KOBİ'lere tam destek

KOBİ’lere verilen hibe ve destek rakamları her geçen yıl artıyor. Başta KOSGEB olmak üzere TÜBİTAK, TTGV, İTO ve pek çok özel bankanın KOBİ’ler için hibe ve destekleri bulunuyor. Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, pek çok müşterilerinin bu olanakları iyi tanımadığını söylüyor. KOBİ’lere destek ve hibe programlarını yakından takip etmelerini tavsiye ediyor ve “Bu konuda Akbank olarak onları bilgilendirmeye hazırız” diye konuşuyor.

13.08.2015 11:38:120
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ'lere tam destek

HANGİ DESTEKLERDE ARTIŞ OLACAK?
Bunların dışında, bundan sonraki KOBİ ve girişimcilik ödül törenlerinde finale kalan işletmelere yönelik KOSGEB tarafından ücretsiz yurtdışı iş gezileri düzenlenecek. Yurtiçi Fuar Desteği kapsamında, yurtiçi uluslararası ihtisas fuarlarında metrekare başına destek tutarı 120 TL’den 150 TL’ye, Yurtiçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ise metrekare başına destek tutarı 80 TL’den 100 TL’ye çıkarılıyor. Genel Destek Programı kapsamındaki tanıtım desteği tutarı 10 bin TL’den 15 bin TL’ye, Enerji Verimliliği Desteği için verilen tutar da 30 bin TL’den 50 bin TL’ye revize ediliyor. KOSGEB, KOBİ’lere 2014 yılında toplam 311 milyon 586 bin 584 TL destek verdi. Bu desteklerin 130 milyon TL’si Genel Destek Programı’na, 110 milyon TL’si Girişimcilik Destek Programı’na 56 milyon TL’si AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Programı’na aktarıldı. 2015 yılında ise KOSGEB’in destek bütçesi dağılımına göre, geri ödemesiz destekler 189 milyon TL, geri ödemeli destekler 72 milyon 928 bin TL ve kredi faiz destekleri 89 milyon 780 bin TL olacak. KOSGEB, destek ve hibeleri şu başlıklar altında veriyor: KOBİ Proje Destek programı, Tematik Proje Destek Programı, İşbirliği- Güçbirliği Destek Programı, AR-GE İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Genel Destek Programı, Girişimcilik Destek programı, Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı, kredi faiz desteği ve laboratuvar hizmetleri.
GÜDÜMLÜ PROJE DESTEKLERİ GÜÇLENECEK
Kalkınma ajansları tarafından 2014 yılında KOBİ’lerin 937 projesine toplam 267 milyon TL’lik destek verildi. Proje teklif çağrısı kapsamında 2008-2015 döneminde kâr amacı güden kuruluşlara yaklaşık 4 bin 200 proje desteği sağlandı. Bu projelerin toplam destek tutarı yaklaşık 1 milyar TL. Özel sektöre aktarılan bu desteğin toplam destek içindeki oranı ise yüzde 51. 2015 yılında da KOBİ’ler kalkınma ajanslarının önemli gündem maddelerinden olacak. Özellikle güdümlü proje desteklerine daha fazla önem verilmesi bekleniyor. Bu desteklerle KOBİ’lerin güçlendirilmesi, işbirliği ağlarının ve üniversitelerle KOBİ’leri buluşturacak kurumsal altyapıların oluşturulması planlanıyor. Kalkınma ajansları tarafından KOBİ’lere sağlanan desteklerde öne çıkan başlıklar arasında; sürdürülebilir üretimin geliştirilmesi, AR-GE ve yenilikçilik, verimli ve temiz enerji, ileri teknolojilerde ihracat, bilgi ve teknoloji odaklı üretim yer alıyor. KOBİ’lerin üretim, istihdam ve ihracatın artırılması, ekonomide canlılık, istikrar ve sürekliliğin sağlanması bakımından büyük önem taşıdığını belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kalkınma ajanslarının KOBİ’lere verdiği önemi şöyle anlatıyor: “Ajanslar bünyesinde her ilde kurulan yatırım destek ofisleri geçmişten günümüze 75 binden fazla yatırımcıya danışmanlık hizmeti sağladı. 2 binden fazla tanıtıcı broşür, CD, rapor hazırlandı, kurum ve kuruluşlara 20 binden fazla ziyaret gerçekleştirildi. 5 bin kişiye girişimcilik, dış ticaret konularında eğitim hizmeti sunuldu ve 3 binden fazla yurtiçi ve yurtdışı tanıtım organizasyonlarına katılım sağlandı.” Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, önümüzdeki dönemde KOBİ’lere yönelik ajans desteklerinin daha etkin olarak kullanılacağını söylüyor. Özellikle güdümlü proje destekleri sayesinde üretim ve ihracat kapasitesinin geliştirilmesi, iyi uygulama örneklerinin oluşturulması, sektörel çeşitlenmenin ve ihtisaslaşmanın desteklenmesi hedefleniyor. Güdümlü proje desteklerinin diğer hedefleri arasında ise özel bilgi, beceri ve teknolojilerin geliştirilmesi, transferi veya yaygınlaştırılması, yeni finansman modellerinin geliştirilmesi, üniversite sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz