Kobi Girişim

9.09.2015 14:53:090
Paylaş Tweet Paylaş
Kobi Girişim
Erbakan Malkoç
Konuşan otomobil üretecek

Erbakan Malkoç, DizaynVip’in sahibi. 100’ün üzerinde mühendis ve tasarımcıdan oluşan ekibiyle kişiye özel otomobiller tasarlıyor. Çıraklıktan gelip sıfırdan kendi işini kuran Malkoç’un müşterileri arasında Ömer Sabancı’dan Ferit Şahenk’e kadar birçok ünlü ve zengin isim var. İnsanların nasıl özel terzileri ve kuaförleri oluyorsa onlara özel tasarlanmış otomobilleri de olmalı düşüncesinden yola çıkan Malkoç, 2 yıl önce Uluslararası Marka Liderleri Zirvesi Lob’in Europe’ta, “Avrupa’nın En İyi Otomobil Tasarımı” ödülünü kazandı. Geçen yıl da ABD’de dünyada otomobil tasarımında teknolojiyi en iyi kullanan firma seçildi. Malkoç, çıraklıkla başlayan kariyerini ve bugün geldiği noktayı şöyle anlatıyor: 
DÖNÜM NOKTASI
“Annemi babamı kaybedip Ardahan’dan İstanbul’a göç ettikten sonra bir otomobil tamirhanesinde çırak olarak çalışmaya başladım. Çok çalışıp, çok sabredip, çok fazla itilip kakıldıktan sonra usta oldum. O döneme kadar hiç para kazanamadım. Usta olduktan sonra meslektaşlarımla hayallerim uyuşmadı. Onlar rutini yapma çabası içerisindeydi. 1992’de hayallerimi gerçekleştirmek için 20 metrekarede kendi atölyemi açtım. Bu yola çıktığım zaman herkes, ‘Hayal kuruyorsun, yapamazsın’ diyordu. Ancak kimsenin hayal edemeyeceği ve riske girip arabaları değiştirip dönüştüremeyeceği bir işe girmem dönüm noktam oldu.
“8 AY İŞSİZ KALDIM”
2000’de büyük bir kırılma yaşadım ve kişiye özel otomobiller konusunda yoluma devam etme kararı aldım. 2009’da ise Avrupa standartlarına dolayısıyla TÜVTÜRK’e takıldık. İşsiz kaldık, hatta batma noktasına geldik. Ancak yılmayarak Avrupa’daki testlerden geçtik ve Avrupa’ya satış yapma hakkını aldık. Akıllı telefon ve tablet üzerinden kontrol sağladığımız otomobiller, Avrupa’dan ve ABD’den birçok ödül kazanmamızı sağladı. Çok fazla hayal kuran bir insanım. Tamirci çıraklığından başladığım kariyerimi, bugün dünyanın en iyi tasarımcısı ödülleriyle taçlandırdım. 20 metrekareden 10 bin metrekareye ve 100’den fazla çalışan sayısına ulaştık. Türkiye’de adı bile konuşulmayan otomobil dönüşümü sektörünü yarattık.
50 ÜLKEYE İHRACAT
Bugün DizaynVip olarak Almanların kum taşımak için ürettikleri otomobilleri, Rolls-Royce’un müşterilerine satıyoruz. 50 ülkeye ihracat yapıyoruz. Hedefim, Türkiye’yi otomobil dönüşüm konusunda çekim merkezi yapmak. Bugün dünya üreticilerinin hiçbirinin aklında olmayan bir üretim yaptık. İstanbul AutoShow 2015’te dünyanın ilk ses komutuyla hareket eden otomobilini görücüye çıkarttık. Ayrıca Mercedes-Benz ile vip otomobil dönüşümünde Van Partner’lık antlaşması yaptık. Bundan sonraki hedefim, dünyanın her yerinde Mercedes adı altında DizaynVip otomobillerinin satılmasını sağlamak. Kullanıcıyla sohbet eden bir otomobil teknolojisiyle uğraşıyoruz. Önümüzdeki yıl bir aksilik olmazsa bu otomobili piyasaya süreceğiz.” 

DANIŞMAN NE ÖNERİYOR?
Yönetim Danışmanı Ufuk Çakmakçı, dünyaya açılıp global bir oyuncu olmayı planlayan DizaynVip’in kurucusu Erbakan Malkoç’a, şu önerilerde bulunuyor:
YARATICILIK ŞART
 KOBİ’ler sundukları ürünle hedef kitlesine değer katmalı. Kullanıcıya değer katan ürün ve hizmetin yaratılabilmesi içinse insana dair iki özelliğe ihtiyaç duyuluyor. Bunlardan birincisi yaratıcılık… Yani var olan kaynakların alışıla gelmişliğin dışında kullanılarak değer yaratılması.
FIRSATLARI YAKALAMAK
 İkincisi ise bu yaratıcılığın hayata geçebilmesi için gereken liderlik becerisi. Burada liderliği hata yapmaya ve ondan öğrenmeye özendirme, görünür olan kaynaklar ve fırsatlar kadar görünür olmayan kaynak ve fırsatların ışığa kavuşturulması için gerekli odağın belirlenmesi olarak düşünebilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz