“ŞAMPİYON OLMAK İÇİN GEÇ KALDIM”

Ersin Özince’nin hayatında santrancın her zaman önemli bir yeri oldu.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
“ŞAMPİYON OLMAK İÇİN GEÇ KALDIM”


“Emekli olunca sık oynayacağım”
Satranç oynamaktan çok keyif alıyorum. İş yaşamı bu keyfin biraz önüne geçiyor. Emekli olunca satranca daha fazla vakit ayıracağım. Oynamak istediğim bir usta yok. O düzeyde oynayamıyorum zaten.
ÇOCUKLAR BENİ ŞAŞIRTTI
Ama yaş grupları satranç turnuvasına gittiğimde bir çocukla satranç oynadım. “Ben sizler kadar oynayamam” deyip çekinince çocuklar, “Biz sana yardım ederiz” dedi. Bir kısmı bana, bir kısmı rakibe yardım etti. Orada şunu gördüm: Günümüz çocukları sanırım teknolojiyle iç içe yaşamalarından dolayı çok hızlı düşünüyor.
ŞAMPİYONLUK İÇİN GEÇ KALDIM
Biz evde satranç oynarken isteyen istediği kadar düşünüyor. Karşımızdaki sıkıntıdan bayılana, oyuna olan ilgisini kaybedene kadar oynuyoruz. Ama profesyonel satranç müsabakalarında zaman da limitli. Dolayısıyla ben büyük bir dehşetle şunu gördüm ki bu saatten sonra satranç konusunda hırs sahibi olmak için vakit çok geç.
ÇOCUKLARIN BAŞŞARISI BENİ MUTLU EDİYOR
Keşke bize de çok küçük yaşlarımızda bu alışkanlıklar kazandırılsaymış. O nedenle satranç konusunda beni en çok mutlu eden benim satrançtaki başarım değil, çocuklarımızın başarısı olacak.

“Hafta sonları doğada olmayı seviyorum”

TAKIM TUTMAYI LİSEDE BIRAKTIM
Satranç dışında tavla oynamayı da çok severim ve iyi oynarım. Ama hayatım boyunca hiçbir sporu amatör düşüncenin ötesinde yapmakla ilgilenmedim. Toplumumuzda en popüler spor futbol. Lise çağlarımdayken amatör ruhun ortadan kalkmaya başladığını görünce futbol takımı tutmayı bıraktım. Fikren taraftarlığa karşıyım. Sporun amatör yapılması gerektiğine inanıyorum tabii profesyonelliği de reddedemem. O nedenle ne satrançta ne başka bir oyun konusunda hırs sahibi değilim.
TÜRKİYE’NİN BİLMEDİĞİM YERİ YOK
En önemli hobilerimden biri doğa. Doğanın her şeyiyle ilgiliyim. Hafta sonları doğada olmayı seviyorum. Ülkemizde görmediğim, gezmediğim hemen hemen hiçbir yer kalmadı. Yakın olduğu için son zamanlarda daha çok Trakya’ya gidiyorum. Günü birlik veya bir gece konaklamalı gidebileceğim her yere gidiyorum. Dağlar, ormanlar, nehirler, göller dahil Türkiye’nin bilmediğim yeri yok.
OFİSİMDE KANARYALARIMLA YAŞIYORUM
Deniz kıyılarımızın büyük bölümünü su üstü ve su altı dahil biliyorum. Çünkü şnorkelle aşağı yukarı 40 yılı aşkın zamandır amatör dalıyorum. Balık tutmayı çok seviyorum. Yalova’da büyüdüğüm için 5 yaşımdan beri balık tutuyorum. Ayrıca basit tarım, bahçe tarımı, çiçeklerle uğraşmayı ve her türlü hayvana da bakmayı severim. Doğadaki hayvana da bakarım, evdeki hayvanlara da. Fırsatım oldukça maket yapıyorum. Ofisimde de 2 kanaryam gün boyunca bana eşlik ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.