Büyük şansım

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, “Yaptığınız en önemli kariyer seçimi aslında kiminle evleneceğinizdir” diyor...

25.01.2017 10:29:310
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük şansım
“BİRLİKTE OLGUNLAŞTIK”
 Teknoloji perakendeciliğinin önemli oyuncularından Bimeks’in yönetim kurulu başkan yardımcısı Dr. Ahmed Akgiray da Erhan Boysanoğlu gibi kariyer yolculuğuna neredeyse başlamadan eşinden destek alanlardan. Akgiray kendi başarı hikâyesinde eşi Banu Akgiray’ın katkısının çok önemli olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Çok genç yaşta, ikimiz de 22 yaşındaydık; evlenip eşimi eğitimime devam ettiğim ABD’ye götürdüm. Arkasından 8 yıl orada baş başa iyi günleri, kötü günleri beraber göğüsledik. ABD’de iki çocuğumuz oldu ve okul iş derken onları beraber büyüttük. Şüphesiz ki bizim için hayatımızdaki en değer verdiğimiz şey, çocuklarımızın vatana, millete, ailesine hayırlı ve faydalı insanlar olarak yetiştirmek. Bu konuda eşimin hakkını yiyemem. Kendisi çocuklara çok düşkündür ve ben iş ve doktorayı bir arada götürürken onlara çok iyi baktı. Bu kadar genç yaşta evlenince profesyonel ve özel hayatımda geçtiğim hemen hemen bütün dönemleri birlikte yaşadık. Ben kişilik olarak istişare etmeyi seven birisiyim ve eşim bu konuda hep benim yanımda oldu. Kariyerim veya ailemiz için atacağımız adımlarda veya alacağımız kararlarda hep birbirimizin fikrini aldık. İkimiz de birbiriyle fikir alışverişi yapmaya değer veren, fakat ikna etmesi çok zor insanlarız. Bu yönetmesi zor durumlar oluşturabiliyor doğrusu ama ikna olmasak bile alacağımız kararların daha isabetli olmasını sağlıyor. Bir nevi fikirlerimizi istişare ederek geliştiriyoruz, olgunlaştırıyoruz. Aynı genç yaşta evlenen insanlar olarak birbirimizi olgunlaştırdığımız gibi…”

ORTAK KURULAN HAYAL
Bircom CEO’su Burçin Bircanoğlu, iş hayatının en sıkıntılı dönemlerini eşiyle birlikte atlattıklarını, ortak hayaller kurup bunları beraberce gerçekleştirdiklerini anlatıyor. Bircanoğlu için eşinin yoldaşlığı başarısında hem manevi hem de somut anlamda etkili olmuş. Kendi ağzından dinleyelim: “Eşimle 1999 yılından bu yana birlikteyiz. Tanışmamız aile şirketimiz Bircom’u babamdan devraldığım döneme rastlar. Babayla yaşanan sıkıntıları, işlerin büyüme dönemini, değişim sancılarını, öğrenme sürecimi, çok hızlı büyüyen bir şirketi yönetme sıkıntılarının tamamını birlikte yaşadık. Eşimle tanıştığım yıllarda o, Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme ve uluslararası ilişkiler çift anadal mezuniyetini yeni almış ve ilk iş deneyimini yaşıyordu. İkimiz de iş hayatında yeniydik. Çalıştığı şirketlerde yurt dışı satış ağırlıklı sorumluluklar aldı. Aynı dönemde, ben de Bircom tarafında mümessillikler arıyor, alıyordum. Bana duygusal destek, motivasyon dışında, benim gibi bir makine mühendisinin pek de anlamadığı yurt dışı yazışmalar, pazarlama ve finans konusunda çok fazla desteği oldu. Ancak en önemli desteği, bana duyduğu inancı her zaman hissettirmesi, kendimi sorguladığım anlarda bile bana çok fazla inandığını net bir şekilde ortaya koymasıdır diyebilirim. 2008 yılında ilk çocuğumuz Bora Oleg doğduğunda, birlikte tatil yapabilmek adına çok zor bir karar verdik ve Oxana Bircom’da çalışmaya başladı. Bunu da gayet iyi yönetebildiğimizi düşünüyorum. Oxana, işe önce mümessillikleri yöneterek başladı ve şu an şirketin finansının başında. Oxana ile ortak pek çok hobi geliştirdik. Birlikte hayaller kurduk ve bu hayallerimizi birlikte çalışarak gerçekleştirdik. Bence Oxana ile birlikte en önemli başarımız, işimizi, ailece mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayabileceğimiz şekilde yönetebiliyor olmamız.”

SORUMLULUĞU PAYLAŞMAK
Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan üzerindeki ev, çocuk yükünü eşinin hafifletmesinin kariyerine çok pozitif katkı yaptığını söylüyor. Ayhan, eşinin bu alandaki rolünü şöyle özetliyor: “İş hayatında yakaladığım başarılarımda eşimin de uzun yıllar benzer bir tempo içerisinde çalışmasının önemli katkıları oldu. Eşimin iş dünyasının hızlı temposunu bilmesi, benim yaşadığım yoğunluğu empati yaparak anlayışla karşılamasına ve en yakınımda güvenebileceğim fikrini alabileceğim bir danışmana sahip olmamı sağladı. Çalışan bir kadın olarak iş yerinin, ev ve çocukların sorumluluğunun getirdiği yoğunluk ve stresin üstesinden eşimin desteği sayesinde geldim. Eşim, evin düzeni ve çocukların spor ve sanat faaliyetlerini organize etme gibi sorumlulukları da seve seve üstlenerek işe daha fazla yoğunlaşmamı da sağladı. En az bunlar kadar önemli olan yeme içme, seyahat, müzik gibi konularda ortak zevklere sahip olmamız ve bu sayede de birlikte çıktığımız tatillerin, iş yoğunluğuna ara vererek sonrası için motivasyon sağlaması benim başarıma katkı sağlayan önemli bir nokta.” Arvato Telekomünikasyon CEO’su Soner Cesur da ağırlıklı olarak eşinin evdeki yükü kaldırmasının iş hayatında rahatça ilerlemesine olanak verdiğini anlatıyor: “Eşimin de çok güçlü bir eğitim ve kariyer geçmişi var. ODTÜ’de iki bölüm bitirmiş, üstüne Colorado University ve Purdue gibi dünyanın en önemli iş okullarında yüksek lisans yapıp, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinde önemli yönetsel pozisyonlarda çalışmış biri. Ancak çocuklar olduktan sonra eve daha fazla zaman ayırmak gerekti. Bu dönemde eşim daha fazla yük almaya gönüllü oldu. Hatta kendisine gelen ve yurtdışına taşınmamızı gerektiren bazı teklifleri reddetti. Eşimin eve yoğunlaştığı bu dönem şüphesiz bana gönül rahatlığıyla işe odaklanma fırsatı verdi. Eşimin tercihlerinin değişmesi durumunda önümüzdeki dönemde benim daha fazla evde olmam gerekirse bunu yapmaya da hazırım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz