"Bölgesel lider olmak istiyoruz"

Barbaros Özbugutu ile Iyzico’nun kuruluş hikayesini, geldiği noktayı ve gelecek hedeflerini konuştuk...

24.05.2017 12:35:390
Paylaş Tweet Paylaş
"Bölgesel lider olmak istiyoruz"
* Müşteri kitleniz kimlerden oluşuyor? Hedef kitlenizin profiline dair bilgi verir misiniz? 
 Iyzico olarak internet üzerinden ödeme kabul etmek isteyen, başta e-ticaret sektörü olmak üzere çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz. Özellikle ülkemizin dijital dönüşümüne katkı sağlamak adına, halihazırda offline olarak ürün ve hizmet satan firmaları da internetten üzerinden satış yapmaya teşvik etmek ve aynı zamanda ülkemizin e-ihracat hedeflerine yönelik firmalara yurt dışına satış yapmalarını sağlamak adına çözümlerimizi de sunuyoruz.
* Türkiye’deki e-ödeme sistemleri pazarında potansiyel nasıl? Gelişmiş ekonomilerle kıyasladığımızda nasıl bir büyüme potansiyeli var?
 Aslında bu alanda çok ciddi bir potansiyel görüyoruz. Örneğin Türkiye’de 2,5 milyon civarında KOBİ var. Bu sayı Almanya’da 2,7 milyon ve bunların 1 milyonu internetten satış yapıyor. Türkiye’de ise e-ticaret yapan KOBİ’lerin sayısı 60-70 bin civarında. KOBİ’lerimizi dijital ortama taşınmamız gerekiyor. Çünkü orada daha verimli ve efektif çalışma şansları var. Bizim de ilk hedeflerimizden biri de KOBİ’leri bu dijitalleşme sürecinde ödeme olarak desteklemek.
* Pazarın toplam büyüklüğü nedir? Pazarın yıllık büyümesi nasıl?
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yayınlanan son rapora göre 2016 yılında internetten yapılan kartlı ödeme hacmi 68 milyar TL. Büyüme olarak baktığımızda 2016 yılında büyümenin bir önceki yıla kıyasla yüzde 23 olduğunu görüyoruz.
* Pazardaki rekabet ne düzeyde? Rekabet özellikle hangi alanlarda yoğunlaşıyor?
 Iyzico olarak online ödeme sistemleri pazarında lider konuma geldik. Pazarda en büyük rakip olarak esasında nakit ödemeyi görüyoruz. Türkiye’de toplam ticaret içinde nakit kullanımı halen ciddi oranlarda ve bu sebeple kayıt dışı olarak kalabiliyor. Amacımız ticaret içinde kartlı ödemeyle yapılan alışverişleri artırmak. Bunun dışında üye iş yerlerine sadece ödeme altyapısı sağlamak dışında yurt dışı para birimleriyle ödeme kabul etme, kredi kartı saklama, fraud (sahtecilik) çözümleri olmak üzere üye iş yerinin internette satış döngüsünü artıracak servisleri sunan şirketlerin rekabette öne çıkacağını söyleyebiliriz.
* Peki Akbank ile yollarınız nasıl keşişti? Nasıl çalışmalarınız, iş birlikleriniz var?
 Akbank ile sanal POS ürününü sunmak adına zaten çalışıyorduk. Ancak 2016 yılında beraber yaptığımız çalışmaları bir adım öteye taşımak için bir iş birliği içine girdik. Amacımız KOBİ’lerin dijital ödeme anlamında hayatını kolaylaştıracak çözümleri sunmak. Bu iş birliği doğrultusunda sunacağımız çözümleri de kısa zaman içinde duyuracağız.
* Orta ve uzun vadeli hedefleriniz neler? Iyzico’yu 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsunuz?
 Iyzico olarak Türkiye’de yakaladığımız başarının ardından odağımıza İstanbul’a maksimum 3 saat uçuş mesafesindeki bütün ülkeleri aldık. Şimdi hedefimizde ödeme sistemleri alanında bölgesel liderliği yakalamak var. 5 yıl sonra Iyzico’nun bu başarıyı yakaladığını ve Türkiye’den çıkan milyar dolar değerinde bir şirket olacağına inanıyoruz.

"ŞAMPİYON OLACAĞIZ"
İLK ADIM

Ödeme sistemleri bölgesel bir oyun ve biz Doğu Avrupa, Türkiye, İran, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve BDT bölgesinde bir ödeme şampiyonu çıkabileceğine inanıyoruz. Eğer bu bölgede bir ödeme şampiyonu çıkacaksa, bu kesinlikle Türkiye’den çıkacak ve bu da Iyzico olacak. İran’a yönelik yaptığımız yatırım bunun ilk adımı oldu. ROTA NASIL?
Adım adım Avrupa ülkelerine girmeyi planlıyoruz. Türk nüfusun yoğun olduğu Almanya, Fransa önemli. Rusya ile ciddi ilişkimiz var o da önemli bir ülke. Tabii Çin de odağımızda. Türkiye’nin etrafındaki coğrafyada bir ödeme şampiyonunun oluşacağını düşünüyoruz. Bu da Türkiye’den çıkacak ve o şampiyon biz olacağız.

BÜYÜME NEREDEN GELECEK?
ODAK ÖNEMLİ

En önemli konu, odağımızı kaybetmemek. 50 kişilik uzman bir kadroya sahibiz. Her ay ortalama 400 yeni üye iş yerinin katılımıyla Türkiye’de ödeme sistemleri konusundaki öncü konumumuzu pekiştiriyoruz. Iyzico olarak kuruluşumuzdan bu yana AR-GE çalışmalarını stratejimizin temeline oturtuyoruz. Türkiye’de 14 farklı banka ve ödeme yöntemiyle entegreyiz.
ÖNÜMÜZ AÇIK
Gelecek 5 yıl içinde planlarımızı başarıyla uygularsak Iyzico’nun değeri 1 milyar değil, birkaç milyar dolar olabilir. Potansiyelimiz var, önümüz açık. Ama onun için de en önemlisi doğru insanları şirketimize davet edip doğru planlama yapmamız. Hedefimiz bölgemizin ödeme şampiyonu olmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz