"Giyimdeki 4 kritik hata nasıl önlenir?"

Nur Arkgerman giyimde Türk iş insanlarını gayet şık ve modern buluyor"Avrupalı iş insanları kadar iyi giyiniyoruz"diyor

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Giyimdeki 4 kritik hata nasıl önlenir?
Düşünün… İşinizi yapmak üzere girdiğiniz bir banka şubesinde, ter ve sigara kokan bir ortamda, saçı başı dağınık, bakımsız veya sakal tıraşı iki günlük bankacılarla karşılaşıyorsunuz. Ve etkin hizmet bekliyorsunuz! Bunu değiştirmeye karar vermiştik.”
Bankacılık sektörünün başarılı yöneticilerinden Akın Öngör, “Benden Sonra Devam” isimli kitabında Garanti Bankası’nın 1993 yılındaki durumunu böyle anlatıyor. Sözünü ettiği manzarayı değiştirmek için Beymen’e kılık-kıyafetten kişisel bakıma birçok detayı kapsayan özel bir kaset hazırlattırıyor: “Kişisel Bakım Kaseti”…
İşte bu proje, Türk iş dünyasındaki ilklerden biriydi. İlk kez bir şirket, çalışanlarının nasıl bir imaja sahip olması gerektiği üzerine kafa yordu, yormakla da kalmadı bunu gayet profesyonel biçimde hayata geçirdi.
Nur Akgerman ise o projenin başındaki isimdi. Bugün kendi şirketi Aks Danışmanlık’ta perakende ve alışveriş merkezlerine danışmanlık hizmetleri veriyor. Ama kariyerinin önemli bir kısmı moda dünyasının içinde geçti. Uzun yıllar Beymen’in genel müdürlüğünü yaptı. Biz de Akın Öngör’ün kitabında bahsettiği o projeden esinlenerek Nur Akgerman’ı sayfalarımıza konuk ettik. Akgerman’a hem 17 yıl önceki o projeyi sorduk, hem iş giyiminin nasıl olması gerektiği üzerine söyleştik.
Capital:  İş hayatında başarı ve istikrarda kılık-kıyafetin, imajın yeri nedir?
-  Moda ve hazır giyim kökenli biri olduğum için şimdiye kadar bu konuda çok değişik deneyimlere sahip oldum. Gördüğüm çok net bir şey var: İş hayatında giyim, hem meslek gruplarına hem kurumlara göre değişiyor. İş hayatında herkesin bir de kurumsal temsil durumu var. O temsilin çok doğru yapılması lazım. Bu, hijyenden başlayarak tırnak bakımına, ayakkabıya kadar birçok detayı barındıran bir durum. Bir de şirketin belli giyim kodları var. Yani “Bu işyerinde böyle giyinilir” diye yazılı metinler, kurallar dağıtılıyor. Kısaca içinde bulunduğumuz roller, çalıştığımız sektörler, bulunduğumuz pozisyonlar ve şirketimizin kurumsal kültürü, iş hayatındaki giyim-kuşamın en belirleyici unsurları oluyor.
Capital:  Yani biraz kendimiz için değil kurumumuz için giyiniyoruz, öyle mi?
-  Biraz öyle. Giyim-kuşam, çok kişisel bir tercih ama iş hayatında tüm bunları göz ardı etmemek gerekiyor. Mesela bir üst düzey yöneticinin iş gardırobunun, bir üst düzey yönetici gardırobu gibi olması lazım. Burada kesinlikle kişinin bulunduğu sektör ve pozisyonu ana belirleyici olacaktır. Pozisyonunuz yükseldikçe model olma durumunuz doğuyor. Her türlü abartıdan kesinlikle kaçınmak gerekli. İş hayatında giyim-kuşam, kişiliğin değil pozisyonun ve kurum kültürünün ön plana çıkarılması için kullanılmalı. Sonuçta vasıflarınızı, gücünüzü, şirketinizin gücünü bu şekilde karşı tarafa gösterebilirsiniz. Tabii ki bu tek yol değil ama çok kuvvetli bir enstrüman.
Capital:  Rahatlık tüm bunların neresinde olmalı?
Rahatlık, kesinlikle atlamamamız gereken bir konu. Çünkü iyi hissetmek günlük başarıyı direkt etkiliyor. Sırf şık olma veya yönetici gibi giyinmiş olma kaygısıyla rahatsız bir şeyler giydiğinizde, belki şık ama güvensiz ve mutsuz olursunuz. Örneğin kadın yöneticiler, dar ve kısa etekler tercih ediyor ama toplantılar esnasında sürekli eteklerini çekiştiriyorlar. Veya çok yüksek bir topuk, evet çok şık duruyor, ama tüm gün ayağınızda olunca artık size acı veriyor. Tüm bunlar önemsiz detaylar gibi görünüyor ancak inanın, gün içindeki rahatlık performans üzerinde çok etkili. Çünkü iş hayatı, kendinize olan güveninizin en yüksekte olması gereken alanlardan biri.
Capital:  Peki “yönetici giyimi” diye bir şey var mı? Türk iş insanlarını bu konuda nasıl buluyorsunuz?
Evet, var tabii. Kadın yöneticilerden başlarsak… Ben Türkiye’deki kadın yöneticilerin giyim tarzını çok iyi buluyorum. Yönetici olmanın gerektirdiği otoriteyi ve ciddiyeti yansıtıyorlar. Öte yandan bazı Avrupa ülkelerinde ve ABD’nin bazı kesimlerindeki kadar da sert ve katı giyinmiyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz