Türkiye'nin fabrika ligi

Türkiye'nin üretim cephesinde yeni dönemde yaşananlar...

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin fabrika ligi


EBRU ÖZDEMİR / LİMAK YATIRIM YÖNETİM KURULU BAŞKANI
'FABRİKA YATIRIMLARIMIZ SÜRECEK"
LİMAK’IN STRATEJİSİ

Türkiye için üretim son derece önemli. Fabrikaların kapanması ve sanayinin yurtdısına bağlı kalması bizleri ithalata, Türkiye’yi ise cari açığa sürüklüyor. Limak olarak ihracatı ve istihdamı artıracak sektörlerde faaliyet göstererek ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Bu bakımdan ülkemizin ve bizim lokomotif sektörümüz olan insaat sektörünü destekleyen ve ayrıca ihracat yapan çimento fabrikalarıyla faaliyetlerimize devam etmeyi, gıda sektöründe ise ihracatı artırmayı hedefliyoruz.
HEDEFTE NELER VAR?
Çimento fabrikalarımız bu yıl 6 milyon ton/yıl klinker ve 12,2 milyon ton çimento üretim kapasitesine ulastı. Meyve suyu fabrikamız ise yıllık 30 bin ton üretim yapıyor. Biz yatırımcıyız. Bu bakımdan hedeflerimiz hep yatırım yapmaya yönelik. Önümüzdeki dönemde mevcut fabrika yatırımlarımızın devam etmesini planlıyoruz. Yurtiçinde olduğu kadar yurtdısında da fabrika yatırımlarına yönlenmeyi hedefliyoruz. Özellikle Balkanlar’da ve Kuzey Irak’taki yeni çimento fabrikaları ile ilgiliyiz.”

HAYATİ ÖZTÜRK / PETKİM GENEL MÜDÜRÜ
"YATIRIMLARDA AZALMA VAR"
REEL SEKTÖR GERİLEDİ

Son yıllarda reel sektörden hizmet sektörüne doğru gözle görülür şekilde bir kayış yasadı. Petrokimya açısından bakılacak olursa Türkiye, sektörde yılda yaklaşık yüzde 10’luk büyüme hızıyla cazip bir pazar. Ancak son derece korumasız olan yurtiçi pazarda yabancı üreticiler yatırım yapmak yerine ithalatı tercih ediyor.
MALİYETLER ÇOK YÜKSEK
Yerli üreticiler yoğun ithalatın yarattığı fiyat baskısı, yüksek enerji maliyetleri, çevre regülasyonlarının yoğunluğu gibi nedenlerle ortaya çıkan düşük kâr marjlarıyla yüksek sermaye isteyen petrokimya yatırımlarına çekimser kalıyor. Yoğun sermaye ve teknoloji gerektiren sektörde sürdürülebilir bir büyümenin sağlanabilmesi için yatırım ortamının iyileştirilmesi, üretimin teşvik edilmesi gerekiyor.
PETKİM’İN PLANI NE?
Yeni yatırımlarla katma değeri yüksek ürünlerin yurtiçinde üretilmesi sağlanarak, ülkemizde üretimin ve ihracatın dışa bağımlılığının azaltılması hedefleniyor. Mevcut fabrikalarımızda modernizasyon ve iyileştirme yatırımları yaparak verimliliği artırma çalışmalarına devam ederken, kapasite artırmak ve yeni fabrikalar kurmak için yatırım çalışmaları da yürütülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz