Sınır ötesi harekatı!

Yerli sermayeyi sınır ötesine götüren nedenler...

26.10.2015 14:05:410
Paylaş Tweet Paylaş
Sınır ötesi harekatı!
Umarız ekonomi politikalarının ön planda olduğu aynı zamanda pazardaki hareketlerin arttığı bir konumda büyüme sürecimizi devam ettirmiş oluruz.” KPMG Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı ve Şirket Ortağı Hande Şenova’nın dikkat çektiği zorluklar ise şöyle: “İç piyasada özellikle enerji ve altyapı gibi regüle sektörlerde bürokrasi ve siyasi ortam önem kazanıyor. Regülasyon değişiklikleri veya farklılıkları yatırım maliyetlerini ve planlarını etkiliyor ki bu sektörlerde uzun vadeli planlama yapılması verimlilik açısından gerekli. Finansal raporlama konularında Türk şirketleri daha fazla bilinçlenmek, şeffaflaşmak ve muhasebe kurallarına uyuma özen göstermek için atmaya başladı denebilir. Tabii bunun daha da yaygınlaşması şart.”
BELİRSİZLİK KORKUTUYOR
Belirsizlik ortamı, yatırımcının işini zorlaştıran konular arasında üst sıralarda. Özellikle siyasi belirsizlik, iç pazardaki büyüme zorlukları içinde yüzde 20,7 ile ilk 3’te yer alıyor.
Sarten Ambalaj Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, ekonomik belirsizlik konusuna vurgu yapıyor ve “Döviz kurunda ve faizlerde önünüzü görememek gibi belirsizlikler varsa bu yatırım kararı almada herkes için zorluktur” diyor. Raiffeisen Investment AG Türkiye Genel Müdürü Gökçe Kabatepe ise siyasi belirsizlik konusuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “İç pazardaki siyasi belirsizlik henüz işlemlerin gidişatını ve yatırımcıların yatırım iştahını fazla etkilemedi. Ancak belirsizlik ortamı uzun sürerse etkileri olacaktır. Değişken döviz kurları, özellikle yabancıların işlem maliyetlerinde ve şirket performans ölçümlerinde önemli bir rol oynuyor.” EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler ise “İç pazarda yatırım gerçekleştirmek isteyen şirketlerin şirket değerlemeleri ve fiyatta anlaşma konusunda zorluklar çektiğini görüyoruz. Bunun yanı sıra kurlardaki dalgalanmanın da iç pazarda yatırım yapmayı zorlaştırdığını ve siyasi belirsizliklerin de yatırım kararlarını geciktirebildiğini gözlemliyoruz” diye konuşuyor.
BIKTIRAN BÜROKRASİ
Yerli yatırımcının gözünü yurtdışına çevirmesine neden olan gelişmelerden bir diğeri de her türlü teşvike rağmen bir türlü azalmayan bürokrasi. Yatırımcıya göre bürokratik sıkıntılar, yüzde 18,8 oranla iç pazara yönelik yatırımın önündeki en önemli üçüncü engel. Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, “Türkiye’de yatırımların önünde çok ciddi bürokratik engeller var” diyor ve ekliyor: “Yatırım için süreçler çok uzun sürüyor. İdari kararlar oluyor. İdari mahkemeleri aşsanız bile başka engellemeler çıkıyor. Mahkemeler, durdurma kararları, diğer bürokratik engeller derken yatırımcı bıkıyor. Öteden beri bu sorunların iyileştirilmesi konusunda çok çalışma yapıldı ama fiili olarak uygulamada somut bir adım maalesef atılamadı.” Arbel Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan da aynı fikirde. “Ülkemizde yatırımı zorlaştırıcı etkenlerin başında bürokratik engeller var” diyen Arslan, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bir yatırımın başlangıç aşamasından sonuçlanmasına kadar çeşitli kamu kurum ve kuruluşundan 172 imzayı bir araya getirmesi gerekebiliyor. Kuruluş işlemleri için 19 ayrı idari işlemin tamamlanması gerekiyor. Sadece bu 2-3 ay zaman alıyor. ÇED raporları, imar zorlukları gibi bürokratik engellerle karşılaşılıyor. Bu sıkıntılar sosyal sorumluluk projeleri için de geçerli. Ayrıca ağır vergi ve SSK primi yükü, geriye dönük olarak değişen yasalar ve bunlarla getirilen vergiler, teşvik mevzuatının her yıl değişmesi, çalışma ve iş mevzuatındaki katı hükümler gibi engeller, Türkiye’de yatırım yapmayı zorlaştırıyor.”
SIFIRDAN MI, ORTAKLA MI?
Tercih edilen yatırım yöntemleri sektöre ve bölgeye göre değişiyor. Araştırma sonuçlarına göre en çok tercih edilen yöntem yüzde 43,9 ile “sıfırdan yatırım”. Onu, yüzde 25,7 ile “ortaklıklar”, yüzde 19,6 ile “satın almalar” izliyor. Kastamonu Entegre, her yönteme sıcak bakanlardan… Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız, “Mevcut ihtiyacımızı ve üretim planlamamızı karşılamaya hizmet edecek her yöntemi göz önünde bulunduruyoruz. Sıfırdan yatırım olabildiği gibi satın alma şeklinde de olabiliyor” diyor.
Gübretaş Genel Müdürü Şükrü Kutlu da benzer görüşlere sahip. Kutlu, “Şartlara göre satın alma veya sıfırdan yatırım seçenekleri her zaman masamızda. Mümkün olduğunca lokal veya uluslararası ortaklıklarla hareket etmeyi de önemsiyoruz” diye konuşuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz