Derin Su Tutkunları

Su altının büyülü dünyası birçok iş insanı için adeta tutkuya dönüşmüş durumda. Dalarken normal hayatın akışı dışına çıktığını söyleyen Galata Business Angels Başkanı Emre Kurttepeli , o anlarla ilgili duygularını “Dalmak özgürlüktür” diye ifade ediyor. İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, dalışta yaşanan adrenalinle yenilendiğini belirtiyor. Vakko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jeff Hakko ise “Suyun altına daldığım anda tüm stresten, günlük hayatın yüksek ve hengameli temposundan, her türlü kargaşadan uzaklaşıyorum” diye konuşuyor.

23.07.2015 12:37:070
Paylaş Tweet Paylaş
Derin Su Tutkunları
Kimi zaman masmavi kimi zaman turkuaz sular... Rengarenk su canlıları ve onların arasında yaşanan, su üstüne dair ne varsa her şeyi unutturan sonsuz dinginlik... İşte sualtının bu büyülü dünyası yoğun tempoda çalışan birçok iş insanı için adeta gizli bir kaçış adresi. Dalmayı hem bir spor hem dinlenme aracı olarak görenlerin sayısı da hayli çok. Örneğin Galata Business Angels Başkanı Emre Kurttepeli’ye göre dalış en güzel sporlardan biri. “Dalarken normal hayatın akışı dışında bir ortama giriyor, doğal ortamında sualtı canlılarıyla baş başa kalıyorsunuz. O ortamın kendine ait bir huzuru var. Bu da motivasyon anlamında kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlıyor” diyen Kurttepeli, dalmanın kendisi için özgürlük olduğunu ifade ediyor. “Dalarken doğa ile baş başa kalıyorum” diye ekliyor. En son Maldivler’de bir haftalık dalış gezisi yapan Kurttepeli’nin hedefinde ise Galapagos Adaları var. Kurttepeli gibi birçok iş insanı dalma konusuna ciddi mesai harcıyor. Tatillerini dünyanın dört bir yanındaki derin sularda değerlendiriyor.
“MOTİVASYON SAĞLIYOR” TÜBİSAD Başkanı Kemal Cılız, dalmaya ilk olarak 1988 yılında Amerika’da üniversite eğitimi sırasında başladı. Ama uzun bir ara vermek durumunda kaldı. 2009 yılında iş nedeniyle Kızıldeniz’e gitmesiyle birlikte dalma tutkusu yeniden canlandı. Son 6 yıldır düzenli olarak daldığını belirten Cılız, dalmanın kendisi için inanılmaz güzel bir hobi olduğunu söylüyor. “Her yıl aynı ekip arkadaşlarımla dünyanın farklı bir noktasına yaptığımız dalış gezileri yoğun iş temposundan biraz uzaklaşmak için bir fırsat oluyor. Bir hafta denizin ortasında teknede geçiyor. Günde ortalama 3-4 dalış yapıyoruz. Bazen denizin ortasında teknede tüm gün bir kara parçası görmediğimiz oluyor. Doğa ile bütünleşmek insanı hem dinlendiriyor hem döndüğünüzde inanılmaz bir motivasyon sağlıyor” diyor. Cılız’ın son daldığı adres ise Maldivler. Kendisini en çok büyüleyen yerin 2 yıl önce daldığı Endonezya’daki Raja Ampat olduğunu anlatan Cılız, bu bölgenin Avustralya’nın kuzey batı ucunda olduğunu söylüyor. “İnsan eli pek değmemiş okyanus ortasında bir yer. Denizin altı muhteşem güzelliklerle dolu” diye konuşuyor. Önümüzdeki yıl için şimdiden planlar yapmaya başlayan Cılız, “Tam kararımı veremedim. Ancak seçenekler arasında Costa Rica açıklarındaki Cocos Adaları ve Mikronezya’daki Palau Adaları olduğunu açıklıyor.
“EN UNUTULMAZ DALIŞIM” Gedik Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü T. Metin Ayışık’ın dalma macerası çocukluk yıllarına kadar uzanıyor. Yazları hep deniz kenarında şnorkelle dalmaktan ve balıkları izlemekten çok hoşlandığını belirten Ayışık, daha sonraları herkes bisiklet isterken zıpkın istediğini hatırlıyor. “Son 20 yıldır da dalış sektörünün ve ekipmanların gelişmesiyle de tüplü dalışa başladım. Şu anda ileri seviye padi lisansım var. Önceleri sadece dalarken, gördüklerimi başkalarına anlatırken, sonrasında gördüklerimi güzel bir anı olarak hep hatırlamak ve bu güzellikleri başkalarıyla de paylaşmak için sualtı fotoğrafçılığına başladım” diye konuşuyor. Ayışık için dalmak huzur demek. Dalış süresince tüm stresini attığını söylüyor. Hiçbir tatilin kendisini dalış tatilleri kadar dinlendirmediğinin altını çiziyor. Endonezya, Karayipler, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu gibi birçok önemli noktada dalan Ayışık’ın en son daldığı adres Bali’nin kuzey doğusunda. İkinci Dünya Savaşı’nda batırılan Amerikan batığının da olduğu Tulamben’i, özellikle makro fotoğraf çekenler için cennet gibi bir yer olarak tanımlıyor ve anlatmaya şöyle devam ediyor: “Dünyada çok az bölgelerde bulunan pigme denizatı, mimik ahtapot gibi birçok deniz canlısına ev sahipliği yapan bir yer. “ Ayışık, bugüne kadar kendisi için en unutulmaz dalışı da şöyle paylaşıyor: “Unutamadığım dalış Kızıldeniz Hurghada’nın güneyinde Elphinstone’ye yaptığım dalış. Bir hafta boyunca teknede kalmıştık. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz