Torunlar iş başında

Türkiye'deki aile şirketlerinde özel eğitimli ve deneyim kazanmış 3.kuşaklar yavaş yavaş devreye giriyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Torunlar iş başında
Torunum Mehmet Tara, 25 yaşında Enka’da genel müdür yardımcısı oldu. O da mühendis ve Moskova’da ikinci adam olarak çalışıyor. Gittiğim zaman da yanında çalışanlar, şoförü, kahvecisi, mühendisi hepsi hakkında iyi konuşuyor. Bu da beni memnun ediyor.”  Bu sözler Enka Holding’in kurucusu Şarık Tara’ya ait. Toplam 7,8 milyar TL’lik cirosu ve 26 bin 232 kişilik çalışan ordusuyla Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Enka’da, Mehmet Tara 3. kuşak ilk yönetici. Grubun kurucusu Şarık Tara’nın torunundan beklentileri ise yüksek. Tara, bulunduğu pek çok ortamda bu beklentileri dile getirirken gelecek yıllarda Mehmet Tara’nın grupta daha büyük sorumluluklar alacağını ve grubu geleceğe taşıyacağını söylüyor.  Aslına bakılırsa Türkiye’de son yıllarda 3. kuşak yöneticiler ayağında bir canlanma yaşanıyor. Enka’nın yanı sıra Anadolu Grubu, Borusan ve Boydak Holding’in de aralarında bulunduğu birçok grupta, 3. kuşak aile üyeleri yönetime gelmeye başlıyor. Bazı gruplarda ise adaylar, hazırlık sürecine alınmış durumda. Henüz eğitimlerine ve stajlarına devam eden bu adayların, gelecek 5 yılda aile şirketlerinde belli pozisyonlardan başlayarak yöneticiliğe adım atması bekleniyor.

ANADOLU’NUN VELİAHTLARI RUSYA’DA

İzzet Özilhan ve Kamil Yazıcı’nın ortaklığı ile 1950’li yılların başında hayata geçen Anadolu Grubu’nda, 2’nci kuşağa geçiş başarılı bir şekilde gerçekleşti. İki ortağın kararıyla Tuncay Özilhan’a teslim edilen grup, sağlam adımlarla yoluna devam ederken 3. kuşak da yavaş yavaş yönetime hazırlanıyor.  Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın oğlu İzzet Özilhan, Moskova’da Coca-Cola’nın şişeleyicisi Yunanlı dev Hellenic Bottler Company’de çalışıyor. Oğlunun özellikle Coca-Cola’da deneyim kazanmasını isteyen Tuncay Özilhan, yönetim uzmanlarına göre en doğru seçimi yaptı.  Özilhan’ın 2 de kızı var. Ailenin büyük kızı, grubun sağlık kuruluşu olan Anadolu Sağlık Merkezi’nde orta kademe yönetici olarak görev yapıyor. Diğer kızı da bir süre öncesine kadar grup şirketlerinden birinde alt kademede çalışırken şimdi yabancı bir sigorta şirketinin fon yönetiminde.  Anadolu Grubu’nda bir diğer 3. kuşak, Kamil Yazıcı’nın kendi adını taşıyan torunu Kamil Yazıcı. Yazıcı da tıpkı İzzet Özilhan gibi geleceğe Rusya’da hazırlanıyor. Efes Grubu’nun Rusya’daki operasyonlarında görev yapıyor.

Büyük gruplarda 3. kuşaklar neler yapıyor görmek için görsele tıklayın

BOYDAK’TA 3 ADAYIN YOLCULUĞU

Geçtiğimiz 5 yılda 3. kuşağın devreye girdiği gruplardan biri de Boydak Holding. Holdingde İlyas Boydak 2003’te, Deniz Boydak 2005’te, Mehmet Emin Boydak da 2007’de göreve başladı. Hepsi Bilkent Üniversitesi mezunu olan Boydak’ın yeni nesil yöneticileri, kariyer basamaklarını en alttan tırmanıyor. Örneğin Deniz Boydak, öğrencilik dönemlerindeki 4 yıllık stajın ardından 2005’te İstikbal’de yatak üretim sorumlusu olarak göreve başladı. 2007’de ev tekstili üretim sorumlusu oldu. Mayıs 2008’den itibaren de Boyteks satış ve pazarlama şefi olarak çalışıyor. Gruba en son katılan isim olan Mehmet Emin Boydak’ın da ilk işi satış elemanlığı. Geçtiğimiz yılın başında terfi alan Boydak, şu anda Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne hizmet veren ana bayi şirketleri İspaş Pazarlama’da bölge temsilcisi olarak görev yapıyor. Grubun ilk 3. kuşak yöneticisi ise İlyas Boydak. Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak’ın büyük oğlu olan İlyas Boydak’a verilen ilk iş, Hes Kablo’da ihracat sorumluluğuydu. Gelecekte kaptan köşküne oturacağına kesin gözüyle bakılan Boydak, şu anda ise dış ticaret pazarlama müdürü pozisyonunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz