büyüklüğüne ulaşması bekleniyor. Katılımcı sayısının da 3,1 milyona çıkacağı öngörülüyor. Meral Eredenk, bu yıl ve sonrası için şu değerlendirmeyi yapıyor: "Gelecek dönemde büyüme getirecek 3 ana konu kurumsal katılım, yeni yasal düzenlemeler ve çeşitlenen fonlar olacak. Kurumsal katılımda yüzde 30 büyüme bekliyoruz. Vergi teşviği beklediğimizden daha iyi gelirse büyüme yüzde 35 olur. Fonlarla ilgili gelişim daha hızlı olursa sistemdeki büyüme yüzde 40'a kadar gider. "

METE UĞURLU / ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK GM.
TAKİPTE HANGİ ŞİRKETLER VAR?
MEVCUT PORTFÖY

Daha çok yurtdışı merkezli, çok uluslu firmaların ya da turn-over oranlarının yüksek olduğu ilaç, bilişim ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin çalışanları adına katkı payı ödeyerek sisteme dâhil olduklarını görüyoruz. İşverenlerin çalışanları adına ödedikleri katkı payı tutarları şirket bünyesinde istihdam edilen personel sayısı ve mevzuatta belirtilen vesting süresine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.
YENİ DÖNEM PLANI
Anadolu Hayat Emeklilik olarak bu yıl hedefimizde henüz sisteme girmemiş çok uluslu firmalar, insan kaynağına önemli yatırımların yapıldığı otomotiv, hizmet ve hızlı tüketim sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler var. Bunlara ek olarak, şirket bünyemizde bulunan şirketlere yönelik tutundurma ve derinleştirme faaliyetlerimize hız vermeyi planlıyoruz.

MERAL EREDENK / AVIVASA CEO
KOBİ'LERİN İLGİSİ ARTTI

Son dönemde BES şirketlerinin KOBİ portföyüne önemli yatırım yaptıkları görülüyor. Her ay onlarca KOBİ'ye sistemin sağladığı vergi ve rekabet avantajını anlatan şirketler var. KOBİ'lerin de BES'e ilgisi artıyor. AvivaSA CEO'su Meral Eredenk, AvivaSA'nın işveren katkılı fon büyüklüğünde KOBİ'lerin payının yüzde 10 düzeyinde olduğunu söylüyor. KOBİ kesiminin sisteme bakışını şöyle özetliyor: "KOBİ'lerle yaptığımız görüşmelerde, bünyesinde profesyonel yöneticilere yer veren ve kurumsallaşma yolunda ilerleyen firmalardan daha kolay sonuç alıyoruz. İşveren katkılı BES uygulamalarına alışık çalışanlar, bu tip firmalara transfer edildiklerinde bu yan faydayı talep ediyor. Buna karşılık, KOBİ'lerde sıklıkla karşılaşılan patron tipi yönetimlerde, özellikle yönetsel kademelerde çoğunlukla aile fertleri olduğundan ilerleme kaydetmek daha güç oluyor."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz