KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!

"Bu uyarıları dikkate alan sağ salim çıkar"

18.09.2014 12:15:530
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!
2014, KOBİ’ler için kritik bir yıl olacak. Ağırlıklı olarak iç piyasaya çalışan KOBİ’ler, satışta zorlanacak. Faizler ve kur nedeniyle de maliyetleri artacak. Vadeler ise uzayacak. Bu tabloyu ortaya koyan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, 2014’ün zor bir yıl olacağına dikkat çekiyor.

Ancak ona göre 2014, yönetilemeyecek bir yıl da değil. Karadere, “Başından bu uyarıları dikkate alan KOBİ’ler için bu yıldan sağ salim çıkmak mümkün” diye konuşuyor. Büyümedeki sıkıntılar ve FED’in kararları KOBİ’lere de yansıdı.

Geçen ay kurlarda üst üste kırılan rekorlar da bu duruma tuz biber ekti. Garanti Bankası’nın KOBİ bankacılığından sorumlu genel müdür yardımcısı Nafiz Karadere, ocak ayında KOBİ’lerin kredi taleplerinde yüzde 5-10 arası bir düşüş yaşandığına dikkat çekiyor.

Bu yıl genelinde de KOBİ’lerin yatırım amaçlı değil de günü kurtarmaya yönelik krediler almaları bekleniyor. 2014’te vadelerin geçen yılki 9 aydan 12 aya kadar uzayacağını düşünen Karadere, bu yıl KOBİ’lerin satışlarını artırmak konusunda zorlanacağına dikkat çekiyor. Karadere, “Ekonomistlerimiz büyümenin yüzde 2,5’lerde olacağını tahmin ediyor.

İç piyasanın büyümesi daha sınırlı, hatta sıfıra yakın kalacak. Böyle bir tabloda iç piyasaya yönelik üretim yapan KOBİ’lerin satışlarını artırmaları çok zor olacak” diyor. Girdilerinde ithal ürün kullanan KOBİ’lerin kurdan dolayı ciddi bir maliyetle karşılaşacağına da dikkat çeken yönetici, büyümedeki sıkıntı nedeniyle bu maliyetin satış fiyatlarına yansıtılamayacağını düşünüyor.

Ayrıca alacaklarının tahsili konusunda da KOBİ’lerin sıkıntı yaşayabileceğini söylüyor. 2014’ün KOBİ’lere neler getireceğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ile konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz