Temkinli bekleyiş

Kurlardaki aşırı oynaklık, petrol fiyatlarındaki büyük düşüş ve siyasi belirsizlik şirketlerin projelerini erteletti.

11.04.2016 14:00:040
Paylaş Tweet Paylaş
Temkinli bekleyiş
Yeni bir tasarım stüdyosu ve Meksika fabrikası gibi çok acil olmayan yatırımları erteledik.” Bu sözler, VW Başkanı Matthias Müller’e ait. Müller, dizel motorla ilgili skandalın ardından oluşacak fatura nedeniyle geçen yıl bazı yatırımları erteleme kararı aldıklarını açıkladı. Bu kararla birlikte VW toplam 1,1 milyar dolarlık planlanan yatırımı ileri bir tarihe bıraktı. Müller’in 2015’te ertelediği yatırımlar arasında yeni nesil Pheaton projesi de bulunuyor. Sadece dünya devi VW değil, son bir yılda birçok global şirket çeşitli nedenlerle hayata geçirecekleri önemli projeleri ertelemek zorunda kaldı. Her sektörde benzerleri olsa da en dikkati çeken ertelemeler ise enerjide yaşanıyor. BP’den Total’e kadar uluslararası enerji şirketleri, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle toplam 380 milyar dolar değerindeki projeyi erteledi. Uzmanlar, enerji şirketlerinin ertelenen projelerin birçoğunun en erken 2017’de hayata geçmesini bekliyor. Teknolojide de Apple’dan Google’a, Samsun’dan HTC’ye kadar büyük markalar bile 2015’te önemli projelerini ertelemek zorunda kaldı. Apple, 2015’te online televizyon projesinin lansmanını, Google ise modüler akıllı telefon projesi Project Ara’nın pazara çıkışını 2016’ya erteledi. Türkiye’de de global ekonomilerdeki düşük büyüme hızı, kurdaki volatilite ve iki seçim döneminin getirdiği belirsizlik ortamı şirketleri 2015’te bazı önemli projelerini ertelemek zorunda bıraktı.
YATIRIMLAR ÖTELENDİ
İş dünyası 2016’ya ihtiyatlı girdi. Kemerler sıkıldı, stoklar düşürüldü, eleman alımları yavaşlatıldı. En önemlisi de geri dönüşü uzun sürecek yatırım kararları askıya alındı. Aslında bu temkinli yaklaşım iş dünyasında son 2 yıldır kendini hissettiriyordu. Ancak bu yıl ve 2015’te verimlilik çalışmaları zirve yaptı. Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, “Bugün hiç olmadığı kadar verimliliğe odaklandık” diyor ve ekliyor: “Artık sineğin yağını çıkarmamız gerekiyor. Bugüne kadar verimlilikle ilgili ertelediğimiz yatırımları şimdi tek tek hayata geçirmeye başladık.” Önde gelen holdinglerin ve şirketlerin geçtiğimiz 2 yılda ertelediği konuların başında yeni yatırımlar ve satın almalar ilk sırada yer alıyor. Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, “2015’in başında 100 milyon dolar tutarında bir satın alma yaptık. Ancak daha sonra kurlarda hızlı volatilite başlayınca satın alma ve yeni yatırım kararlarımızı erteledik” diyor. Sadece Akkök değil, perakendenin en hızlı büyüyen gruplarından Beğendik’in icra kurulu başkanı Hacı Beğendik de satın alma projelerini 2016’ya ertelediklerini belirtiyor. Beğendik, “2015’i maliyet kalemlerimizi en aza indirmeye çalışarak atlatmaya çalıştık. 2015’in son dönemi için planladığımız birden fazla satın alma planımız vardı, bunların biri hariç kalanlarını 2016 yılına erteledik” diyor.
SİPARİŞLER BEKLEMEDE!
Türkiye’de 2015’te makine siparişi verip yeni yatırıma başlayacak birçok sanayici de siparişlerini iptal edip seçimlerin sonucunu bekledi. Tam bir yıl yatırım projesini erteleyen şirketlerden biri de Çorlu’da yeni radyatör fabrikası kurmayı planlayan Nota Isı ve Yapı Sistemleri firması oldu. Şirketin genel koordinatörü Ersan Ergün, 2015’in mart ayında kurlarda yaşanan ani dalgalanmalardan sonra yeni fabrika yatırımlarını ertelediklerini,  geçtiğimiz kasım ayındaki ikinci genel seçimin ardından da yatırıma tekrar başladıklarını belirtiyor. Ergün, “Geçtiğimiz yıl kurlardaki dalgalanmaların ardından apar topar makine siparişlerimizi durdurduk. Kasımdaki ikinci seçimlerin ardından da yatırımlarımıza tekrar başlama kararı aldık. Böylece yatırımımızı tam bir yıl ertelenmiş olduk” diyor. Kibar Holding CEO’su Tamer Saka da 2015’te erteledikleri proje olmamasına karşın yavaş ilerlettikleri yatırımlar olduğunu belirtiyor. Saka, “2015’te özellikle ambalaj tarafında biraz daha yavaş gittiğimiz projeler oldu. Ancak 2015’teki ikinci genel seçim sonrasında ambalaj tarafındaki yatırımımızı hızlandırıp sonuçlandırdık” diye konuşuyor. Saka, 2016’da alüminyum tarafında 700 milyon dolar tutarında kapsamlı bir yatırım planladıklarını da belirtiyor ve çalışmalarını bu konuda yoğunlaştırdıklarını söylüyor. Geçtiğimiz yıl sanayinin otomotiv tarafında da yatırım ertelemeleri yaşandı. 23 milyar dolar ihracatla rekorlara koşan ve sanayinin lokomotifi olan otomotivde 2015’te Bursa’ya yatırım yapmayı düşünen markalar beklemeye geçerek yeni yatırım projelerini erteledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz