"Miks yaparak genç kalıyorum"

CD çıkarmayı planlayan Haluk Özyavuz, günde en az 1 saatini müziğe ayırıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Miks yaparak genç kalıyorum"


NERELERDEN CD ALIYOR?
Müzik arşivime jazz’larla başladım. Ege’de olmanın da avantajıyla Yunan adalarına sık gidiyorduk. Kos adasında Ti amo diye bir müzik dükkanı vardı, oradan aldığım Yunan etnik müziği CD’leriyle başladığım serüvende, zamanla etnik ve chill out müziğe geçiş yaptım. İş gezilerinde de en az 40 dakikamı, DJ’lere yönelik özel müzikleri bulabildiğim müzik mağazalarında geçiririm. İzmir’den en rahat gidilen yerlerden biri Münih. Bu nedenle iş toplantılarımın çoğunu Münih’de yapıyorum. CD’lerimin çoğunu Münih’de Shirokko adlı Music Store’dan, Paris’te Colette ve İzmir Alsancak D&R’daki sevgili Aynur’dan alırım.

KIZLARI DA MÜZİĞE MERAKLI
Ailece müziğe meraklıyız. Eşim Bahar tam bir müzik severdir, Türkçe pop müziği daha çok sever. Kızlarım da müziğe meraklı. 13 yaşındaki küçük kızım Cevher, müzikte çok iyi. Aynı bana çekmiş, müzik sistemleri ve mikslerle ilgileniyor. Etnik müzikleri hemen piyanoya adapte edebiliyor. Büyük kızım Ceylan da piyano çalıyor ama o daha çok R&B dinliyor. Yazın Çeşme’de özel geceler düzenliyoruz. Yakın arkadaşım olan Jondal ile müzik mikslemek çok zevkli oluyor. Mesela 2 saat Jondal, 2 saat ben down beat, deep house ve lounge çalıyoruz. Bu geceler de çok keyifli oluyor.

Arşivinde 5 bin CD’si var

GÜÇLÜ MÜZİK SİSTEMİ 70’li yılların sonunda aldığım iki Profesyonel “Technics” plakçaları hala kullanıyorum. Bunun yanı sıra sistemde 3 CD çalar, 2 recorder, 2 deck anfi, 1 crossover ve 7 kanallı bir de mixer var. Müzik, hayatımda çok önemli bir rol oynuyor. Müziksiz bir yaşam düşünemiyorum. Şu an için arşivimde 3 bin longplay plak, 5 bin adet CD bulunuyor. Bir de sayısını tam bilmediğim kadar eski kasete sahibim.

ÖZEL BİR YER YAPTIRIYORUM Yakın bir geçmişe kadar evimde 20 metrekarelik bir barda tüm müzik sistemim dururdu, orda müzik yapardım. Ama şimdi çocuklar büyüdüğü için evin yan tarafında ayrı bir yer hazırlıyorum. Henüz detaylarını bitiremedim ancak tamamlandığında tüm müzik arşivimi ve sistemimi bu özel mekana taşımış olacağım. Şu anda sistemimi evin bahçesinde bulunan pergolaya taşıdım ve temiz havada müzik yapmanın keyfini çıkarıyorum.

“Müzik genç kalmama yardım ediyor”

STRESLİ GÜNLERDE BİREBİR Günde minimum 1 saat müzik yapıyorum. O anki ruh halime göre her gün mutlaka çalışıyorum. Müzik mikslemek inanılmaz bir rahatlama veriyor. Özellikle kriz zamanında ekstra stresli günler geçiriyorsunuz ama müzik yaparken, mikslerken inanılmaz bir boyuta giriyorsunuz... Müzik sizi bambaşka bir yere götürüyor, sadece müziğin tadını çıkarıyorsunuz, diğer her şeye kulaklarınız kapanıyor.

EMEKLİLİK PLANLARI İş yoğunluğu nedeniyle yurtdışı iş gezilerinde zaman bulup DJ’leri dinlemeye gidemiyorum. Eskisi kadar yakından takip edemiyorum. İleride işlerden biraz daha elimi eteğimi çekersem, o zaman buna zamanım kalabilir diye düşünüyorum. O zaman da 60’lı yaşlarda bar, kulüplerde geziyor olacağım. Ama Claude Challe ve Jose Padilla 60’lı yaşlarda müzik yapabildiğine göre ben de dinleyebilirim sanıyorum. Gerçekten insanın ruh yaşı önemli ve müzik genç kalmama yardım ediyor. MÜZİK Nujazz ve dans müziğini tutku dolu performansıyla sergileyecek “Micatone” 3 Nisan'da Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında Tamirane'de...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.