Tehlike sinyalleri

İşte 13 kritik sektörün tehlike senaryoları...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlike sinyalleri


Özdoğan Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdoğan, “Arap baharıyla başlayan diktatör rejimlerinin yıkılması ile bu Arap ülkelerinde gelişebilecek demografik yapı ve bu ülkelerin barındırdığı bize çok yakın turistik kaynaklar, bu düşüncenin oluşmasının temel nedeni. Bu gelişimlerin önümüzdeki 10 yıl içinde bizi etkilemesi muhtemel” diyor. Öz-doğan’a göre tehdit destinasyonlar, bunlarla da sınırlı değil. Özdoğan, teknolojik gelişmeler sayesinde uzak destinasyonların uçuş mesafelerinin kısalmasıyla Uzakdoğu ve Asya’nın ucuz maliyetli eg-
zotik destinasyon olacağını ifade ediyor. Çözümünü de şöyle sunuyor: “Aktif olduğumuz pazarlardaki tüketici talepleri çok yakından incelenmeli ve gereken inovatif atılımlar yapılmalı. Aksi halde sektörümüzdeki milyonlarca dolarlık yatırımlar çöp haline gelir.”

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya da sektörde iklimsel risklere dikkat çekiyor. Akdeniz havzasının hızla çölleşme tehlikesi altında olduğunu belirten Alkaya, bu nedenle su kaynaklarının ve sürdürülebilir yönetiminin çok önemli olduğunu düşünüyor. “Türk turizmcisi, bu konudaki duyarlılığını özenle sürdürmeli ve üzerine düşeni yapmalı. Turizm sektörü bir anlamda ülkenin doğal zenginlikleriyle var olur. Sürdürülebilir turizm kavramı, bugünden yarına atacağımız tüm adımları yönlendiren bir kavram olmalı” diye konuşuyor.

ÇİMENTO PAZARLARI DARALIYOR
Türkiye, çimento sektörü üretiminin önemli bir kısmını ihraç ediyor. Bu performansıyla dünyanın en fazla ihracat yapan ilk 3 ülkesinden biri durumunda... İç pazar tüketiminin çok üzerinde bir kapasite fazlasına sahip olan Türkiye çimento sektörü için en önemli yakın tehdit, gelecek 10 yıllık süreçte ihracat pazarlarındaki daralmalarla bu pazarlarda arz talep dengelerinde yaşanacak olan değişimler. Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda da bugünden bu tehditlerin yavaş yavaş ortaya çıktığı görülüyor.

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Mehmet Göçmen, karayoluyla ihracatın önemli kısmını oluşturan Suriye ve Irak pazarlarında 10 yıl içinde arz talep dengesinin arz fazlası yönünde değişmesiyle, bu pazarların kendi kendine yetebilecek konuma geleceğini belirtiyor. Göçmen, “Böylelikle Suriye ve Irak, net ithalatçı pozisyonlarını kaybedecek. Libya da benzer bir duruma sahip. Afrika pazarlarında ise çimento ithalatına karşı koruma tedbirleri alınıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz