KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!

"Bu uyarıları dikkate alan sağ salim çıkar"

18.09.2014 12:15:530
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!


HER YIL 100 BİN YENİ KOBİ
Bu yıl teknolojiyi KOBİ’lerimizin hayatına sokacağız. Garanti Tüzel Cep Şubesi’ni açtık, KOBİ’lerimiz artık şirket hesaplarına girerek nakit akışlarını kontrol edebilecek. Yetkilendirilmiş kişiler, şifreleri ve mobil imzayla masalarının başında olmadan işlerini takip edebilecek. KOBİ’lerin verimli çalışmasını sağlayan daha farklı yeni teknolojik hizmetleri de bu yıl sunacağız. Bu yıl daha fazla yeni KOBİ’yi bankamıza alacağız. Her yıl 100 bin yeni KOBİ kazanıyoruz. Bu yıl da minimum bu sayıya ulaşacağız ve daha fazlası KOBİ’ye ticari kart ve kredilerle ulaşabileceğiz.

HANGİ GÖSTERGELER KRİTİK?
NE İZLENMELİ?

KOBİ’lerin, bu yıl iç piyasada enflasyon ve cari açık verilerini iyi takip etmesi lazım. Enflasyon, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını belirlemede en büyük gösterge olduğu için enflasyonun gidişine göre faiz oranlarının artıp artmayacağını öngörebilir ve hazırlıklı olabilirler. Böyle bir yılda, bu kadar yüksek maliyetlerle ithalat kısılacağı için cari açık düşecektir. Cari açıkta belli bir denge gelecek.
FED’E YAKIN TAKİP
Dış piyasada FED’in kararlarını da iyi izlemelerini öneririm. FED’in aldığı her karar, Türkiye ekonomisi için çok önemli. Türkiye, kırılgan yapısı nedeniyle bu kararlara çok duyarlı. Bir de Türkiye’nin ihracatının büyük bir kısmının Avrupa’ya olduğunu düşünürsek Avrupa Bölgesi’nin ekonomik göstergeleri de önem taşıyor. Avrupa Bölgesi uzun bir aradan sonra ilk defa bu yıl yüzde 1 büyüyecek. İhracatçı KOBİ’ler için bu gösterge de önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.