YENİ NESİL KSS DÖNEMİ

Capital’in GfK Türkiye ile birlikte BSH Türkiye sponsorluğunda gerçekleştirdiği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri” araştırması bu yıl da çarpıcı verilerle dolu. 10 yıldır yapılan araştırmada bu yıl, hem iş dünyasının hem halkın gözünde en sorumlu lider, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Halk nezdinde en sorumlu şirket, Sabancı Holding olurken iş dünyasına göre Koç Holding ilk sırada yer aldı. Listenin yeni sahiplerinin KSS’ye bakış açısında ise ciddi bir farklılık söz konusu. Konuştuğumuz sorumlu şirket temsilcilerinin her biri artık KSS’ye daha stratejik yaklaştıklarını belirtiyor. “Yeni nesil KSS” kuralların, takip ettiklerini ve buna göre ilerlediklerini belirtiyorlar.

30.03.2015 16:51:200
Paylaş Tweet Paylaş
YENİ NESİL KSS DÖNEMİ

SOSYAL MEDYA İŞİN İÇİNDE KSS projeleri söz konusu olunca projenin iletişimi de oldukça önemli. Bu noktada işin içine sosyal medya da çok güçlü şekilde girmiş durumda. Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ve itibar yönetiminde Türkiye’nin en önemli fikir liderlerinden biri olan Salim Kadıbeşegil, “Kendimizi sosyal medya gerçeği ile donattığımız günümüz dünyasında şirketlerin kurumsal sosyal sorumlulukla ilgili performansları 7 gün 24 saat toplum tarafından gözlemlenebilir oldu. Bu alan şirketler için bir ‘itibar riski’ olarak tanımlanıyorsa da tutarlı politikalarla sosyal medyayı yöneten şirketler tüm paydaşları nezdinde paha biçilemeyen ‘itibar ligine’ girmiş oluyor” diyor. Koç Holding Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl, sosyal medyanın çok önemli bir mecra olduğunu dile getiriyor ve “Tüm projelerimizin sosyal medya hesaplarını ayrı şekilde ve hedef kitlelerine uygun kanallar üzerinden yönetiyoruz. Projelerimizin tamamının içeriği çok yoğun. Bu yoğunluğu sosyal medyanın dili ve yöntemleriyle erişilebilir kılmaya çok dikkat ediyoruz” diyor. Avea da son yıllarda KSS projeleriyle öne çıkan bir şirket. Şirketin KSS projeleri kurumsal iletişim direktörlü- ğü tarafından yürütülüyor. Avea yetkilileri şirketin KSS projelerini sosyal medyada nasıl yönettiğini şöyle anlat ıyor: “Doğru, şeffaf, sorgulanabilir ve en önemlisi de samimiyeti karşı tarafa geçirilebilen bir sosyal sorumluluk projesi için sosyal medyada çok fazla aksiyon almaya gerek yok. Sosyal medyada yanlış bir adım atarsanız bunun etkileri de katlamalı olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle KSS konusunda sosyal medyayı kullanırken attığınız her adıma dikkat etmeniz gerekiyor. Samimi KSS projeleri sosyal medyadan çok büyük destek alıyor.” 
İŞE ETKİSİ ÖLÇÜLÜYOR Artık pek çok şirkette KSS projelerinin sonuçlarının işe etkisi ölçülüyor. Yaşar Holding ve grup şirketlerinden Pınar da bu şirketler arasında yer alıyor. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı :dil Yiğitbaşı, KSS projelerini sürdürülebilirliğin sosyal boyutu olarak değerlendirerek, çalıştıklarını ifade ediyor. Yiğitbaşı, “Bilançoya katkı amacıyla değil, toplumsal katkı hedefiyle çalışmalar ımızı yürütüyoruz. Toplumda bilincin artması topluma katkı sağlayan şirketlerin marka ve ürünlerinin algısını elbette artırıyor” diye konuşuyor. Turkcell Genel Müdür Yardımc ısı Burak Sevilengül, uzun yıllardan beri projeleriyle yarattıkları değeri ve bu değerin markaya katk ısını kurumsal itibar araştırması ile ölçtüklerine dikkat çekiyor. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil de KSS projelerinin sonuçlarının gerçekleştirilen işe etkisini ölçtüklerini belirtiyor ve örnek bir sonucu şöyle paylaşıyor: “Tasarruf seferberliği projemiz için her eğitim ve öğretim döneminde bir ölçme de- ğerlendirme çalışması gerçekleştiriyoruz. Son olarak 2013/2014 yılı için yapılan, uygulama öncesi ve uygulama sonrası değerlendirmeler karşılaştırıldığında, programın çocuklarda hedeflenen yönde olumlu bir etki yarattığını gördük. Yaklaşık 500 öğrenciye harcama, yardım ve tasarruf konusunda etkinlik öncesi ve sonrası sorular yönelttik. Etkinlik öncesi test edilen gruplardaki çocuklar, hedeflenen kazanımlara ilişkin soruların yarısından fazlasına doğru cevap verebilirken, etkinlik uygulaması sonunda değerlendirmeye kat ılan çocukların, soruların neredeyse tamamına doğru cevap verdiklerini gördük.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz