Büyük şansım

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, “Yaptığınız en önemli kariyer seçimi aslında kiminle evleneceğinizdir” diyor...

25.01.2017 10:29:310
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük şansım
EŞİM EN BÜYÜK DESTEKÇİM OLDU
CANAN ÖZSOY GE TÜRKİYE YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE CEO'SU
ORTAĞIM
29 yıldır evliyim ve 28 yaşında bir oğlum var. Eşim AHMET, göğüs kalp ve damar cerrahı. Çok sorumluluk isteyen bir işi var. O yüzden en büyük destekçim, arkadaşım, ortağım, eşim olmuştur. Bu çok önemli bir şans. Mesleki tatmin konusunda sıkıntı yaşamasam da daha fazla sosyalleşmek ve daha iyi şartlarda çalışmak üzere eşimin yönlendirmesiyle ilaç sektörüne girdim.
TEKLİF Başarılı bir kariyerim oldu ve yine eşimin büyük desteğiyle üniversiteye dönüp iş idaresi konusunda master derecesi aldım. 40 yaşına geldiğimde, GE’den önce çalıştığım şirketin küresel merkezinden Paris’te çalışmak üzere teklif gelince eşim önce ‘Senin için çok önemli bir görev, ben de bir süre yabancı dil öğrenirim, gidelim’ dedi. Daha sonra vizeler geldiğinde eşimin yalnızca turist vizesi için başvurduğunu öğrendim.
İKİ SÖZ Ahmet, durumu şöyle açıkladı: “Türkiye’de kalmak istediğimi söyleseydim gitmezdin. İki şey için sana söz veriyorum. Bir, her hafta sonu yanına geleceğim. İki, hiçbir zaman Paris’e gittin diye sitem etmeyeceğim.” Bu yüzden eşim en büyük desteğim diyebilirim. Onun sayesinde hem başarılı bir kariyer hem de iyi bir aile ortamına sahip olarak bugüne geldim. Partneriniz kariyerinize sizin kadar önem vermezse bunu başarmak çok zor.
DENGE Çocuğumuzu da aynı şekilde yetiştirdik ve bu konuda çok iyi eğittik. Hiçbir zaman bana yük olmadı, hep kendi yükünü taşıdı. Çalışan bir kadın olmanın kendine göre sorumlulukları, zorlukları var. Çünkü her seçim bir vazgeçiştir. Bunu bilerek, hazırlıklı olarak, ödeyeceğim bedelleri kendim seçtim ve hayatımı planladım. Bu dengeyi olabildiğince tuttum; kaçırdığım zaman da geri dönüp kaçırdığım yerleri yeniden yakaladım. 

“EŞİM HUZURUMUN VE İSTİKRARIMIN MİMARI”
AHMET ZORLU / ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
ŞANSIM
Eşim ZÜLAL her zaman yanımda yer aldı. Hem özel hayatımda hem de iş hayatımda attığım birçok adımda ve başarılı işte onun pozitif katkısını inkâr edemem. Hayatımda kararlarımı hep kendim alırım, ama insanın hayat arkadaşının enerjisi ve evdeki huzurun çok önemli olduğuna inanırım. Bu açıdan kendimi şanslı hissediyorum. Eğer bugün başarılı bir iş insanı olduysam bunda kişisel hayallerimin ve sıkı çalışmamın yanı sıra aile hayatımdaki düzenin, huzurun ve istikrarın mimarı eşimin payı çok büyüktür.
BAŞARIMIZ Geriye dönüp baktığımda yaptığım birçok şeyde yanı başımda hep eşimin olduğunu, onun değerli katkılarını görürüm. Her şeyden önce iyi bir aile kurmuş olmamız ve vatana, millete hayırlı evlatlar yetiştirmiş olmamızı en büyük başarı olarak görüyorum. Çünkü çocuklar, bu ülkenin geleceği ve biz onlara çocuklukta ne verirsek onlar üzerine kendi bilgi ve becerilerini koyuyorlar. Şüphesiz ki bu konuda en büyük başarı eşimin. Kendisine minnettarım.
GÜVEN Eşimle aramızdaki ilişkinin bu denli güçlü olmasının arkasındaki en büyük etken birbirimize duyduğumuz derin güven ve sevgi ilişkisi. Kendisi benim hayatıma her zaman değer katmış, kolaylaştırmıştır. Ben çok titiz ve mükemmeliyetçi bir karaktere sahibim. Eşim de beni hayatta en yakından tanıyan insan olarak, hayatımın buna göre düzenlenmesi, huzur ortamı yaratılması konusunda bana hep yardımcı oldu. Çok yoğun ve iş odaklı olmama rağmen bana bu konuda büyük bir sabır gösteriyor ve beni her zaman destekliyor.

“BİRLİKTE FARKLI PROJELER YARATTIK”
SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU / ORKA GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI
SİNERJİ
Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ise eşi AHU ORAKÇIOĞLU’nun gazetecilik geçmişinin kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde fark yarattığı görüşünde. Orakçıoğlu, “Eşimin basın mensubu olması, aynı zamanda sosyal konulara duyarlı ve güçlü bir iletişim birikimi olan bir insan olması birlikte farklı projeler ortaya koyarak iyi bir sinerji yakalamamıza çok yardımcı oluyor. Örneğin geçtiğimiz yıl, ülkemizin kendi alanlarında başarılı kadınları ile Koruncuk Vakfı yararına yaptığımız ‘Kadın Eli Değerse Dünya Değişir’ projesi, kamuoyunda büyük ses getirmişti ve bu projede eşimin katkısı çok büyük oldu” diyor.
DESTEK Orakçıoğlu, eşinin şirketin esas uğraşı alanı olan giyim koleksiyonlarının tanıtımına da katkıları bulunduğunu şu sözlerle anlatıyor: “Haziran ayında kadınlarımız için Siren Ertan ile birlikte bir smokin koleksiyonu ortaya koyduk. ‘Siren Ertan for Damat Ceremony’ koleksiyonu lansmanında eşim hem mankenlik yaparak hem de geniş çevresindeki tanınmış yüzlerin de bu smokinleri giymesini sağlayarak projeye katkıda bulundu. Önümüzdeki dönemlerde de birlikte önemli projelere imza atacağımızı düşünüyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz