Yeni güç rüzgarı

Geleceğin gücünü oluşturacak faktörleri araştırdık.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni güç rüzgarı
Her şey büyük bir hızla değişiyor. Tabii ki bu hızlı değişimden gücün kendisi de nasibini alıyor. Dün, kişisel servetle, bugün ise itibarla anlamlanan “güçlü liderlik” kavramı, gelecekte bilgi ve yenilikçilik ekseninde ilerleyecek. Hatta geleceğin dünyasında, yeni fikirlere ulaşmayan, yenilikçiliğiyle fark yaratmayan şirketlere de liderlere de yer kalmayacak. İş dünyasına ve uzmanlara göre 10 yıl sonra gücün ana unsurları içinde başı çekecek olan diğer unsurlar ise itibar, güçlü network, güçlü ortaklıklar, topluma değer katmak ve fırsatları değerlendirme becerisi olacak. Geleceğin gücü nereden gelecek?” Aslında bu kritik sorunun yanıtını herkes merak ediyor. Çünkü değişim o kadar hızlı ki, 10 yıl öncesinin cevapları tamamen geçersiz... Eski formüllerle yol almak ise imkansız.

Bundan 10-15 yıl önce, sahip olunan kişisel servetin büyüklüğü gücün en önemli ölçütüyken, bugün bambaşka değerler öne çıkıyor. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, “Şimdiye kadar yaşadığımız tüm deneyimlerimiz, öngörü, cesaret, bilgi ve yenilikçi bakış açısı olmadan sadece servetle başarıya ulaşılamayacağının birer göstergesi” sözleriyle bu görüşü destekliyor.

Yönetim uzmanları da gücün tanımının yeniden yazıldığını doğruluyor. Think Like A CEO kitabının yazarı Mark Kuta’ya göre bilgiye ulaşmak geleceğin güç tanımındaki en önemli unsur haline gelecek. Dünyaca ünlü strateji uzmanı Peter Fisk de Kuta ile aynı fikirde. Fisk, “Önümüzdeki 10 yılda en iyi fikre sahip olan ya da iyi fikirleri ortaya çıkarmayı beceren insanları bir araya getirebilen güç kazanacak” diye konuşuyor.

Özetle, hem yönetim uzmanlarının hem iş dünyasının hemfikir olduğu konu şu ki, gelecekte güce ulaşmak bilgi, yenilikçilik, güçlü ilişkiler gibi faktörlerle ilgili olacak. İnovatif, cesur, tutkulu ve kendiyle barışık liderler “yeni güç sahipleri” olarak sahnede yerlerinialacak. Yenilikçilik ve itibar, gücün iki temel taşı olarak yükselişini sürdürecek, İşte geleceğin gücünü oluşturacak faktörler...

YENİLİKLE GELEN GÜÇ
Aslında yenilikçilik ve inovasyon, 10-15 yıl önce büyük grupların dışında pek kimsenin gündeminde değildi, Bugün ise sürdürülebilir başarının en önemli yapı taşlarından biri. “Peki neden bu kadar önem kazanıyor? Bunun cevabını, bizzat gücün sahibi isimler veriyor, Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, “Herkesin yaptığını yaparsanız herkes gibi olursunuz” diyor ve fark yaratmadan güçlü olunamayacağını şu sözlerle özetliyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz