"Bölgesel lider olmak istiyoruz"

Barbaros Özbugutu ile Iyzico’nun kuruluş hikayesini, geldiği noktayı ve gelecek hedeflerini konuştuk...

24.05.2017 12:35:390
Paylaş Tweet Paylaş
"Bölgesel lider olmak istiyoruz"
Yenil nesil şirketlerden Iyzico, 3 yılda hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. KOBİ’lere odaklanan şirket, son 1 yılda işlem hacmini yüzde 420, işlem adedini ise yüzde 400 büyüttü. Toplam işlem hacmi 1,5 milyar TL’ye ulaşan şirketin hedefinde, bölgesel bir oyuncu olmak var. “Iyzico olarak online ödeme sistemleri pazarında lider konuma geldik” diyen şirketin CEO’su BARBAROS ÖZBUGUTU, “Türkiye’de büyük bir potansiyel var. Biz de iyi bir ivme yakaladık ve büyümemizin bu şekilde süreceğini öngörüyoruz” diye konuşuyor.

Iyzico, Türkiye’nin yeni nesil şirketlerinden biri. Ödeme sistemleri pazarındaki önemli bir boşluğu doldurma hedefiyle yola çıkan şirket, 3 yılını doldurdu. Şirketin 3 yılda elde ettiği pazar payı ve büyüme hızı da doğru yolda olduğunu gösteriyor. Şirket, 9 bin 500 aktif üye iş yeri ve pazaryeri modeli altında 200 bin üzeri satıcı hesabına ulaşmış durumda. Aralık 2015–Aralık 2016 arasındaki işlem hacmi yüzde 420, işlem adedi yüzde 400 büyüme gösterdi. Şirketin toplam işlem hacmi ise 1,5 milyar TL’ye ulaştı. Iyzico’nun kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbugutu, bu hızlı büyümenin önümüzdeki dönemde de süreceğini öngörüyor. Çünkü hem pazardaki potansiyel hem KOBİ’lerin ilgisi bu hedefe ulaşmanın zor olmayacağını gösteriyor. Özbugutu, “Türkiye’de 2,5 milyon civarında KOBİ var. E-ticaret yapan KOBİ’lerin sayısı ise 60-70 bin civarında. Bu alanda çok ciddi bir potansiyel görüyoruz” diye konuşuyor. CEO’su Barbaros Özbugutu ile Iyzico’nun kuruluş hikayesini, geldiği noktayı ve gelecek hedeflerini konuştuk:
* Ödeme sistemleri pazarında nasıl bir boşluk buldunuz? Bu fikir nasıl doğdu?
 Iyzico’yu birlikte kurduğumuz ortağım Tahsin Isın da ben de Avrupa’da e-ticaret ve ödeme sistemleri alanlarında Firstdata, ClickandBuy, Klarna gibi saygın şirketlerde önemli kariyerlere sahiptik. Çalıştığımız şirketlerde önemli projelerde çalıştık. Her bir araya gelişimizde sahip olduğumuz deneyimi, bilgi birikimi ve global ilişkilerimizi Türkiye için kullanmamız gerektiğini konuşuyorduk. Türkiye’deki ödeme sistemleri konusunda fizibilite çalışmalarımıza başladık, e-ticaret sektöründeki durumu inceledik. Ardından da Türkiye’de e-ticaret yapmak isteyen girişimcilerin, karmaşık sanal POS başvuru işlemleri ve uzun bekleme süreleriyle uğraşmadan hızlıca ödeme alabilmeleri için çözüm sunma fikriyle 2013’te Iyzico’yu hayata geçirdik.
*Çok genç bir girişimsiniz. Ödeme sistemlerinde rakiplerinizden farklı yanlarınız neler? Müşterilerinize farklı olarak neler sunuyorsunuz?
 Müşterilerimize Digital Onboarding (yerinden kalkmadan çok daha hızlı ve kolay başlama) ve kolay entegrasyon imkanı sunuyoruz. E-ticaret sitelerinin online ödeme alabilmesi için sanal POS şart. Ancak yeni girişimler, sanal POS almakta zorlanırken büyük yapıdaki şirketler de altyapı zorluğu, tek panelden yönetim veya güvence konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Biz bu şirketlere 24 saat içinde sanal POS ile ödeme alabilme imkanı sunuyoruz. Ayrıca ülkemize özel olarak geliştirdiğimiz pazaryeri çözümümüz, kredi kartı saklama gibi servislerimiz sayesinde de tüm şirketler müşterilerine yüksek güvenlik ve tek tıkla alışveriş imkanı sunuyor. Ayrıca Iyzico’yu tercih eden şirketler, hem BDDK lisanslı hem Mastercard, Visa ve Amex gibi ödeme alanında dünya devi şirketlerin birlikte belirledikleri ve toplamda 200’ün üzerinde güvenlik kriterine sahip olan PCI–DSS sertifikalı bir ödeme kuruluşuyla çalışma şansını da yakalıyor. Böylece kullanıcılarımıza tümüyle güvenli bir platform sunarken, sadece işlerine odaklanmalarını ve ödeme kısmını Iyzico’ya bırakmalarını sağlıyoruz.
* Şirketinize dair en güncel rakamsal bilgileri alabilir miyiz? Kayıtlı üye sayınız son verilere göre nedir?
 Kısa sürede 9 bin 500 aktif üye iş yeri ve pazaryeri modeli altında 200 bin üzeri satıcı hesabına ulaştık. Aralık 2015–Aralık 2016 arasında işlem hacmimiz yüzde 420, işlem adedimiz ise yüzde 400 arttı. Toplam işlem hacmimiz ise 1,5 milyar liraya ulaştı.
* İlk çeyrek şirketiniz için nasıl geçti? Finansal sonuçlarınız nedir?
 Geçtiğimiz yılın mart ayıyla bu yılın aynı dönemini karşılaştırdığımızda işlem hacmi bazında yüzde 450 büyüme sağladık. Iyzico olarak iyi bir ivme yakaladık ve büyümemizin bu şekilde devam edeceğini öngörüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz