Derin Su Tutkunları

Su altının büyülü dünyası birçok iş insanı için adeta tutkuya dönüşmüş durumda. Dalarken normal hayatın akışı dışına çıktığını söyleyen Galata Business Angels Başkanı Emre Kurttepeli , o anlarla ilgili duygularını “Dalmak özgürlüktür” diye ifade ediyor. İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, dalışta yaşanan adrenalinle yenilendiğini belirtiyor. Vakko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jeff Hakko ise “Suyun altına daldığım anda tüm stresten, günlük hayatın yüksek ve hengameli temposundan, her türlü kargaşadan uzaklaşıyorum” diye konuşuyor.

23.07.2015 12:37:070
Paylaş Tweet Paylaş
Derin Su Tutkunları

Çok dalgalı bir havada, açık denizde bu güzel reef’e 50 metre derinde beslenen köpek balıklarını görmeye gitmiştik. Yol boyunca çok dalga yediğimizden hemen hemen hepimizi gidene kadar deniz tutmuştu ve çok azımız dalabildik. 50 metrede köpek balıklarını izledik. Mercanların ve balıkların güzelliğini ve renklerini unutamam.”
“SU ALTINDA YAŞAMAYI SEVİYORUM” Eksen Group Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kaynar, kendisini bildi bileli suyun üstünde yüzmektense suyun altında yaşamayı sevdiğini söylüyor. “Biz Boğaz’da büyüdük, mutlaka denize, deniz gözlüğüyle girerdim. Hiçbir şey görmesem dahi taşa kuma bakardım. Midyemi kendim çıkartır, balığımı kendim avlardım. Su altı dünyasıyla hep iç içe oldum” diyor. Bugüne kadar Kaynar’ın dalmadığı yer neredeyse kalmamış. En son kış başında Maldivler’de daldığını anlatıyor. Favori yeri ise Sipadan. Filipinler’in batısında Endonezya’nın doğusunda bulunan bir çıkıntı olan bu yerin, karayla hiçbir bağlantısının olmadığını ifade eden Kaynar, “Orada elektrik ve telefon yok. Ama öyle bir dalış yeri ki balinaya kadar her şeyi görebilme şansınız var. 10 gün orada yaşadım” diyor. Kaynar, diğer favori dalış yerlerini de şöyle anlatıyor: “Kızıldeniz’de defalarca daldım ve oradaki batıklara hayranım. İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma savaş gemilerinin ve içlerinde askeri arabaların resimlerini çektim. 70 yıllık batık ama hiç dokunmamışlar, her şey olduğu gibi duruyor. Gerçekten çok etkileyici. Üçüncü çok sevdiğin yer ise Maldivler. Diğerleri de sırasıyla şöyle: Great Barrier Reef, Seyşeller ve Galapagos. Tabii bunların sıralaması kişinin beklentisine göre değişebilir. Örneğin batık görmek istiyorsanız Kızıldeniz’i ilk sıraya almanız lazım. Bunların içinde sadece Galapagos’a gitmedim. Oraya mutlaka gitmek istiyorum. Orası için 15-20 güne ihtiyacım var, Ekvatorun batısında olduğu için yolculuk oldukça meşakkatli. İnşallah bu yıl içinde gideceğim. Sadece tecrübeli dalgıçlara dalış izni verilen özel bir yer.”
ÖZGÜRLÜĞÜN DEĞERİNİ BİLEN EKİP İş dünyasında bazı isimler grup halinde dalmayı tercih ediyor. Hatta gruplarına isim bile veriyor. Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, A4 Ofset Kurucu Ortağı Alptekin Baloğlu, Event Production kurucusu Kerim Sabuncuoğlu, AloTech Yönetici Ortağı Birkan Babakol, eski Microsoft Avrupa-Ortadoğu-Afrika Başkanı ve Yönetim Danışmanı Emre Berkin’in de dahil olduğu Sometimes bu ekiplerden biri. Sometimes ekibini dünyada eşi benzeri olmayan bir ekip olarak tanımlayan Alptekin Baloğlu, her yıl bir araya gelip dünyanın en önemli dalış noktalarında dalmaya gittiklerini anlatıyor. “İlk gezimizi 2010’da Kızıldeniz’e yaptık, sonrada her yıl bu buluşmayı tekrarlamaya karar verdik. Her yıl dünyada farklı bir noktaya giderek, en önemli hobimiz olan dalışı ve sualtının sürprizlerini birlikte yaşamayı seven bir arkadaş grubuyuz. Her yıl bir hafta boyunca bir teknede, günü 4 dalış yaparak geçiriyoruz. Huzur, özgürlük ve dostluğun değerini çok iyi bilen bir ekibiz. Buluşmak için gün sayıyor ve o özel haftanın tadını çok iyi çıkarıyoruz. Bugüne kadar Kızıldeniz, Maldivler, Raja Ampat, Similan Adaları’nda daldık” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz