Üç ayaklı denge formülü

Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın iş dünyasının stresli ve yorucu temposınu dengelemek için özel formülü var: Kitaplar, spor ve tekne.

6.11.2017 12:21:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üç ayaklı denge formülü


“KRİTİK KARARLARDA TEKNEYE KAÇIYORUM”

“HUZURLU OLUYORUM”
Denizcilik bana çok şey kazandırdı. Çok yoğun bir stres altında çalışıyoruz. Tekneye gidip çalışmak bana çok geliyor. Daha huzurlu oluyorum. Çok kritik ve stresli kararlarımı teknede vermeye çalışıyorum. Çünkü stres altında sağlıklı karar veremeyebiliyorsunuz.
ORTAKLIK ANLAŞMASI Örneğin 2007 yılında, İş Girişim Sermayesi’yle ortak olmadan önce bütün sözleşmelerimi orada okumuştum. Çok kritik, önemli bir karardı ve sonunda 4,5 yıllık ortaklık yaptık. Hatta çıkış senaryolarımızı da aynı şekilde teknemde düşünüp karar vermiştim.“OKYANUSU GEÇMEK İSTİYORUM”

İSPANYA TURU
Arkadaşımın teknesiyle İspanya’dan başladık, oranın bütün adalarını gezdik ve Sardunya’ya kadar geldik. Her gün bir adada durduk, 1 hafta sürdü. Sardunya’ya geçişimizde 32 saat hiç kara göremedik. Hatta Akdeniz’in ortasında durup denize girdik.
HAYALİNDEKİ ROTA Aynı rotayı kendi teknemle de yapmayı düşünüyorum. Bu yıl planlamıştım ama fırsat olmadı. Hayalimdeki tur ise okyanusu geçmek. Bunu da 5-6 yıl içinde gerçekleştirmek istiyorum. 16-17 gün sürüyor ve gün boyunca okyanusta oluyorsunuz. O adrenalini denemek istiyorum.DENİZDEN NE ÖĞRENDİM?

SABRETMEK
Deniz, sabretmeyi, panik yapmamayı öğretiyor. Önemli olan kriz esnasında ya da sizin dışınızdaki faktörler değiştiğinde ona ayak uydurabilmek. Uyduramadığınız zaman şirket zarar ediyor ya da tekne batıyor. EKİP RUHU Birçok uluslararası şirket, ekip ve takım çalışmalarını yelken kurslarında yapıyor. Çünkü teknede yeri geliyor 30-40 saat hiç kara görmüyorsunuz. Herkesin bir görevi oluyor ve takım ruhuyla hareket etmek gerekiyor.
LİDERLİK Bir şirket yönetimi ile rüzgarlı ve fırtınalı bir havada yelken yapmak aslında çok farklı değil. Dümdüz denizde yönetmek kolay; asıl marifet dalgada ortaya çıkıyor. Dalgalı deniz, liderliği ortaya çıkarıyor.
SAKİNLİK Yelkende de denizde de sakin olmanız gerekir. Stresli olup sakin kalamadığınız zaman hata yapıyorsunuz. İş dünyasında da stresi yönetemezseniz hatalı kararlar alıp şirkete zarar veriyorsunuz.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz